بورسبورس اوراق

تقویت ۳۲ واحدی شاخص کل بورس/ کورسوی چراغ بازار در گیرودار بی‌پولی

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه ۸ شهریورماه ۹۵ با افزایش ۳۲ واحدی به رقم ۷۷ هزار و ۳۴۵ واحد رسید.

شاخص کل هم‌وزن نیز با کاهش ۱۹ واحدی روی رقم ۱۴ هزار و ۳۷۵ واحد ایستاد.

امروز همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افت ۲۹ واحدی عدد ۸۶ هزار و ۱۶۶ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۲۴ واحدی به عدد ۵۴ هزار و ۴۱۳ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۶۰ واحد کاهش عدد ۱۶۷ هزار و ۴۴۳ واحد را تجربه کرد.

امروز شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۴ واحدی به عدد ۸۲۰ واحد رسید.

براساس این گزارش امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی ۳ شرکت کشتیرانی ج.ا.ا با ۳۱ واحد، گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان با ۲۸ واحد و همراه اول با ۲۴ واحد افزایش بالاترین تاثیر مثبت را در برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت تاپیکو با ۲۸ واحد، سرمایه‌گذاری غدیر با ۱۴ واحد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۱۳ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

 ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۵۱ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۶۳۴ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۶ هزار و ۶۴۵ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات  امروز نماد معاملاتی شرکت‌های لیزینگ خودروی غدیر و حق تقدم خرید سهام آن،‌حق تقدم خرید سهام سرمایه‌گذاری گروه صنایع بهشهر ایران از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت تکادو و اوراق مشارکت هواپیمایی ماهان متوقف شدند.

امروز ۸۰ میلیون سهم گروه پتروشمیی سرمایه‌گذاری ایرانیان به ارزش کمتر از ۱۰ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده به کدهای درون گروهی منتقل شد.

کمتر از ۱۵ میلیون سهم صنعتی دریایی ایران نیز به ارزش بیش از ۴ میلیارد تومان کد به کد شد.

۸ سهم گسترش صنایع انرژی آذراب نیز به ارزش کمتر از ۲ میلیارد تومان کد به کد شد.

۷.۵ میلیون سهم پتروشیمی جم نیز به ارزش بیش از ۶ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده منتقل شد.

امروز بازار سهام با لاغر شدن حجم معاملات سهام به تبع نایاب شدن نقدینگی جدید مواجه بود. بازاری که حقوقی‌های سنتی تلاش کردند تا با معاملات بلوکی و درون گروهی پا به پای بازارگردان‌ها به حمایت از شاخص بورس بپردازند.

امروز بازار سهام درگروه خودرویی‌ها نیز اگرچه شاهد افزایش عرضه سهام در برابر تقاضا بود اما تداوم فرایند بازارگردانی نه چندان چشمگیر باعث شد تا قیمت سهام این گروه در محدوده صفر تابلو درجا زند.

در گروه پتروشیمی‌ها اما برخی تک سهم‌ها از جمله مارون دستمایه سفته‌بازان شده است. در این گروه پتروشیمی آادان امروز شاهد واگذاری صف خرید نه چندان پایدار خود بود. در عین حال معاملات کد به کد و درون گروهی «پترول» را نیز در دامنه مثبت قیمتی رنج کرد.

در گروه قطعه‌سازی‌ها اما انگیزه‌های سفته‌بازی همچنان برخی تک سهم‌ها را نشانه رفته و این در حالی است که صف خرید میلیونی آهنگری تراکتورسازی ایران امروز نیز توانست پایداری خود را حفظ کند.

بازار سهام امروز بازاری کم عمق و کسالت آور بود که نبود نقدینگی توام با تداوم انتظار برای ورود پول تازه در این بازار از نشانه‌های قابل تامل آن بود. بازاری که چراغ آن این روزها تنها با مدد بازارگردان‌ها و حقوقی‌های سنتی روشن مانده است.

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا