طلا و ارز

گزارش «پایگاه خبری آرمان اقتصادی» از بازار طلاوارز پایتخت؛ عقب‌نشینی آرام در آغاز زمستان

اقتصادنیوز: امروز یکشنبه یکم دی‌ماه ۱۳۹۸ نرخ‌ها در بازار طلا و ارز تهران پس از رشد اولیه وارد مدار کم‌شیب نزولی شد و قیمت‌ها به آرامی عقب‌نشینی کردند. دلار آمریکا در بازار آزاد که در کانال ۱۳ هزار تومانی به محدوده ۱۳۴۰۰ تومانی هم راه یافته بود عصر در محدوده ۱۳۱۰۰ تومانی قرار گرفت. در بازار طلا نیز سکه طرح جدید با ۶۰ هزار تومان کاهش به کف محدوده ۴.۵ میلیون تومانی قرار گرفت. همچنین هر مثقال طلای آبشده به زیر مرز حساس ۲ میلیون تومانی بازگشت.

به گزارش اقتصادنیوز؛ Ø¯Ø± اولین روز زمستان، بازار ارز رویه افزایشی داشت، ولی نتوانست بالای سطح مقاومتی ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومانی باقی بماند؛ در ابتدای روز یک شنبه، اوضاع به کام خریداران بود و قیمت خیلی زود به محدود ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومانی رسید. چنین افزایشی(۱۵۰ تومان نسبت به قیمت بسته شده روز قبل) چنین انتظاری را در میان برخی معامله گران ایجاد کرد که دلار به دنبال شکستن مرز ۱۳۵۰۰ و ۱۳۸۰۰ تومانی است.

 Ø¨Ø§ این حال، برخلاف انتظار این گروه از حدود ساعت یک بعدازظهر فضای بازار تغییر کرد و فروشندگان کم کم دست بالا را در بازار به دست آوردند. حدود ساعت ۷ عصر بود که هر دلار در بازار بین ۱۳۱۰۰ تا ۱۳۱۵۰ تومان خرید و فروش می‌شد؛ قیمتی که حدود ۲۵۰ تومان کمتر از نرخ ابتدای روز بود. قیمت دلار در معاملات اولیه نخستین روز زمستان به افزایش خود ادامه داد، ولی بازگشت از سقف قیمتی روزانه و برگشت به زیر نقطه مقاومتی ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومانی، انتظارات افزایشی را تا حدی در بازار تعدیل کرد.

در اولین روز دی ماه، سکه تمام بهار آزادی نیز روند قیمتی مشابه با دلار داشت. فلز گران بهای داخلی در ابتدای روز به بالای کانال ۴میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی نیز رفت ولی به یکباره در مسیر نزولی قرار گرفت و حتی از سطح ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار تومانی نیز عقب نشینی کرد و ۷ عصر روی عدد ۴ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان قرار گرفت. این قیمت ۴۰ هزارتومان کمتر از روز اول هفته بود. رفتار هیجانی سکه به گونه ای بود که انتظارات افزایشی کمی بیشتر کمرنگ شود.

عوامل منجر به رفت‌وبرگشت نرخ‌ها

اما چه عواملی زمینه ساز رفت و برگشت دلار و سکه در بازار روز اول زمستان شد؟ با توجه به اینکه اظهارات فعالان بیانگر آن بود که ریشه نوسانات سکه ای به تغییرات نرخ ارز وابسته بوده است؛ در نتیجه بهتر است دلایل حرکت الاکلنگی دلار را بررسی کنیم تا ریشه نوسانات سکه نیز مشخص شود.

برخی فعالان باور داشتند، دلیل حرکت افزایشی ابتدای روز تحرکات نوسان گیران و سفته بازان در معاملات فردایی بود. از نظر آن ها تحرکات این عده از بعدازظهر روز شنبه شروع شد و به صبح روز یک شنبه نیز سرایت کرد. با این حال، از آن جایی که این تقاضای روانی از سوی عوامل واقعی حمایت نشد، در نیمه دوم روز قیمت شروع به کاهش کرد و خود نوسان گیران نیز با فروش در قیمت های بالاتر کمی سود کسب کردند.

عده‌ای نیز حرکت رفت و برکشتی حواله درهم را به عنوان متغیری مطرح می کردند که نوسانات بازار ارز داخلی را تحت تاثیر قرار داد. حواله درهم در ابتدای روز تا بالای محدوده ۳ هزار و ۶۲۰ تومان افزایش یافت و تا ۳۶۶۵ تومان هم رسید ولی با قرار گرفتن در مسیر کاهشی بعدازظهر، اواخر روز در حدود ۳ هزار و ۵۷۵ تومان مورد معامله قرار می گرفت.

