تاریخ انتشار : پنجشنبه 11 آبان 1402 - 10:39
کد خبر : 13579

دبیر کمیته پدافند غیرعامل وزارت اقتصاد در گفت و گو با شادا: دفاع اقتصادی مهمترین راهبرد در پدافند غیرعامل وزارت امور اقتصادی و دارایی

دبیر کمیته پدافند غیرعامل وزارت اقتصاد در گفت و گو با شادا: دفاع اقتصادی مهمترین راهبرد در پدافند غیرعامل وزارت امور اقتصادی و دارایی

دبیر کمیته پدافند غیرعامل وزارت اقتصاد عنوان کرد: در حوزه پدافند اقتصادی سند دفاع اقتصادی، راهبرد این وزارتخانه در مقابله با تهاجم اقتصادی به کشور است. به گزارش آرمان اقتصادی از روابط عمومی بانک ملی ایران به نقل از شادا سید مجید پرپنچی، رئیس مرکز حراست و دبیر کمیته پدافند غیرعامل وزارت امور اقتصادی و

دبیر کمیته پدافند غیرعامل وزارت اقتصاد عنوان کرد: در حوزه پدافند اقتصادی سند دفاع اقتصادی، راهبرد این وزارتخانه در مقابله با تهاجم اقتصادی به کشور است.

به گزارش آرمان اقتصادی از روابط عمومی بانک ملی ایران به نقل از شادا سید مجید پرپنچی، رئیس مرکز حراست و دبیر کمیته پدافند غیرعامل وزارت امور اقتصادی و دارایی در گفت‌و‌گو با شادا عنوان کرد: پدافند غیرعامل مجموعه‌ اقدامات دفاعی ست که به صورت غیر مسلحانه انجام می‌شود تا آسیب پذیری را به حداقل رسانده و تداوم خدمت را موجب شود به نحوی که مصونیت و امنیت بیشتری برای کشور ایجاد گردد. این مسأله در حوزه‌های مختلف نیازمند برنامه‌ریزی‌های گوناگونی‌ست.

وی در ادامه بیان داشت: به عنوان مثال، در حوزه سایبری الزاماتی وجود دارد که  با رعایت آن توان مقابله با تحرکات ضد امنیت فناوری اطلاعات، افزایش می یابد.

وزارت امور اقتصادی ودارایی با تدابیر و سیاست‌هایی که مقام عالی وزارت سال گذشته ابلاغ نموده  و همچنین با تلاش‌هایی که بخش های مختلف وزارتخانه به ویژه بخش امنیت فناوری اطلاعات اجرا کرده اکنون در وضعیت مناسبی قرار داریم.

پرپنچی همچنین تاکید کرد:  در راستای کاهش آسیب پذیری و تضمین تداوم خدمات ضروری، رزمایش‌های آمادگی از جمله خروج اضطراری، مانور قطع برق، دفاع سایبری برگزار و آموزش های لازم به بخش درگیر این مسئولیت‌ها داده شده است.

رییس مرکز حراست وزارت اقتصاد در عین حال اضافه کرد: یکی از مواردی که ما در وزارت اقتصاد بر آن تمرکز کردیم، پدافند اقتصادی بود.  از این جهت بعد از اینکه دشمن در خصوص جنگ نظامی به این نتیجه رسید که نمی تواند به کشورمان ضربه بزند در حوزه های سایبری، ایجاد چالش های اجتماعی، جنگ اقتصادی و سایر موارد اقدامات و برنامه ریزی هایی را داشت که در مقابل این تهاجمات ما هم باید ظرفیت پیش‌بینی و پیشگیری را ایجاد می‌کردیم.

دبیر کمیته اصلی پدافند غیرعامل وزارت اقتصاد همچنین عنوان کرد: ما در راستای تقویت پدافند غیرعامل در وزارت اقتصاد یک  سند راهبردی دفاع اقتصادی را تدوین نمودیم که پیش از این از سوی وزیر امور اقتصادی و دارایی در همایش “امنیت پایدار” رونمایی شد.

وی اضافه کرد: این سند، کار مشترک اندیشمندان حوزه اقتصاد و حراست وزارتخانه بود و باب جدیدی از موضوعات مربوط به پدافند غیرعامل در حوزه اقتصادی را در مجموعه وزارت اقتصاد شکل داد و  با تدابیر و برنامه هایی که در این خصوص برای سال آینده داریم مصون سازی بیشتری را در حوزه اقتصادی شاهد خواهیم داشت.

وی همچنین متذکر شد: تلاش‌های زیادی در حوزه امنیت سایبری در وزارت اقتصاد در حال انجام است که البته دیده نمی شود اما رخدادهای ضد امنیتی برای مردم ملموس‌تر است و کلیه اقداماتی که مجموعه پدافند در حوزه وزارت اقتصاد، بیمه ها و بانک ها و … انجام می‌دهد با  ۳۳ کمیته فرعی در توابع و ۳۱ کمیته در استان‌ها یعنی ۶۵ کمیته در وزارتخانه در حال مدیریت است و ماحصل همه این فعالیت ها اثر گذار بر بسط امنیت اقتصادی است که در این مجموعه به خوبی دیده می شود چرا که تاکنون دشمن نتوانسته یک فعالیت مهم و تاثیر گذار در این حوزه داشته باشد.

وی تاکید کرد: در شرایطی که در حوزه های مختلف وزارت امور اقتصادی و دارایی و دستگاههای وابسته و تابعه‌ی آن علیرغم دسیسه ها و حملات مستمر دشمن اختلال جدی  ایجاد نشده حکایت از موفقیت وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تحقق مسئولیت‌های پدافند غیرعامل می باشد.

پرپنچی در پایان از مسئولین سازمان پدافند غیرعامل و همه دست اندرکاران حوزه پدافند غیر عامل وزارت امور اقتصادی و دارایی و دستگاه‌های وابسته وتابعه‌ی آن تشکر کرد و گفت:  تمام بخش های دستگاه درگیر پدافند غیر عامل هستند و انتظار می رود مدیران رویکرد پیشگیرانه داشته باشند. باید تاکید نمایم این دست آوردها با راهبری و حمایت وزیر محترم محقق شده است. امیدواریم کارآمدی خود را به نحوی ارتقا دهیم که بتوانیم بالاترین سطح امنیت اقتصادی را برای مردم ایجاد نماییم.

گفتنی است، در “دهمین همایش ملی پدافند غیر عامل” که در هفته نکوداشت پدافند غیرعامل با حضور مقامات لشکری و کشوری برگزار شد، وزارت امور اقتصادی و دارایی مقام برگزیده پدافند غیر عامل را کسب نمود. بدیهی‌ست لوح تقدیری که به همین مناسبت به اینجانب به عنوان دبیر کمیته اصلی پدافند غیر عامل، توسط سردار باقری و سردار جلالی داده شد مرهون زحمات کلیه همکاران در کمیته اصلی پدافند غیر عامل می باشد.