تاریخ انتشار : یکشنبه 5 فروردین 1403 - 13:57
کد خبر : 17438

ابلاغ مصوبه هیئت وزیران در خصوص حداقل سرمایه مورد نیاز جهت تأسیس و فعالیت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی

ابلاغ مصوبه هیئت وزیران در خصوص حداقل سرمایه مورد نیاز جهت تأسیس و فعالیت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی

 ۵ فروردین ۱۴۰۳ به موجب مصوبه هیأت وزیران حداقل سرمایه مورد نیاز برای تأسیس و فعالیت؛ بانک غیردولتی معادل دویست هزار میلیارد ریال، مؤسسه اعتباری غیربانکی معادل یکصد و پنجاه هزار میلیارد ریال و بانک قرض‌الحسنه معادل پنجاه هزار میلیارد ریال تعیین شد. به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی از روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در

به موجب مصوبه هیأت وزیران حداقل سرمایه مورد نیاز برای تأسیس و فعالیت؛ بانک غیردولتی معادل دویست هزار میلیارد ریال، مؤسسه اعتباری غیربانکی معادل یکصد و پنجاه هزار میلیارد ریال و بانک قرض‌الحسنه معادل پنجاه هزار میلیارد ریال تعیین شد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی از روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه شماره ۰۲.۳۲۱۴۵۰ مورخ ۲۸ اسفند ماه سال ۱۴۰۲ موارد زیر را ابلاغ کرد:

ضمن ایفاد تصویر تصویب‌نامه شماره ۲۳۴۸۹۶‏/ت۶۲۰۳۶هـ مورخ ۲۰‏/۱۲‏/۱۴۰۲ هیأت وزیران موضوع تعیین حداقل سرمایه مورد نیاز برای تأسیس و فعالیت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی، به استحضار می‌رساند در جلسه مورخ ۱۶‏/۱۲‏/۱۴۰۲ هیأت محترم وزیران و به استناد مفاد بند (د) ماده (۳۲) قانون پولی و بانکی کشور مصوب سال ۱۳۵۱، حداقل سرمایه مورد نیاز برای تأسیس و فعالیت؛ بانک غیردولتی معادل دویست هزار میلیارد ریال، مؤسسه اعتباری غیربانکی معادل یکصد و پنجاه هزار میلیارد ریال و بانک قرض‌الحسنه معادل پنجاه هزار میلیارد ریال تعیین شد.

بر این اساس، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی موجود موظفند ظرف مدت سه سال، در چهارچوب برنامه زمان‌بندی مورد تأیید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، نسبت به افزایش سرمایه خود به میزان حداقل تعیین شده اقدام کنند. 

در صورتی که بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی موجود، در مهلت تعیین شده نسبت به افزایش سرمایه خود اقدام نکنند، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اقدامات نظارتی مقتضی از جمله سلب حق تقدم از آن دسته از سهامداران غیردولتی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی که در افزایش سرمایه مشارکت ننموده‌اند را در چهارچوب قوانین و مقررات مربوط، در مورد آن‌ها اعمال خواهد کرد. 

خواهشمند است دستور فرمایند مراتب به قید تسریع و با لحاظ مفاد بخشنامه شماره ۱۴۹۱۵۳‏‏/۹۶ مورخ ۱۶‏‏/۵‏‏/۱۳۹۶، به تمامی واحدهای ذی ربط و همچنین سهامداران آن بانک‏‏/مؤسسه اعتباری غیربانکی ابلاغ شود.‏‏
 

برچسب ها : ،

دریافت شماره شبا بولتن اخبار بانک کامل ترین اخبار بیمه کامل ترین اخبار بیمه اخبار وام و تسهیلات

پیشنهادی