یکی دیگر از نکات جالب بازار امروز رفتار بازارساز بود. به گفته فعالان، صرافی های بانکی در همان ابتدای روز قیمت ۱۲ هزار و ۹۸۰ تومان را به عنوان نرخ فروش بر روی تابلوی خود ثبت کردند و تا ساعت ۴ بعدازظهر دلار بر روی همین قیمت در این صرافی ها باقی ماند. به باور برخی بازیگران ارزی، این نوع قیمت گذاری نشان می داد که بازارساز حاضر نبوده است که کانال ۱۳ هزار تومانی را به رسمیت بشناسد و سعی کرده است با فروش ارز، قیمت بازار آزاد را به زیر مرز ۱۳ هزار تومانی بازگرداند.

باید دید در روزهای آینده تقاضا قدرت حفظ دلار در کانال ۱۳ هزار تومانی یا صعود آن به سوی سطوح بالاتر را دارد یا با افزایش قدرت نمایی بازارساز شاهد افت قیمت ها خواهیم بود. در این شرایط، برخی معامله گران افزایشی هم چنان بر حضور تقاضای فصلی در بازار تاکید دارند، حال آنکه کاهشی ها تاکید دارند با خروج تقاضای احتیاطی از بازار، وقت نزول قیمت ها فرا رسیده است.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

یکشنبه Ø¯Ù„ار آمریکا Ø¯Ø± بازار آزاد بین ۱۳۰۷۰ تا ۱۳۴۲۰ تومان معامله شد و عصر بین ۱۳۱۲۰ و ۱۳۱۵۰ تومان قیمت خورد و ÛŒÙˆØ±Ùˆ Ø¨ÛŒÙ† ۱۴۳۰۰ تا ۱۴۴۰۰ تومان معامله شد.

روز چهارشنبه ۲۷ آذرماه ۱۳۹۸ صرافی بانک ملی قیمت خرید و فروش دلار را ۴۰ تومان افزایش داد و نهایتاً شرح زیر اعلام کرد:

قیمت خرید دلار آمریکا:  ۱۲.۸۸۰ تومان (۴۰)         Ù‚یمت فروش دلار آمریکا:  ۱۲,۹۸۰ تومان (۴۰)

قیمت خرید یورو:  ۱۴.۱۵۰ تومان (۰)                    Ù‚یمت فروش یورو:  ۱۴,۲۵۰ تومان (۰)

آخرین قیمت طلا و سکه

عصر یکشنبه Ø³Ú©Ù‡ طرح جدید Ø¨Ù‡ ۴ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان رسید و Ø³Ú©Ù‡ Ø·Ø±Ø­ قدیم ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت Ù†ÛŒÙ…‌سکه ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان و Ø±Ø¨Ø¹‌سکه ÛŒÚ© میلیون و ۴۵۰ هزار تومان شد. Ø³Ú©Ù‡ گرمی Ù‡Ù… با قیمت ۹۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

بهای Ø§ÙˆÙ†Ø³ طلا Ø¯Ø± بازار جهانی حدود ۱۴۷۹ دلار بود. در بازار داخلی هر  Ù…ثقال طلای آبشده تا یک میلیون و ۹۹۷ هزار تومان کاهش یافت، که این رقم معادل Ù‡Ø±  Ú¯Ø±Ù… طلای Û±Û¸ عیار Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۴۶۱ هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

۱۳.۴۲۰

۱۳.۰۷۰

دلار صرافی ملی

۱۲.۹۸۰

۱۲.۸۸۰

یورو صرافی ملی

۱۴.۲۵۰

۱۴.۱۵۰

نرخ حواله درهم امارات

۳.۶۶۵

۳.۵۷۵

سکه طرح جدید

۴.۶۲۰.۰۰۰

۴.۴۹۰.۰۰۰

سکه طرح قدیم

۴.۵۰۰.۰۰۰

نیم‌سکه

۲.۳۵۰.۰۰۰

ربع سکه

۱.۴۵۰.۰۰۰

سکه گرمی

۹۱۰.۰۰۰

مثقال طلای آب‌شده

۲.۰۱۰.۰۰۰

۱.۹۸۶.۰۰۰

 

 

 

 


این مطلب برایم مفید است
۳۶


نفر
این پست را پسندیده اند

منبع: اقتصاد.نیوز

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا