تاریخ انتشار : دوشنبه 7 خرداد 1403 - 19:49
کد خبر : 18830

تامین ارز واردات در مرز ۱۱ میلیارد دلار/ سهم  ۸ میلیارد دلاری تامین ارز صنایع 

تامین ارز واردات در مرز ۱۱ میلیارد دلار/ سهم  ۸ میلیارد دلاری تامین ارز صنایع 

 ۷ خرداد ۱۴۰۳ از اول فروردین ماه تا ششم خرداد ماه ۱۴۰۳، ۱۰ میلیارد و ۹۷۹  میلیون دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی، دارو، کالاهای تجاری و بازرگانی، واردات در مقابل صادرات و خدمات تامین شده است. به گزارش آرمان اقتصادی از روابط عمومی بانک مرکزی؛‌اصغر بالسینی سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران گفت: برای کالاهای

از اول فروردین ماه تا ششم خرداد ماه ۱۴۰۳، ۱۰ میلیارد و ۹۷۹  میلیون دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی، دارو، کالاهای تجاری و بازرگانی، واردات در مقابل صادرات و خدمات تامین شده است.

به گزارش آرمان اقتصادی از روابط عمومی بانک مرکزی؛‌اصغر بالسینی سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران گفت: برای کالاهای اساسی ۲ میلیارد و ۸۳۷ میلیون دلار،‌برای کالاهای تجاری و بازرگانی مبلغ ۵ میلیارد و ۹۲۹ میلیون دلار و برای خدمات ۲۴۵ میلیون دلار و برای واردات در مقابل صادرات  یک میلیارد و ۹۶۸ میلیون دلار تامین ارز صورت گرفت.

وی گفت: در چند روز اخیر میانگین نرخ موزون ارزها در سامانه سناریت (fxmarketrate) منتشر شده است که این نرخ ها نرخ محاسباتی و موزون است و نرخ معاملاتی نیست و بر اساس این نرخ میانگین موزون تامین ارز به دلار معادل ۳۶۹۴۰ تومان و یورو با میانگین موزون ۴۰ هزار تومان و درهم ۱۰ هزار تومان محاسبه شده است. 

بالسینی بیان داشت: برای واردات کالای اساسی کشاورزی شامل گندم، دانه‌های روغنی و نهاده‌های دامی ۲ میلیارد و ۴۱۳ میلیون دلار، برای دارو، مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی ۴۲۴ میلیون دلار و در مجموع ۲ میلیارد و ۸۳۷ میلیون دلار برای کالای اساسی و دارو ارز با نرخ ۲۸۵۰۰ تومان با هدف حمایت از مصرف کنندگان و دسترسی اقشار جامعه به کالاهای ضروری با قیمت ارزانتر پرداخت شد.

.
سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران افزود: تامین ارز نیمایی برای «صنایع حمل و نقل و خودرو»  معادل ۸۷۵ میلیون دلار، «صنایع تجهیزات برق و الکترونیک» معادل ۸۸۸ میلیون دلار، «صنایع معدنی» معادل ۴۷۶ میلیون دلار ، «ماشین آلات و تجهیزات تولید» معادل ۴۵۴ میلیون دلار و «منسوجات و پوشاک» معادل ۳۱۳ میلیون دلار صورت گرفته است. این گروه های صنایع همچنین به ترتیب ۵۱۱، ۱۰۶، ۳۹۱، ۳۰۵ و ۱۹ میلیون دلار ارز توافقی یا واردات در مقابل صادرات تا پایان روز ششم خرداد ماه سال جاری دریافت کرده اند.  

علاوه بر این گروه ها، ۲ میلیارد و ۹۲۳ میلیون دلار ارز نیمایی و ۶۳۶ میلیون دلار ارز واردات در مقابل صادرات به سایر صنایع اختصاص داده شده است.

بالسینی افزود: در مجموع ۲۹ حراج شمش طلای انجام شده در مرکز مبادله ارز و طلا ۴.۵ تن طلا به ارزش ۲۰ هزار میلیارد تومان معامله شده است. 

گفتنی است، در روز ۷ خرداد ماه ۱۴۰۳ در تالار اسکناس ارز مرکز مبادله ایران، دلار با نرخ ۴۴ هزار و ۸۹۰  تومان، یورو با نرخ ۴۸ هزار و ۶۹۲ تومان و درهم با نرخ ۱۲ هزار و ۲۲۳ تومان مورد مبادله قرار گرفت. به همین ترتیب تالار حواله ارز، شاهد مبادله دلار با نرخ ۴۱ هزار و ۹۱۴ تومان، یورور با نرخ ۴۵ هزار و ۴۶۴ تومان و درهم با نرخ ۱۱ هزار و ۴۱۳  تومان بود.
 

تعداد بازدیدها:  
۶۹

برچسب ها : ،

دریافت شماره شبا بولتن اخبار بانک کامل ترین اخبار بیمه کامل ترین اخبار بیمه اخبار وام و تسهیلات

پیشنهادی