تاریخ انتشار : سه شنبه 12 مهر 1401 - 14:44
کد خبر : 4040

بررسی توسعه تجارت و پیمان‌های هوشمند بین المللی و بانکداری در نشست اندیشه ورزی بانک توسعه تعاون

بررسی توسعه تجارت و پیمان‌های هوشمند بین المللی و بانکداری در نشست اندیشه ورزی بانک توسعه تعاون

ششمین نشست تخصصی اندیشه ورزی با موضوع توسعه تجارت و پیمان‌های هوشمند بین المللی و بانکداری”با محوریت جامعه، بانک و اقتصاد برگزار شد. محمد شیخ حسینی سرپرست بانک توسعه تعاون در این نشست ضمن با اهمیت و استراتژیک خواندن موضوع ششمین نشست، گفت؛ موضوع توسعه تجارت و پیمان‌های هوشمند بین المللی از مسیر بانکداری، رویکردی

ششمین نشست تخصصی اندیشه ورزی با موضوع توسعه تجارت و پیمان‌های هوشمند بین المللی و بانکداری”با محوریت جامعه، بانک و اقتصاد برگزار شد.

محمد شیخ حسینی سرپرست بانک توسعه تعاون در این نشست ضمن با اهمیت و استراتژیک خواندن موضوع ششمین نشست، گفت؛ موضوع توسعه تجارت و پیمان‌های هوشمند بین المللی از مسیر بانکداری، رویکردی نو و دارای پتانسیل برای اقتصاد کشور در شرایط کنونی محسوب می شودکه برای توسعه اقتصادی، اجتماعی و نظام بانکی دستاوردهای متنوعی به ارمغان می‌آورد.
سرپرست بانک توسعه تعاون در این نشست اندیشه ورزی که به همت مرکز آموزش و پژوهش بانک توسعه تعاون و با حضور اعضای هیات مدیره برگزار شد، تبیین نمود بانک توسعه تعاون بعنوان یک بانک جوان، تخصصی و متمرکز بر مردم بعنوان تعاونگران کشور، ظرفیت‌ها و استعدادهای کم نظیری برای مشارکت در هموارسازی مسیر توسعه کشور دارد که در صورت کاربست و ترکیب با فناوری‌های نوظهور در حوزه اقتصاد و عرصه بانکی می‌تواند یک بانک توسعه‌ای و تخصصی ایفاء کننده نقشهای اساسی در برنامه‌های ملی بخش تعاون کشور باشد.
شیخ حسینی تعامل با کشورهای همسایه با رویکرد توسعه تجارت و مبادلات پولی و بانکی از مسیر مردمی سازی کسب و کارها در قالب بنگاه‌های کوچک و متوسط را از راهبردهای مهم دولت در شرایط حاضر برشمرد و تاکید نمود بانک توسعه تعاون ظرفیت فوق العاده ای برای تسهیل امور مالی و پولی بنگاه‌های کوچک و متوسط در قالب تعاونی‌ها دارد که با رویکردهای دولت مردمی همخوانی و انطباق بالایی دارد.
کارشناس و پژوهشگر اقتصادی و تحلیلگر نظام پولی بین الملل سخنران نشست، تعامل با کشورهای همسایه، توسعه شرکت‌های کوچک و متوسط و تعاملات با کشور چین را سه راهبردهای توسعه تجارت در سطح بین الملل در شرایط کنونی ذکر کرد و افزود بخش تعاون کشور می‌تواند در زمینه گسترش و ترویج شرکتهای کوچک و متوسط پیشرو باشد و بانک توسعه تعاون در مسیر تسهیل و رفع مهمترین دغدغه بنگاه‌های کوچک و متوسط گام بردارد.
