تاریخ انتشار : پنجشنبه 20 مهر 1402 - 3:32
کد خبر : 13149

با تصویب شورای پول و اعتبار؛ سقف تسهیلات قرض‌الحسنه ضروری افزایش یافت

با تصویب شورای پول و اعتبار؛ سقف تسهیلات قرض‌الحسنه ضروری افزایش یافت

با تصویب شورای پول و اعتبار سقف فردی تسهیلات قرض‌الحسنه ضروری برای اشخاص حقیقی و حقوقی افزایش یافت. به گزارش آرمان اقتصادی از روابط عمومی و امور مشتریان بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به نقل از بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار به منظور کمک به تجهیز منابع قرض‌الحسنه و تنوع‌بخشی به تسهیلات قابل پرداخت از

با تصویب شورای پول و اعتبار سقف فردی تسهیلات قرض‌الحسنه ضروری برای اشخاص حقیقی و حقوقی افزایش یافت.

به گزارش آرمان اقتصادی از روابط عمومی و امور مشتریان بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به نقل از بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار به منظور کمک به تجهیز منابع قرض‌الحسنه و تنوع‌بخشی به تسهیلات قابل پرداخت از سوی شبکه بانکی بابت نیازهای ضروری و ترویج فرهنگ سپرده‌گذاری از سوی اقشار مختلف جامعه، سقف فردی تسهیلات قرض‌الحسنه ضروری با سپرده‌گذاری را برای اشخاص حقیقی ۳ میلیارد ریال تعیین کرد.
بر اساس این مصوبه سقف فردی تسهیلات قرض‌الحسنه بدون سپرده‌گذاری نزد بانک عامل نیز مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال تعیین شد. همچنین مبلغ سقف فردی تسهیلات قرض‌الحسنه برای شرکت‌های حقوقی با سپرده‌گذاری برای تأمین مالی کسب و کارهای خرد و دانش بنیان نیز مبلغ ۷.۵ میلیارد ریال تعیین شد.
گفتنی است مدت بازپرداخت این تسهیلات بنا به درخواست متقاضی حداکثر ۶۰ ماهه خواهد بود.
شورای پول و اعتبار به منظور تسهیل‌گری در شرایط اخذ تسهیلات توسط شرکت‌های دارویی از شبکه بانکی و تأمین نقدینگی مورد نیاز این شرکت‌ها نیز مقرر کرد، تا سقف اعتباری مقرر در آیین‌نامه تسهیلات و تعهدات کلان به ۴۰ درصد سرمایه پایه بانک‌ها افزایش یابد. همچنین پرداخت تسهیلات به این شرکت‌ها محدودیت‌های مربوط به سرمایه پایه منفی برخی از بانک‌های عامل مستثنی شد.
شورای پول و اعتبار به منظور تأمین نقدینگی مورد نیاز شرکت‌های دارویی ناشی از طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها نیز سقف تسهیلات و تعهدات برای صنایع دارویی را از ۹۰ درصد به ۲۰۰ درصد فروش سال قبل افزایش داد.