بورسبورس اوراق

تقویت ۱۲ واحدی شاخص کل بورس زیر سایه معاملات کد به کد/ بازار سهام در سکوت محض

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز سه‌شنبه ۹ شهریورماه ۹۵ با افزایش ۱۲ واحدی به رقم ۷۷ هزار و ۳۵۸ واحد رسید.

شاخص کل هم‌وزن نیز با افزایش ۲۱ واحدی روی رقم ۱۴ هزار و ۳۹۶ واحد ایستاد.

امروز همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افزایش ۲۳ واحدی عدد ۸۶ هزار و ۱۸۹ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۱۶ واحدی به عدد ۵۴ هزار و ۴۲۹ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۱۲ واحد کاهش عدد ۱۶۷ هزار و ۴۳۰ واحد را تجربه کرد.

امروز شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۳ واحدی به عدد ۸۱۶ واحد رسید.

براساس این گزارش امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی ۳ شرکت فولاد مبارکه با ۲۸ واحد و پتروشیمی مبین و فولاد خوزستان هر یک به میزان ۱۹ واحد بالاترین تاثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سرمایه‌گذاری غدیر و ماشین‌سازی اراک هر یک به میران ۱۸ واحد و کشتیرانی ج.ا.ا با ۱۱ واحد کاهش بیشتری تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های پرمیت از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و این در حالی بود که هیچ نماد معاملاتی متوقف نشد.

در گروه وسایل پزشکی اندازه‌گیری و اپتیکی نیز تنها نماینده پرحاشیه این گروه پس از انتشار گزارش‌های تلفیقی سال مالی ۹۴ و آگهی دعوت به مجمع سالیانه این دوره مالی در پنج‌شنبه این هفته؛ برای سومین بار به دلایل نامعلوم لغو شد.

امروز کمتر از ۵۰۴ میلیون سهم بانک پاسارگاد به ارزش بیش از ۵۵ میلیارد تومان به صورت بلوکی در بالاترین دامنه نوسان قیمتی از سوی سهامدار عمده حقوقی کد به کد شد.

در بیمه کوثر امروز ۲۴ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۴ میلیارد تومان کد به کد شد.

از نکات قابل تامل بازار امروز اینکه در نماد سایپا سهامدار عمده اقدام به کد به کد کردن حدود ۵۰ میلیون سهم کمتر از قیمت پایانی معاملات دیروز کرد.

بیمه اتکایی ایرانیان نیز امروز شاهد معاملات کد به کد ۱۹ میلیون سهمی به ارزش کمتر از ۴ میلیارد تومان در نماد معاملاتی خود بود.

۱۵ میلیون سهم صنعتی دریایی ایران اما به ارزش بیش از ۴ میلیارد تومان کد به کد شد. مطابق برنامه در دستور کار گسترش صنایع انرژی آذراب امروز نیز ۸ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۲ میلیارد تومان در این نماد معاملاتی از سوی سهامدار عمده کد به کد شد.

بر اساس این گزارش امروز بازار سهام در رخوت و سکوت محض در حالی فرو رفت که عمق معاملات سهام به شدت کاهش یافته و بازاری سراسر فرسایشی و کسالت‌آور را برای معامله‌گران به نمایش گذاشت. غلبه عرضه بر تقاضای سهام از سوی معامله‌گران اغلب نوسان گیر با هدف نقد کردن بازدهی‌های کوتاه مدت در حالی پیگیری می‌شود که نوعی انتظار بر بازار سهام حاکم است به طوری که اگر چه بازار با ضعف نقدینگی مواجه شده، اما در عین حال فروشنده چندانی نیز در بازار یافت نمی‌شود، این انتظار با نزدیک شدن به پاییز امسال برای چشم‌انداز بازار برآورد و پیش‌بینی‌هایی را ترسیم کرده که حاکی از پدیدار شدن رونق در ۶ ماهه دوم سال ۹۵ دارد.

امروز در عین حال در نشست خبری سرمایه‌گذاری آتیه صبا از تجدید ارزیابی دارایی‌های گروه سرمایه‌گذاری ملی به عنوان هلدینگ اصلی برند کفش ملی خبر داده شد که در حال کار کارشناسی است. در عین حال امروز همچنان تک سهم‌ها و شرکت‌های برخوردار از سرمایه پایین در حالی مورد توجه بازار قرار گرفتند که گروه‌های قطعه‌سازی زمینه‌ای برای سفته‌بازان در روز بی‌قراری قندی‌ها ایجاد کردند.

در گروه معدنی‌ها اما امروز گروه ذغال سنگ لیدر شد و با رِنج شدن قیمت‌ها در دامنه نوسان مثبت قیمتی همراه شدند.

امروز بازار سهام بازاری رخوت‌آور و کسل‌کننده بود که به قول برخی از معامله‌گران تالار شیشه‌ای رکود،‌ خستگی و خواب‌آلودگی پیرمردها به بورس نیز سرایت کرده است بازاری که در سکوت محض، فرو رفته اما به نیمه دوم امسال چشم امید بسته است.

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا