تاریخ انتشار : دوشنبه 27 فروردین 1403 - 13:17
کد خبر : 17680

مالیات خانه‌های خالی و لوکس در حد هیچ!

مالیات خانه‌های خالی و لوکس در حد هیچ!

در لایحه بودجه ۱۴۰۳ درآمد حاصل از مالیات واحد‌های خالی از سکنه فقط ۱۰۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی از پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از ایبنا؛ دولت در جدول شماره ۵ مربوط به منابع قانون بودجه ۱۴۰۳ درآمد‌های مالیاتی را ۱۳۰۸ هزار و ۶۳۲ میلیارد

در لایحه بودجه ۱۴۰۳ درآمد حاصل از مالیات واحد‌های خالی از سکنه فقط ۱۰۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی از پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از ایبنا؛ دولت در جدول شماره ۵ مربوط به منابع قانون بودجه ۱۴۰۳ درآمد‌های مالیاتی را ۱۳۰۸ هزار و ۶۳۲ میلیارد تومان در نظر گرفته که سهم مالیات از واحد‌های خالی از سکنه ۱۰۰۰ میلیارد تومان است. این رقم حدود یک صدم درصد از کل بودجه ۶۳۴۷ همتی را شامل می‌شود.

مالیات خانه‌های لوکس از این عدد نیز کمتر است. در لایحه بودجه ۱۴۰۳ درآمد حاصل از مالیات واحد‌های مسکونی گران‌قیمت ۴۳۷ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

اگرچه دولت همواره اعلام کرده مالیات‌های حوزه مسکن صرفا جنبه کنترلی و ساماندهی بازار مسکن را دارد و روی مبالغ آن حساب نکرده، برخی کارشناسان به این بهانه که دولت قصد دارد از محل مالیات‌های بخش مسکن برای خود کسب درآمد کند بعضا دولت سیزدهم را مورد نقد قرار می‌دهند.

با این اوصاف، تامین منابع از محل مالیات واحد‌های خالی و لوکس رقم قابل توجهی نیست. در ۱۱ ماه ابتدای سال گذشته نیز طبق اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس، جمع مالیات خانه‌های لوکس و خالی به ۵۰ میلیارد تومان هم نرسید.

یکی از مشکلات در اجرای قانون مالیات خانه‌های خالی و واحد‌های لوکس نبود مکانیزمی برای شناسایی این واحد‌ها عنوان می‌شود؛ زیرا پایگاه داده معتبری برای ثبت معاملات مسکن وجود ندارد و با وجود ایجاد سامانه املاک و اسکان، این چالش به قوت خود باقی

برچسب ها : ،