صالحی مشکل بنگاه‌های کوچک و متوسط در شرایط تحریم را دسترسی به خدمات بانکی ذکر کرد که بانک با ایجاد اعتماد دوطرفه و گشایش اعتبار اسنادی در شرایط غیرتحریمی می‌تواند این موضوع را برطرف نماید. پژوهشگر اقتصادی و تحلیلگر نظام پولی بین الملل، بهره گیری از ظرفیت قراردادهای هوشمند را ابزار مناسبی برای توسعه تجارت و پیمان‌های هوشمند بین المللی از مسیر بانکداری ذکر کرد و افزود در شرایط تحریمی و در وضعیت کنونی کشور ایران این ابزار می‌تواند جایگزین مناسبی برای اعتبار اسنادی باشد.
اعضای هیات مدیره بانک توسعه تعاون در این نشست با تمرکز بر موضوعات توسعه تجارت با کشورهای همسایه، پیمان‌های هوشمند بین‌المللی، بنگاه‌های کوچک و متوسط، مردمی سازی اقتصاد و ظرفیت‌های بخش تعاون، رسالت بانک توسعه تعاون در توسعه تجارت و مردمی سازی و موضوعات مشابه به بحث و تبیین دیدگاه‌های خود پرداخته‌اند و توسعه بنگاه‌های کوچک و متوسط از مسیر مردمی سازی و بهره‌گیری از ظرفیت بخش تعاون برای این موضوع را شایسته برنامه‌ریزی قلمداد و حمایت نظام بانکی و بانک توسعه تعاون برای تسهیل امور مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط با ابزارهایی چون اعتبار اسنادی و قراردادهای هوشمند را امری استراتژیک برای توسعه ملی در شرایط کنونی ذکر کردند.
اعضای هیات مدیره بانک توسعه تعاون توجه به جایگاه کسب‌وکارهای کوچک و متوسط علاوه بر ظرفیت‌های بخش تعاون و مردمی سازی اقتصاد، به سبب متغیرهایی چون توسعه اشتغال، رویکرد نوآورانه و دانش‌بنیان این شرکت‌ها، طراحی و معرفی محصولات نو و جدید منطبق با نیاز روز جامعه از سوی شرکت‌های کوچک و متوسط، جذب و به‌کارگیری نیروی انسانی دارای مهارت در حوزه‌های نوین و متغیرهای بسیار دیگر شایسته اهتمام ویژه دانستند.
کریم میرزا خانی مدیر مرکز آموزش و پژوهش بانک توسعه تعاون در این نشست نقش‌آفرینی نظام بانکی و بانک توسعه تعاون با رویکرد اهتمام به توسعه ملی از مسیر توسعه تجارت با ابزار پیمان‌های هوشمند را مهم خواند و افزود حضور در پیمان‌های منطقه‌ای مانند کشورهای سازمان‌های همکاری شانگهای، اتحادیه اقتصادی اوراسیا، سازمان اکو و غیره در شرایط کنونی می‌تواند زمینه تسهیل توسعه تجارت با همسایگان را فراهم سازد. مدیر مرکز آموزش و پژوهش در ادامه تصریح نمود توسعه و گسترش بنگاه‌های کوچک و متوسط با رویکرد مردمی در بخش تعاون امکان تحقق بالایی دارد. وی اضافه نمود با مردمی شدن تجارت در قالب بنگاه‌های کوچک و متوسط، مردم در معاملات ایفاگر نقش خواهند بود.
حسن عاشقی رییس اداره کل آموزش بانک توسعه تعاون، موضوع توسعه تجارت و پیمان‌های هوشمند بین‌المللی را مقوله‌ای برای نظام بانکی کشور ذکر کرد و افزود پیش‌بینی و برنامه‌ریزی چنین نشست‌هایی با موضوعات ویژه برای عالی‌ترین سطوح مدیریتی بانک با مقصود تسهیل حرکت بانک توسعه تعاون در مسیر توسعه بخش تعاون و توسعه ملی صورت می‌پذیرد و اظهار امیدواری کرد با گسترش کمی و کیفی چنین نشست‌هایی در حوزه‌های نوین بانکی شاهد بالندگی حرفه‌ای بانک توسعه تعاون باشیم.