تاریخ انتشار : دوشنبه 11 مهر 1401 - 11:38
کد خبر : 4006

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران طلایه‌دار بانک‌های کشور در حوزه مسئولیت اجتماعی است

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران طلایه‌دار بانک‌های کشور در حوزه مسئولیت اجتماعی است

رئیس اداره کل نوآوری، بازاریابی و توسعه کسب و کار بانک قرض‌‏الحسنه مهر ایران گفت: در این بانک، وجه التزام عیناً در بحث مسئولیت‏‌های اجتماعی برای طبقات نیازمند هزینه شده است. به ‏عنوان مثال در طرح شهید سلیمانی در سال‏‌های گذشته، حدود ۲۵هزار قلم تجهیزات پزشکی تهیه شد که در سراسر کشور توزیع شد. به

رئیس اداره کل نوآوری، بازاریابی و توسعه کسب و کار بانک قرض‌‏الحسنه مهر ایران گفت: در این بانک، وجه التزام عیناً در بحث مسئولیت‏‌های اجتماعی برای طبقات نیازمند هزینه شده است. به ‏عنوان مثال در طرح شهید سلیمانی در سال‏‌های گذشته، حدود ۲۵هزار قلم تجهیزات پزشکی تهیه شد که در سراسر کشور توزیع شد.
به گزارش آرمان اقتصادی از روابط عمومی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، دکتر «علی مجیدی» رئیس اداره کل نوآوری، بازاریابی و توسعه کسب‌وکار بانک قرض‌‏الحسنه مهر ایران در برنامه «گفت‌‏و‏گوی اقتصادی» رادیو گفت‌‏و‏گو اظهار داشت: قرض‌الحسنه یکی از عقود مهم در بانکداری اسلامی و از عقود مبارکی است که کل شبکه بانکی این عقد را به اجرا در آورده‏‌اند. در قرآن و در روایات در خصوص این عقد بسیار تأکید شده و با توجه به اهمیتی که در اقتصاد اسلامی داشته، ۲ بانک به‌صورت تخصصی بر این موضوع تمرکز کرده‌‏اند و خدماتی را که مبتنی بر عقد قرض‌‏الحسنه باشد به مشتریان و آحاد جامعه ارائه داده‌‏اند.
وی افزود: یکی از اهداف مهم بانک‌‏های قرض‏‌‏الحسنه، گسترش شمولیت مالی و فراگیری مالی است تا قرض‌الحسنه را در متن زندگی مردم جاری کنند. رویکرد بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه رویکرد بانکداری خرد است؛ بنابراین سعی می‌کنند نیازهای فرد، خانواده و کسب‌وکارهای خرد را شناسایی کرده و از طریق تأمین مالی ارزان‌قیمت و وام قرض‌‏الحسنه، آن‌ها را مرتفع سازند.
مجیدی تصریح کرد: در بانک قرض‌‏الحسنه مهر ایران در سال گذشته ۲ میلیون و ۶۰۰هزار فقره وام قرض‌الحسنه پرداخت شده که در شبکه بانکی عدد ممتاز و خاصی است. بانک‏‌های قرض‌‏الحسنه در حال حاضر حدود ۱۶ میلیون مشتری دارند که نشان‌‏دهنده حضور مطلوب آن‌ها در زندگی آحاد جامعه است. البته هنوز تا رسیدن به اهداف و رسالت آن‌‏ها کمی فاصله وجود دارد و برنامه‌‏ریزی این بانک‌‏ها در راستای وسیع‌‏تر شدن این شمولیت مالی است.
رئیس اداره کل نوآوری، بازاریابی و توسعه کسب‌وکار بانک قرض‌‏الحسنه مهر ایران گفت: بانک‌‏‏های قرض‌‏الحسنه به‌صورت واقعی واسطه وجوه مردم بوده و به هیچ عنوان بنگاه‏داری نمی‌‏کنند. هر آنچه که از طریق تجهیز منابع و افتتاح سپرده‏‌های قرض‌‏الحسنه به‌‏عنوان منابع وارد بانک می‌‏شود، پس از کسر سپرده قانونی و سایر کسورات قانونی، به‌صورت کامل تحت عنوان وام قرض‌‏الحسنه در اختیار متقاضیان قرار می‌‏گیرد. بنابراین برای ادامه‏‌دار بودن این چرخه و پاسخگو بودن به نیازهای آحاد مردم، باید جریان ورودی که همان سپرده‌‏های مردم است، فعال باشد تا بانک به همان نسبت بتواند خدمات بانکی از جمله وام‌‏های قرض‌الحسنه را به‌راحتی و با سهولت در اختیار مردم قرار دهد.
