تاریخ انتشار : یکشنبه 21 خرداد 1402 - 17:14
کد خبر : 10408

مجمع عمومی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران برگزار شد/ تقدیر خاندوزی از عملکرد بانک

مجمع عمومی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران برگزار شد/ تقدیر خاندوزی از عملکرد بانک

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک قرض‌الحسنه مهر ایران برای سال مالی ۱۴۰۱ برگزار شد و صورت‌های مالی این بانک با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی به تصویب رسید. به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی از روابط عمومی و امور مشتریان بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، مجمع عمومی عادی سالیانه این بانک برای سال مالی ۱۴۰۱

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک قرض‌الحسنه مهر ایران برای سال مالی ۱۴۰۱ برگزار شد و صورت‌های مالی این بانک با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی به تصویب رسید.
به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی از روابط عمومی و امور مشتریان بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، مجمع عمومی عادی سالیانه این بانک برای سال مالی ۱۴۰۱ امروز ۲۱ خرداد برگزار شد.
در این مجمع که در محل وزارتخانه امور اقتصادی و دارایی و با حضور وزیر محترم اقتصادی و دارایی و معاون محترم امور بانکی و بیمه این وزارتخانه، همه نمایندگان سهامداران، مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره بانک برگزار شد، گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی قرائت و گفته شد صورت‌های مالی بانک در تاریخ ۲۹ اسفند ۱۴۰۱، از جنبه‌های مختلف مناسب ارزیابی شد. سپس صورت‌های مالی سال ۱۴۰۱ بانک به تصویب مجمع رسید.
همچنین سازمان حسابرسی به‌عنوان حسابرس و بازرس قانونی بانک انتخاب و روزنامه اطلاعات نیز به عنوان روزنامه‌ رسمی بانک تعیین شد. همچنین مصوب شد ۱۰ درصد سود به دست آمده بین سهامداران توزیع شود.
خاندوزی: عملکرد بانک قرض‌الحسنه مهر ایران امیدبخش است
دکتر «سید احسان خاندوزی» وزیر امور اقتصادی و دارایی در این جلسه اظهار داشت: نمی‌توانم اظهار خرسندی خود را پنهان کنم که یکی از نوپاترین مولودهای نظام بانکی کشور که از منظر ذی‌نفعی و سهامداری، از تجلی‌های هم‌افزایی بین بانک‌های ارزشمند ما محسوب می‌شود، گزارش بسیار قابل دفاعی را ارائه کرده است.
وی ادامه داد: گزارش ارائه شده بانک قرض‌الحسنه مهر ایران برای همه مدیران بانک اعم از مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره و سایر سطوح مدیریتی و همچنین برای شبکه بانکی کشور امیدبخش است.
وزیر اقتصاد تصریح کرد: بانک این امکان را دارد که همه وام‌های خود را مبتنی بر اعتبارسنجی انجام دهد. حذف کارمزد ثابت و دریافت مزد خدمت نیز خبر بسیار خوبی است.
خاندوزی گفت: مسئله‌ای ساختاری که به عملکرد بانک کمک می‌کند، این است که باید بانک‌های قرض‌الحسنه را در حوزه نظارت به‌طور ویژه ببینیم؛ زیرا مشخصات متمایزی نسبت به سایر بانک‌ها دارند.
وی خاطرنشان ساخت: در سال جاری با رعایت همه اهدافی که بانک مرکزی دنبال می‌کند و بدون اینکه آثار تورمی ایجاد شود، می‌توان با کمترین نگرانی سقف‌های بازتری را در نظر گرفت و درجه آزادی بیشتری را برای بانک‌های قرض‌الحسنه قائل شد.
خشنودی سهامداران از افزایش سهم درصد بانک قرض‌الحسنه مهر ایران
