تاریخ انتشار : دوشنبه 18 اردیبهشت 1402 - 12:52
کد خبر : 9589

احداث ۷۰درصدپتروشیمی سلمان فارسی با تسهیلات ۱۲۰میلیون یورویی بانک توسعه صادرات

احداث ۷۰درصدپتروشیمی سلمان فارسی با تسهیلات ۱۲۰میلیون یورویی بانک توسعه صادرات

پیشرفت فیزیکی طرح پتروشیمی سلمان فارسی با تامین مالی ۱۲۰ میلیون یورویی بانک توسعه صادرات ایران به ۷۰درصد رسید و قرار است این رقم تا مرحله بهره برداری به ۲۰۰میلیون یورو افزایش یابد. به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی از روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران، محمد جعفر مزده سرپرست بانک توسعه صادرات ایران به

پیشرفت فیزیکی طرح پتروشیمی سلمان فارسی با تامین مالی ۱۲۰ میلیون یورویی بانک توسعه صادرات ایران به ۷۰درصد رسید و قرار است این رقم تا مرحله بهره برداری به ۲۰۰میلیون یورو افزایش یابد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی از روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران، محمد جعفر مزده سرپرست بانک توسعه صادرات ایران به همراه مدیران ارشد این بانک از پتروشیمی سلمان فارسی در استان خوزستان بازدید و از نزدیک در جریان پیشرفت ۷۰ درصدی این پروژه قرار گرفتند.
طرح پتروشیمی سلمان با تامین مالی ۲۰۰ میلیون یورویی بانک توسعه صادرات ایران تا کنون ۷۰درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. این طرح پس از اتمام و بهره برداری، سالانه بالغ بر ۴۵۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری خواهد داشت.
رضا ساعدی فر، معاون اعتبارات بانک توسعه صادرات ایران با بیان اینکه، تاکنون ۱۲۰ میلیون یورو از مبلغ مصوب تسهیلات به این طرح پرداخت شده، پیش بینی کرد که این طرح تا سال ۱۴۰۳ به بهره برداری برسد.
به گفته وی، تسهیلات ۲۰۰ میلیون یورویی این طرح از محل صندوق توسعه ملی تامین مالی می شود.
ساعدی فر با بیان اینکه، ۵۰۰ شغل در مرحله بهره برداری طرح پتروشیمی سلمان فارسی ایجاد شده است، تصریح کرد: همچنین میزان اشتغالزایی این طرح در مرحله ساخت و آماده سازی نزدیک به چهار هزار نفر است.
معاون اعتبارات بانک توسعه صادرات ایران ادامه داد: این پروژه به منظور تأمین زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی و تأمین خوراک واحدهای تولید پلی پروپیلن، فنل، اکریلونیتریل و … در مجتمع جدید پتروشیمی ماهشهر در حال احداث است.
یادآور می شود، پتروشیمی سلمان فارسی مجری طرح تبدیل گاز پروپان به گاز پروپیلن در ماهشهربا مساحت برابر با۱۶٫۷۵ هکتاراست. در این راستا شرکت گسترش صنایع پایین‌دستی پتروشیمی با مشارکت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سال ۱۳۸۱ تأسیس و فعالیت خود را آغاز و در سال ۱۳۸۹ به بخش خصوصی واگذار شد.

گالری