تاریخ انتشار : سه شنبه 16 خرداد 1402 - 11:17
کد خبر : 10241

کاهش قیمت‌ها نتیجه برخورد با بنگاه‌های فاقد مجوز

کاهش قیمت‌ها نتیجه برخورد با بنگاه‌های فاقد مجوز

اقدامات دولت در راستای ساماندهی بازار مسکن با آغاز فصل جابه جایی مستاجران جواب داده و قیمت‌ها در این بازار در حال فروکش است.به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن – هیبنا به نقل از ایرنا، دولت سیزدهم در حالی بر سرکار آمد که ساماندهی بازار مسکن با توجه به اینکه دولت قبل اعتقادی به تولید

اقدامات دولت در راستای ساماندهی بازار مسکن با آغاز فصل جابه جایی مستاجران جواب داده و قیمت‌ها در این بازار در حال فروکش است.
به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن – هیبنا به نقل از ایرنا، دولت سیزدهم در حالی بر سرکار آمد که ساماندهی بازار مسکن با توجه به اینکه دولت قبل اعتقادی به تولید مسکن نداشت را در برنامه‌های اصلی خود قرار داد، کمبود عرضه به جا مانده از دولت قبل سبب شده بود تا موج عظیمی از تورم در این بخش را در سال‌های اخیر شاهد باشیم.

به همین منظور دولت طرح‌های بزرگی از جمله ابرپروژه نهضت ملی مسکن را با ساخت چهار میلیون مسکن در بازه زمانی چهار ساله در دستور کار قرار داد که امروز این طرح با وجود تمام مشکلات در حال اجرایی شدن است در این بین دولت طرح‌های دیگری نیز به برای دوره‌های کوتاه مدت با هدف حل مشکل مسکن در برنامه‌های خود قرار داده است، طرح‌هایی از جمله راه اندازی سامانه املاک و مستغلات، اخذ مالیات بر عایدی سرمایه، شناسایی خانه‌های خالی و دریافت یارانه از آن‌ها از جمله برنامه‌های کوتاه مدت می‌باشد.

اما یکی از مهم‌ترین طرح ها، برخورد با بنگاه‌ها و مشاوران املاک غیر مجاز بوده که در یک ماه اخیر این برنامه آغاز شده است، هدف اصلی از اجرای این طرح ساماندهی و البته شناسایی دلال‌ها و سوداگرانی است که در بازار مسکن به صورت غیر قانونی در حال فعالیت بوده و با دست اندازی در این بازار سبب شدند تا شاهد تورم زیادی در این بخش باشیم.

طبق شواهد عینی با آغاز گشت‌ها با هدف شناسایی بنگاه‌های غیر مجاز در مناطقی از جمله پردیس که به یکباره شاهد افزایش قیمت باور نکردنی مسکن در این منطقه و البته رشد قارچ گونه بنگاه‌های املاک فاقد شناسه که حداقل ۲ هزار و ۶۰۰ بنگاه املاک بدون مجوز تاکنون در آن شناسایی شدند، آرامش نسبی به این بازار برگشته و قیمت‌ها از رقم‌هایی از ۲۰۰ تا ۵۰۰ و حتی ۸۰۰ میلیون تومان نیز کاهش داشته که نشان از واکنش مثبت بازار به این اقدام دولت بوده است.

داوود بیگی نژاد نایب رییس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران ضمن صحت داشتن آمار کاهش قیمت مسکن در برخی از نقاط از جمله پردیس، گفت: شاهد کاهش قیمت مسکن هستیم، البته میزان کاهش متفاوت است.

کارشناس حوزه مسکن نیز در این رابطه گفت: در ارتباط با شهر‌های جدید می‌توان گفت که این شهر‌ها از جمله پردیس و پرند به حال خود رها شده بودند که این مساله سبب شکل گیری مشاوران املاک غیر مجاز در آن‌ها و ایجاد شبکه دلالی شده بود که خیلی از واحد‌ها را از دست مردم خارج کرده بودند.

فرشید ایلاتی افزود:، اما با اقدامات دولت مبنی بر نظارت در بازار زمین و مسکن به خصوص در شهر‌های جدید و همچنین اجرای سیاست‌های مکمل از جمله اخذ مالیات بر سوداگری موجب شده تا امروز خیلی‌ها به این باور رسیدند که دیگر بازار مانند سابق نخواهد بود، بدین معنی که از این به بعد بازار مسکن، مشاوران املاک غیر مجاز و معاملات مسکن کنترل و با دلالی و سوداگری از طریق ابزار‌های مالیاتی برخورد خواهد شد.

وی ادامه داد: مجموع این اقدامات موجب خواهد شد تا جو خوبی ایجاد شود که در صورت همکاری رسانه‌ها می‌تواند این موج را گسترش که موجب تسری کاهش قیمت مسکن از پردیس به تهران و مابقی شهر‌ها خواهد شد.

برچسب ها : ،