ضرورت آموزش مفاهیم اقتصاد اسلامی به دانش‌آموزان
وی با اشاره به اینکه بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه در حال حاضر هیچ کدام دولتی نیستند و بودجه دولتی به آن‌‏ها اختصاص داده نمی‌‏شود، در خصوص حمایت از این بانک‌‏ها گفت: بخشی از حمایت‌‏ها از بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه، مربوط به ترویج فرهنگ قرض‏‌الحسنه است که نقش بی‏‌بدیل صداوسیما در این بخش کاملاً محرز است. پس از آن آموزش و پرورش را در این بخش بسیار پیشرو می‌‏دانیم که می‌‏تواند از طریق متون کتاب‌های درسی کمک کرده تا بچه‌ها از سنین پایین با مفاهیم مالی و اقتصاد اسلامی همانند پس‌انداز، قرض‌الحسنه، وقف، هبه و… که مفاهیمی متعالی هستند، آشنا شوند.
مجیدی افزود: در کنار این‏‌ها، مساجد، خیرین فعال در حوزه‏‌های مختلف و خانواده‌‏ها نیز می‌‏توانند به ترویج فرهنگ قرض‌‏الحسنه کمک کنند. با عنایت به اینکه وام قرض‌‏الحسنه، تأمین مالی خوبی است و موجب ارتقای وضعیت رفاه و معیشت کارکنان سازمان‏‌ها می‌‎شود، مدیران سازمان‏‌ها با حمایت از بانک‏‌های قرض‌‏الحسنه و با تمرکز حساب حقوق و دستمزد کارکنانشان یا حساب‌هایی که در حوزه تعاونی اعتبار و صندوق آتیه رفاه دارند و از طریق هم‏‌افزایی این بانک‌‏ها، می‌‏توانند وام قرض‌‏الحسنه در اختیار کارکنانشان گذاشته و آن‌‏ها را در مسائل معیشتی یاری دهند و از سایر خدمات بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه نیز برخوردار شوند.
وی ادامه داد: زمانی که حقوق و دستمزد کارکنان دولت از طریق بانک‌‏های قرض‏‌الحسنه پرداخت شود، کارت قرض‌‏الحسنه این پرسنل، کارت زندگی آن‌ها شده و همه پس‌اندازها، خریدها و سرمایه‌‏گذاری‌‏ها از طریق همین کارت انجام می‌‏شود و گردش مالی آن‌‏ها به بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه منتقل می‌‏شود. چنانچه بخشی از حساب این کارکنان با توجه به نیت خیرخواهانه‌‏ای که دارند، نزد بانک قرض‌‏الحسنه ماندگاری داشته باشد، تحت عنوان وام قرض‌‏الحسنه در اختیار دیگران قرار گرفته و می‌‏تواند مشکلات دیگران را برطرف کند.
پیشگام بودن بانک‌های قرض‌الحسنه در عرصه بانکداری دیجیتال
رئیس اداره کل نوآوری، بازاریابی و توسعه کسب‌وکار بانک قرض‌‏الحسنه مهر ایران با اظهار اینکه بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه در کنار وام‏‌های قرض‏‌الحسنه، با هدف فراگیری مالی و شمولیت مالی، در بانکداری دیجیتال و بانکداری الکترونیک نیز قدم‏‌های خوبی برداشته و سهولت دسترسی به خدمات بانکی را برای کارکنان ایجاد کرده‌‏اند، افزود: یکی از ابزارهای فرهنگ‌‌سازی که سازمان‌‏ها می‏‌توانند از آن بهره گیرند، خدمات مبتنی بر ابزارهای غیرحضوری است.
وی با بیان اینکه بانک‏‌های قرض‌‏الحسنه تک‌‌محصولی هستند و فقط روی یک عقد می‌‏توانند کار کنند، خبر داد: برای اینکه تنوع و قدرت انتخاب مشتری بالا باشد، این بانک‌‏ها طرح‏‌های متعددی دارند. بانک قرض‏‌الحسنه مهر ایران حدود ۱۴ طرح مختلف بر اساس عقد قرض‌‏الحسنه طراحی کرده تا مشتریان بتوانند از تمامی خدمات بهره‌‏مند شده و در کنار آن، دیگران نیز از مانده حسابشان منتفع شوند.
