بورسبورس اوراق

عقب‌گرد ۳۲۴ واحدی شاخص کل بورس/ بازار سهام در فاز اصلاح

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز شنبه ۶ شهریورماه ۹۵ با کاهش ۳۲۴ واحدی به رقم ۷۷ هزار و ۷۵۷ واحد رسید.

شاخص کل هم‌وزن نیز با کاهش ۱۰ واحدی روی عدد ۱۴ هزار و ۴۶۴ واحد ایستاد. امروز همچنین شاخص سهام آزاد شناور با ریزش ۴۳۱ واحدی به رقم ۸۶ هزار و ۸۷۶ واحد دست یافت. شاخص بازار اول نیز در حالی با کاهش ۲۸۱ واحدی روی عدد ۵۴ هزار و ۷۲۴ واحد ایستاد که شاخص بازار دوم با ۳۸۵ واحد کاهش عدد ۱۶۸ هزار و ۲۱۰ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آی‌فکس) با افزایش ۹ واحدی عدد ۸۰۸ واحد را تجربه کرد.

براساس گزارشات امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی ۳ شرکت سرمایه‌گذاری غدیر با ۶۶ واحد، فولاد مبارکه اصفهان با ۵۶ واحد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۴۲ واحد کاهش بالاترین تأثیر منفی را در برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی ۳ شرکت پتروشیمی جم با ۱۴ واحد، هلدینگ داروپخش با ۱۲ واحد و سرمایه‌گذاری سایپا با ۱۱ واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۶۱ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۷۸۳ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۰ هزار و ۹۶۲ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز، نماد معاملاتی شرکت‌های کارتن مشهد، ماشین‌سازی اراک، بیمه اتکایی امین، بیمه حافظ، از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های سیمان ایلام، پارس سرام، حق تقدم خرید سهام عمران و توسعه فارس و حق تقدم خرید سهام میدکو متوقف شدند.

 امروز با پایان مهلت استفاده از حق تقدم میدکو اندکی بیش از ۲۲۹ میلیون سهم این شرکت به ارزش بیش از ۴۸.۵ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده به کدهای درون گروهی انتقال داده شد.  در عین حال در نماد معاملاتی سرمایه‌گذاری غدیر نیز کمتر از ۲۰۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۴۳.۵ میلیارد تومان با هدف حمایت از نماگرهای بازار کد به کد شد. در صنعتی دریایی ایران اما کمتر از ۱۵ میلیون سهم به ارزش ۴ میلیارد تومان کد به کد شد. ۸ میلیون سهم گسترش صنایع انرژی آذراب نیز به ارزش بیش از ۱.۵ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی کد به کد شد.

براساس این گزارش، از نکات قابل تأمل در بازار کسالت آور و بی‌عمق امروز، شکل‌گیری سف خرید پر حجم سهام در نماد معاملاتی پتروشیمی آبادان و ایران ارقام پس از انتشار گزارش های شفاف‌سازی بر روی سامانه کودال مبنی بر عدم تغییر سود در بودجه براوردی سالانه آنها بود. وضعیت معاملات سهام در این ۲ شرکت نشان می‌دهد که معامله‌گران بی‌توجه به گزارش‌های شفاف‌سازی به دلایل دیگری متقاضی خرید این سهم هستند.

 بازار سهام در حالی نشان دهنده فقر نقدینگی در روزهای جاری است که در هفته دولت خبرهایی مبنی بر رشد اقتصادی ۴ درصدی و تداوم تلاش برای کاهش نرخ سود بانکی عنوان می‌شود. این در حالی است که بازار سهام به دلیل نبود جریان گردش نقدینگی آزاد در بازار و در عین حال ثبت دفتری مبادلات ریالی و ارزی شرکت‌ها و عدم ورود جریان نقد عملیاتی در بنگاه‌ها با درجا زدن نماگرهای بازار سهام پس از یک دوره حمایت همه جانبه حقوق‌های سنتی محور از بازار است.

، اصلاح قیمتی شکل‌گرفته در بازار سهام در حالی است که اگرچه گروه‌های پیشروی بازار همسو با برخی بازار گردانی‌ها شاهد غلبه عرضه برتقاضای سهام بود اما در گروه فلزات اساسی پس از آنکه ناشر ذوب‌اهن اصفهان از تلاش برای افزایش سرمایه بیش از ۳۰۰ درصدی خبرداد شاهد شکل‌گیری صف خرید سهام بود هرچند که حجم معاملات در این سهم رضایت معامله‌گران را در بر نداشت.

در گروه پتروشیمی‌ها نیز جدای از برخی تک سهم‌ها و شرکت‌های کوچک برخوردار از خبرهای رانتی در سایر نمادهای بزرگ بازار روندی متعادل اما رو به منفی بر معاملات این گروه حاکم بود. در گروه بانک‌ها اما در حالی قرار بود تا پایان مردادماه گزارش‌های منطبق بر فرمت بانک مرکزی به منظور برگزاری مجامع عادی سالیانه باقیمانده در این گروه ارائه شود که امروز شکل‌گیری صف فروش ناپایدار و کم حجم در اغلب نمادهای این گروه قابل توجه بود. در پالایشی‌ها نیز انگیزه نقد کردن بازدهی‌ها از سوی سفته بازان باعث شد تا این گروه در محدوده صفر تابلو به اصلاح قیمتی بپردازند.

در گروه معدنی‌ها اما افزایش عرضه سهام از سوی معامله‌گران حقیقی و حقوقی این گروه بهانه‌ای برای اصلاح قیمتی بیابد.

امروز بازار سهام بازای کم عمق و رخوت‌آور بود که عدم شادابی لازم برای حضور در بازار را بهانه‌ای برای اصلاح موقت نماگرهای خود در کانال ۷۷ هزار واحدی شاخص کل بورس می‌دانست.

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا