تاریخ انتشار : شنبه 20 آبان 1402 - 15:17
کد خبر : 13838

اهتمام بانک کشاورزی به توانمند سازی و فقرزدایی در ۲۰۰۰ روستای کشور با رویکرد بانکداری پیوندی

اهتمام بانک کشاورزی به توانمند سازی و فقرزدایی در ۲۰۰۰ روستای کشور با رویکرد بانکداری پیوندی

با مشارکت بانک کشاورزی در طرح تامین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی و پرداخت بالغ بر ۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات خرد، برای بیش از ۸۴ هزار نفر در قالب ۵ هزار گروه خودیار روستایی در ۲۰۰۰ روستا، کسب و کار پایدار خرد ایجاد شده است. به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی از روابط عمومی بانک

با مشارکت بانک کشاورزی در طرح تامین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی و پرداخت بالغ بر ۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات خرد، برای بیش از ۸۴ هزار نفر در قالب ۵ هزار گروه خودیار روستایی در ۲۰۰۰ روستا، کسب و کار پایدار خرد ایجاد شده است.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی از روابط عمومی بانک کشاورزی، طرح تأمین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی با هدف توانمندسازی، ایجاد و توسعه کسب و کارهای خرد، فقرزدایی و بهبود معیشت روستائیان با تاکید بر زنان و جوانان، با حمایت اعتباری و مشارکت مالی بانک کشاورزی و با همکاری صندوق بین المللی توسعه کشاورزی سازمان ملل متحد (IFAD)، سازمان بهزیستی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مؤسسات و بنیادهای خیریه به عنوان تامین کنندگان هزینه های تشکیل، آموزش و توانمندسازی گروه های خودیار و با مدیریت اجرایی موسسه تاک، در حال اجرا است و در ۲۰۰۰ روستا در ۲۳ استان کشور اجرایی شده و حدود ۸۴ هزار و ۱۴۴ نفر از روستاییان کشور از خدمات این طرح بهره مند شده اند.

بر اساس این گزارش، در حالی که بانک کشاورزی در قالب این پروژه تا کنون بیش از ۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات خرد به روستائیان کشور پرداخت کرده، میزان حمایت مالی این بانک از پروژه مذکور از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا پایان مهرماه سال ۱۴۰۲ مبلغ ۱۸۰۷ میلیارد ریال در قالب ۹۵۰ فقره تسهیلات خرد بوده که بدون نیاز به سپرده گذاری و با ضمانت گروهی اعضا، به گروه‌ های خودیار پرداخت شده است تا با ایجاد و توسعه کسب و کارهای خرد و افزایش درآمد، معیشت خود را بهبود بخشند.

شایان ذکر است ۱۹۱ شعبه بانک کشاورزی در ۲۳ استان کشور، در طرح تأمین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی در ایران همکاری دارند و سهم زنان روستایی در این برنامه ۷۶ هزار و ۹۰۹ نفر است که معادل ۹۱ درصد مشارکت را نشان می دهد. از این تعداد ۱۲ درصد آمار متعلق به زنان سرپرست خانوار، خودسرپرست و بدسرپرست تحت پوشش طرح تأمین مالی خرد است.

این گزارش می افزاید: با مصوبه هیات مدیره بانک کشاورزی در سال جاری به منظور تداوم حمایت از پروژه تامین مالی خرد و تامین مالی این طرح و نیز توسعه جامعه هدف روستایی، مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار جدید برای این طرح مصوب شده است.