تاریخ انتشار : یکشنبه 5 تیر 1401 - 14:50
کد خبر : 845

پرداخت۲۰۹میلیاردریال تسهیلات ازدواج و ۵ میلیاردریال وام فرزندآوری

پرداخت۲۰۹میلیاردریال تسهیلات ازدواج و ۵ میلیاردریال وام فرزندآوری

بانک کارآفرین در سه ماه نخست سال جاری۲۰۹میلیارد ریال تسهیلات ازدواج پرداخت کرد. به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین، این بانک به‌منظور ترویج سنت حسنه ازدواج، از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا اول تیرماه سال جاری،۱۶۰ فقره تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج معادل ماه ۲۰۹هزار میلیون ریال به متقاضیان پرداخت کرد. بر اساس این گزارش، در حال حاضر

بانک کارآفرین در سه ماه نخست سال جاری۲۰۹میلیارد ریال تسهیلات ازدواج پرداخت کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین، این بانک به‌منظور ترویج سنت حسنه ازدواج، از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا اول تیرماه سال جاری،۱۶۰ فقره تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج معادل ماه ۲۰۹هزار میلیون ریال به متقاضیان پرداخت کرد.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر ۱۷۸ نفر متقاضی در صف انتظار جهت معرفی به شعب عامل بانک و ۱۸۱نفر متقاضی در حال طی کردن مراحل جهت اخذ تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در شعب عامل هستند. بانک کارآفرین از تاریخ اول فروردین ماه تا ابتدای تیر ماه ۱۴۰۱ به ۱۶۰ متقاضی، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت کرده است. این میزان در دو هفته فروردین ماه ۱۶ فقره ،اردیبهشت ماه ۵۷ فقره و خردادماه سال به ۸۷ فقره بوده است.

 

ارائه تسهیلات قرض الحسنه فرزندآوری در سه ماه نخست سال  

همچنین بانک کارآفرین با ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی در خصوص ارائه تسهیلات فرزندآوری، ۱۵ فقره تسهیلات پرداخت کرد.
بر این اساس و به‌منظور ترویج فرهنگ فرزندآوری، از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا اول تیرماه سال جاری، ۱۵ فقره تسهیلات فرزندآوری معادل ۵میلیارد و ۲۰۰میلیون ریال به متقاضیان توسط بانک کارآفرین پرداخت شده است.
بر اساس این گزارش، در حال حاضر ۴۶۹ نفر متقاضی در صف انتظار جهت معرفی به شعب عامل بانک و ۲۳۱نفر متقاضی در حال طی کردن مراحل جهت اخذ تسهیلات قرض الحسنه فرزندآوری در شعب عامل هستند. بانک کارآفرین از تاریخ اول فروردین ماه سال ۱۴۰۱تا اول تیر ماه ۱۴۰۱ به ۱۵ متقاضی تسهیلات قرض الحسنه فرزندآوری پرداخت کرده است.

 

نحوه دریافت وام فرزندآوری
بر اساس بخشنامه ابلاغی بانک مرکزی به بانکها، ارائه تسهیلات قرض الحسنه فرزندآوری در دستور کار بانک کارآفرین قرار گرفته است.
به این ترتیب ،بانک‌ها مکلفند مبتنی بر اعتبارسنجی متقاضیان،با أخذ سفته از متقاضی و یا یک ضامن معتبر، اقدام به پرداخت تسهیلات موصوف به شرح توضیحات ذیل کنند.
بر اساس قانون، برای فرزندانی که از سال ۱۴۰۰ به بعد در خاک کشور ایران به دنیا آمده‌اند و پدرانشان نیزدارای تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران دارند، تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری، به ازای فرزند اول‌ ۲۰ میلیون تومان، به ازای فرزند دوم ۴۰ میلیون تومان، به ازای فرزند سوم ۶۰ میلیون تومان، به ازای فرزند چهارم ۸۰ میلیون تومان و به ازای فرزند پنجم به بعد ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود. همچنین تسهیلات فرزندآوری به افرادی تعلق می گیرد که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر یا فرزند بالای ۲.۵ نباشد.
تسهیلات فرزندآوری بدون الزام به سپرده‌گذاری و با شش ماه دوره تنفس برای شروع اقساط پرداخت می شود. ولیکن در صورت توثیق سپرده سرمایه گذاری مدت دار، متقاضی از معرفی ضامن و یا ارائه سفته معاف خواهد بود.
تسهیلات فرزندآوری با کارمزد ۴ درصد به صورت سالانه پرداخت می‌شود و همچنین در مورد تولد فرزندان دوقلو و بیشتر به ازای هر فرزند یک وام تعلق می‌گیرد و ترتیب تولد لحاظ می‌ شود.
وام فرزندآوری صرفا برای اشخاصی که در سامانه تسهیلات قرض الحسنه فرزندآوری بانک مرکزی که همان سامانه مربوط به تسهیلات قرض الحسنه ازدواج است، ثبت نام می کنند، تخصیص می یابد و روال آن همانند وام ازدواج، بعد از ثبت نام و تأیید بانک مرکزی به طور مستقیم به یکی از شعب بانک کارآفرین ابلاغ می شود و قابل پرداخت توسط شعبه مذکور خواهد بود.
بر این اساس متقاضیان می‌توانند برای ثبت نام به سامانه تسهیلات یاد شده به آدرس ذیل مراجعه کنند:

سامانه تسهیلات فرزندآوری

متقاضیان (پدران) واجد شرایط برای متولدین از یکم فروردین ۱۴۰۰ به بعد و حداکثر تا ۲ سال پس از تولد فرزند، می‌توانند نسبت به ثبت درخواست خود در سامانه مربوطه اقدام نمایند و در صورتی که حین دوره بازپرداخت تسهیلات تولد فرزند، فرزند دیگری از متقاضی به دنیا آمد، پرداخت تسهیلات مذکور طبق ضوابط این دستورالعمل به کودک بعدی امکان پذیر است.

فرآیند دریافت وام ازدواج
فرآیند دریافت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در بانک کارآفرین به این شرح است؛ هر یک از زوجین به صورت جداگانه باید در سامانه تسهیلات وام ازدواج بانک مرکزی، ثبت نام و کدرهگیری دریافت کنند.
سپس توسط سرپرستی بانکی که در سامانه از طرف شخص متقاضی مشخص شده است، شعبه پرداخت کننده تسهیلات مشخص و برای فرد ثبت نام کننده، پیامک ثبت اطلاعات و شروع مرحله بعدی دریافت تسهیلات ارسال می شود.
در مرحله آخر فرد متقاضی باید به شعبه مراجعه کرده با ارائه مدارک لازم پرونده خود را تکمیل و وام ازدواج خود را دریافت کند.
شایان ذکر است این فرآیند نباید بیشتر از ۴۵روز زمان ببرد، در غیر این صورت فرد متقاضی باید مجددا ثبت نام کند.