مجیدی با اشاره به اینکه نسبت به بانکداری اسلامی و بانکداری مبتنی بر شریعت از سوی مردم مسلمان در جهان اقبال گسترده‌ای وجود دارد، گفت: بانکداری قرض‌‏الحسنه محدود به کشورهای اسلامی نیست و حتی در اروپا، بانک‌هایی هستند که با شریعت اسلام خدمات خود را به مشتریان مسلمان خود ارائه می کنند. البته تمرکز بانک‌‏های اسلامی در کشورهای اسلامی است، در کشورهای خاورمیانه و آسیای جنوب شرقی، انواع بانکداری اسلامی را داریم که بر اساس فقه و شریعت مقدس اسلام است. اولین تجربه بانک تخصصی قرض‌الحسنه در ایران بوده و بانک‌‏های اسلامی در کشورهای دیگر، از سایر عقود مانند مرابحه و صکوک قرض‌الحسنه نیز استفاده می‌‏کنند.
مجیدی از افزایش سقف وام‌‏های قرض‌‏الحسنه به ۲۰۰ میلیون تومان و مجوز اعطای وام قرض‌‏الحسنه به اشخاص حقوقی تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان در سال جاری سخن گفت و افزود: چنانچه اشخاص حقوقی پس از افتتاح حساب، بخشی از موجودی حساب‌‏های خود را در بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه متمرکز کنند، بر اساس میانگین ایجاد شده می‌‏توانند از وام‏‌های قرض‌‏الحسنه بهره‌‏مند شوند. علاوه بر این، امکان هم‌‏افزایی به همان مبلغ آورده شخص حقوقی وجود دارد تا بانک نقدینگی شخص حقوقی را ۲برابر کرده و بتواند به پرسنل و حتی خود آن شرکت، وام قرض‌الحسنه اعطا کند.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود در خصوص صندوق‏‌های قرض‌‏الحسنه گفت: از دیرباز صندوق‏‌های قرض‌‏الحسنه در خانواده‏‌ها، مساجد، هیئت‌‏ها، سازمان‏‌ها و … وجود داشتند. با این حال بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه برتری خاص خود را نسبت به این صندوق‏‌ها دارند. تعداد نفرات مراجعه کننده به بانک‌‏ها و تجمیع وجوه آن‏‌ها قابل مقایسه با صندوق‌‏های قرض‏‌الحسنه نیست. در نتیجه به همان نسبت هم بانک‌‏ها می‌‏توانند خدمات گسترده‌‏تری را ارائه دهند.
هدف از تأسیس بانک‌های قرض‌الحسنه، تمرکز و هم‌افزایی منابع قرض‌الحسنه بود
مجیدی افزود: زیرساخت بانکی، بنیه مالی قوی‌‏تر و نظارت قوی بانک مرکزی بر فعالیت بانک‌‏ها، نقطه مثبتی است که موجب می‌‏شود مردم با اعتماد بیشتری به بانک‌‏ها مراجعه کنند. در واقع یکی از اهداف تأسیس بانک‏‌های قرض‌‏الحسنه، متمرکز شدن منابع و وجوه صندوق‏‌ها در بانک‏‌های قرض‌‏الحسنه به منظور هم‌‏افزایی و انجام مدیریت متمرکز روی این صندوق‏‌ها بوده است.
رئیس اداره کل نوآوری، بازاریابی و توسعه کسب‌وکار بانک قرض‏‌الحسنه مهر ایران در ادامه سخنان خود، با اشاره به طرح کالاکارت تصریح کرد: رویکرد بانکداری قرض‌‏الحسنه، بانکداری خرد است. نیازهای افراد شناسایی شده و محصولاتی که بتواند این نیازها را برطرف کند، طراحی و تقدیم مردم می‌‏شود. هدف از طرح کالاکارت، حمایت از تولید داخل، تقویت تقاضا و توانمند نمودن مردم جهت خرید اقساطی کالاهای ضروری است.