در بخش دیگری از جلسه، دکتر «ابوالفضل نجارزاده» مدیرعامل بانک ملی ایران و رئیس مجمع اظهار داشت: هنگامی که بحث افزایش سهم درصد بانک قرض‌الحسنه مهر ایران از نقدینگی کشور مطرح می‌شود، بانک‌های سهامدار با خشنودی به از دست دادن سهم خود می‌نگرند، زیرا منابع این بانک صرف پرداخت وام قرض‌الحسنه می‌شود که مورد تأکید رئیس جمهوری است.
وی افزود: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران صورت‌های مالی شفافی دارد و امیدواریم با کمک سهامداران بانک، در سال آتی شاهد بهبود عملکرد آن نیز باشیم.
بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، الگوی موفق بانکداری اسلامی است
همچنین دکتر «آیت الله ابراهیمی» مدیرعامل بانک سپه و ناظر مجمع، اظهار داشت: از زحمات و مجاهدت‌های بسیار مطلوب و مؤثر دکتر «شمسی‌نژاد»، اعضای هیأت مدیره، مدیران و کارکنان بانک قرض‌الحسنه مهر ایران تشکر و قدردانی می‌کنم که الگوی موفقی از بانکداری اسلامی را به نمایش گذاشتند.
وی اظهار داشت: نسبت مطالبات غیرجاری به مصارف این بانک نشان می‌دهد که بهداشت اعتباری خود را به‌خوبی رعایت کرده و مردم نیز قدردان زحمات بانک قرض‌الحسنه مهر ایران هستند. عملکرد بانک در این شاخص باید به اطلاع همه برسد.
ابراهیمی افزود: توسعه و تعمیق بانکداری الکترونیک و استفاده از ابزارهای نوین و ارائه کیوبانک به‌عنوان یک نئوبانک نیز اقدام مناسبی بوده و این پیشرفت‌های فنی جای تقدیر دارد. نسبت افتتاح حساب‌های آنلاین به کل افتتاح حساب‌ها نیز عدد مناسبی است.
ترویج قرض‌الحسنه در دولت سیزدهم شتاب یافته است
«عیسی امامی» رئیس هیأت مدیره بانک قرض‌الحسنه مهر ایران نیز با تشکر از مؤسسان بانک و مدیران سابق آن، گفت: خوشبختانه در دولت آیت‌الله رئیسی ترویج قرض‌الحسنه از سوی ریاست جمهوری، وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی شتاب یافته است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: خوشبختانه اقدامات بانک قرض‌الحسنه مهر ایران مورد استقبال مردم قرار گرفته و مشتریان آن در سال ۱۴۰۱ به بیش از ۱۴ میلیون نفر بالغ شده است.
۱۰۰ درصد هزینه‌های بانک از محل دریافت کارمزد پوشش داده می‌شود
دکتر «سید سعید شمسی‌نژاد» مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران نیز با ارائه گزارش فعالیت‌های هیأت مدیره در سال ۱۴۰۱، اظهار داشت: رشد بیش از ۸۰ درصدی منابع بانک در سال گذشته که یکی از بالاترین ارقام در سطح شبکه بانکی بوده، جزو دستاوردهای بانک به شمار می‌رود.
وی افزود: پرداخت وام بیش از ۹۲ درصد افزایش یافته و از ۶۰ همت به ۱۱۴ همت رسیده است. همچنین سهم بانک از نقدینگی ارتقا یافته و از ۱.۵۶ درصد به ۲.۳ درصد رسیده است. کاهش نسبت مطالبات به مصارف بانک نیز از ۰.۴۵ درصد به ۰.۳۸ درصد، اتفاق مهمی است و این عدد بهترین عملکرد در شبکه بانکی محسوب می‌شود.
شمسی‌نژاد گفت: ۱۰۰ درصد هزینه‌های بانک قرض‌الحسنه مهر ایران از محل دریافت کارمزد پوشش داده می‌شود. این بانک به علت مدیریت ورود و خروج نقدینگی، در بازار بین بانکی حضور دارد؛ اما هدف آن کسب سود نیست.
وی با اشاره به برنامه‌های آتی هیأت مدیره بانک در سال ۱۴۰۲، گفت: برای جایگزین کردن مزد خدمت به جای کارمزد ثابت سالانه برنامه‌ریزی کرده‌ایم که این موضوع در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد.
شمسی‌نژاد گفت: کارگروه اصلاح اساسنامه بانک‌های قرض‌الحسنه در وزارت امور اقتصادی و دارایی تشکیل شده و با حمایت شخص وزیر اقتصاد و نیت خیر بانک مرکزی موارد مختلف پیگیری می‌‌شود.