وی خاطرنشان ساخت: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با ۷۰۰۰ پذیرنده در حوزه‌‏های مختلف لوازم خانگی، فرش، خدمات آموزشی، خدمات بهداشتی و … در سراسر کشور قرارداد دارد. مردم با انتخاب خدمات مد نظر خود، وام کالاکارت را از بانک دریافت کرده و سپس کالا را خریداری و اقساط وام را به بانک پرداخت می‌‏کنند. در این چرخه هم مصرف‏‌کننده و هم تولیدکننده منتفع می‌‏شوند، از طرفی بانک هم به وظیفه‌‌اش که تأمین مالی است، عمل می‏‌کند.
کارشناس مسائل بانکی اظهار داشت: شرکت‌‏های دانش‏‌بنیان با توجه به تعاملاتی که با صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق توسعه فناوری نوین وجود دارد، امکان بهره‏‌مندی از محصولات و وام‌‏های قرض‏‌الحسنه را دارند.
مجیدی بخش بعدی سخنان خود را به حوزه مسئولیت اجتماعی اختصاص داد و گفت: بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه در حوزه مسئولیت اجتماعی، در هم‌‏افزایی با نهادهای حمایتی بنیاد برکت، کمیته امداد، بهزیستی و … در بخش تبصره ۱۶ قانون بودجه و همچنین در بخش وام‌های تکلیفی ازدواج و فرزندآوری نیز سرآمد هستند. بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در حوزه اشتغال‏زایی، ۷۵۰ هزار فقره وام به مبلغ ۸۰هزار میلیارد ریال پرداخت کرده است.
وی افزود: در بانک قرض‏‌الحسنه مهر ایران، وجه التزام عیناً در بحث مسئولیت‏‌های اجتماعی برای طبقات نیازمند هزینه شده است. به‌‏عنوان مثال در طرح شهید سلیمانی در سال‏‌های گذشته، حدود ۲۵هزار قلم تجهیزات پزشکی تهیه شد که در سراسر کشور توزیع شد. بیمه حوادث ۵۰۰هزار خانه روستایی در استان‌‏های محروم انجام شد و جهت احداث مدرسه و تهیه وسایل آموزشی و لوازم‌التحریر مناطق محروم اقدامات مناسبی توسط بانک قرض‌‏الحسنه مهر ایران صورت گرفته است.
حرکت به سمت حذف تدریجی کارمزد وام‌های قرض‌الحسنه
رئیس اداره کل نوآوری، بازاریابی و توسعه کسب‌وکار بانک قرض‌‏الحسنه مهر ایران با بیان اینکه هدف این بانک کسب سود نیست، گفت: هدف این است که به‌‏تدریج کارمزد ثابت حذف شده و بانک به سمت دریافت مزد خدمت بر اساس خدمت و محصولی که به مشتری ارائه می‏‌کند، حرکت نماید. با کاهش هزینه‏‌ها، افزایش بهره‏‌وری و افزایش منابع، امکان صفر شدن کارمزد وجود دارد.
مجیدی در بخش پایانی گفت‏‌وگوی خود با رادیو گفت‌‏و‏گو اظهار کرد: رضایت بسیار بالای دریافت‏‌کنندگان وام‏‌های قرض‏‌الحسنه روی رفتار بازپرداخت اقساط آن‏‌ها تاثیر مستقیم داشته است؛ به‌‏گونه‌‏ای که سال گذشته بانک قرض‏‌الحسنه مهر ایران نرخ نکول و نسبت مطالبات به مصارف نیم درصدی داشته که فاصله بسیار زیادی با عرف شبکه بانکی و حتی بانکداری جهانی دارد. این موضوع نشان می‌‏دهد مشتریان بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه خوش‌حساب بوده و به بازپرداخت پایبند هستند و رفتار اقتصادی منطقی دارند. ضمن اینکه شفافیت بانک‌‏های قرض‏‌الحسنه نیز به این امر کمک می‌‏کند.
وی با اشاره به اینکه نسبت کفایت سرمایه بانک‌‏های قرض‏‌الحسنه عدد بسیار مناسبی است، اما فرمول محاسبه یکسانی با سایر بانک‌‏ها دارد، پیشنهاد کرد: نگاه حمایتی دولت با توجه به مقادیر شاخص‏‌هایی همچون کفایت سرمایه و نرخ نکول، سبب تجدید نظر و بازنگری برای بانک‏‌های قرض‌‏الحسنه شود.

دریافت شماره شبا بولتن اخبار بانک کامل ترین اخبار بیمه کامل ترین اخبار بیمه اخبار وام و تسهیلات

پیشنهادی