طلا و ارز

گزارش «پایگاه خبری آرمان اقتصادی» از بازار طلاوارز پایتخت؛ ثبت بیشترین رشد پاییزی دلار در ۷ سال اخیر

اقتصادنیوز: امروز شنبه ۳۰ آذرماه ۱۳۹۸ نرخ‌ها در بازار طلا و ارز تهران برای دومین روز پیاپی روی مدار صعودی حرکت کرد. دلار آمریکا در بازار آزاد در کانال ۱۳ هزار تومانی به سقف محدوده ۱۳۲۰۰ تومانی ارتقاء یافت. به این ترتیب رشد شاخص ارزی در پاییز ۹۸ به ۱۵ درصد رسید که بیشترین میزان بازدهی پاییزی دلار از سال ۹۱ بوده است. در بازار طلا نیز سکه طرح جدید با ۸۰ هزار تومان افزایش در میانه محدوده ۴.۵ میلیون تومانی قرار گرفت. همچنین هر مثقال طلای آبشده از مرز حساس ۲ میلیون تومانی عبور کرد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ در آخرین روز پاییز، دلار دومین افزایش متوالی را تجربه کرد و وارد کانال ۱۳ هزار تومانی شد. از همان ابتدای روز ۳۰ آذر، با توجه به روند افزایشی قیمت، مشخص بود که خریداران در بازار از قدرت بیشتری برخوردار هستند، در اواخر روز با عبور از مرز مقاومتی ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومانی عصر تا حدود ۱۳۳۰۰ تومانی افزایش یافت.

با ثبت این رشد میزان بازدهی دلار در پاییز به بالای ۱۵ درصد رسید که در فصل سوم هیچ کدام از ۷ سال اخیر سابقه نداشت. در واقع آخرین باری که دلار در فصل سوم سال، رشد قیمتی بیشتری را تجربه کرده بود به پاییز پرنوسان سال ۹۱ برمی گشت که این ارز ۲۷ درصد رشد کرد و از قیمت ۲ هزار و ۴۳۲ تومان به بهای ۳ هزار و ۹۰ تومان رسید؛ اما چه عاملی موجب شد که قیمت دلار در پاییز ۹۸ رکورد جدیدی را به ثبت برساند؟

برای پاسخ به این سوال، بهتر است کمی به روند ماهانه این ارز دقت کنیم؛ این ارز در ماه های مهر و آبان نوسان چندان زیادی را تجربه نمی کند؛ به طور مثال، این ارز در مهرماه نزدیک به یک درصد از ارزش خود را از دست داد و در آبان ماه با رشد حدودا ۴/۵ درصدی مواجه شد. پس از این دوماه، در آذرماه بود که به یکباره ۱۰ درصد قیمت دلار دچار تقویت ارزش می شود.

در نتیجه به نظر می رسد باید بررسی کرد که چه عواملی در آذرماه منجر به افزایش قیمت دلار شدند و در نهایت یک رکورد پاییزی را برای بازار به ثبت رساندند.  Ø¨ÛŒØ´ØªØ± فعالان باور دارند آنچه قیمت دلار در ماه سوم پاییز را افزایشی کرد، را در می توان در دو طبقه عوامل واقعی و روانی قرار داد؛ در ماهی که دلار بیش از ۱۰ درصد افزایش قیمت را ثبت می کند، طبیعتا تمام بهار آزادی نیز روندی صعودی داشته است. در واکنش به افزایش روز آخر آذرماه در بازار ارز نیز سکه با افزایش خریدها مواجه شد. سکه روز شنبه، ۸۵ هزار تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و با قدرت از مرز ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی عبور کرد و به بهای ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان رسید. این رشد موجب شد که بازدهی دلار در پاییز به بالای ۱۲ درصد برسد و میزان بازدهی آذرماهی نیز در نزدیکی ۱۰ درصد قرار بگیرد. آنچه موجب شده است میزان بازدهی سکه کمی کمتر از بازار دلار باشد، به روند بهای طلای جهانی بازمی گردد که در ماه های اخیر نه تنها نوسان افزایشی خاصی نداشته است، بلکه نسبت به انتهای تابستان در حدود ۳ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

چرا دلار در آذر تب دار شد؟

بر اساس صحبت های تحلیل گران و فعالان، بازار در آذرماه با دو موج تقاضا مواجه شد؛ اولین موج که برای بازارساز قابل پیش بینی بود و به نظر می رسید تا حدی توانایی مدیریت آن را دارد، تقاضای فصلی بود که معمولا با نزدیک شدن به پایان سال میلادی در بازار ایجاد می شود. موج تقاضای دیگری که بازارساز به نظر می رسد پیش بینی نمی کرد، ورود تقاضای احتیاطی به بازار بود؛ تحت تاثیر جو روانی افزایش قیمت بنزین و اعتراضات و برخورد با آن اعتراضات، جو روانی در بازار ارز ایجاد شد که منجر به ورود تقاضاهای جدیدی به بازار شد.

به این مسائل، قطعی مقطعی اینترنت را نیز باید اضافه کرد که برخی از تقاضاها را به تاخیر انداخت و از سوی دیگر جو نااطمینانی را تحت تاثیر قرار داد. در مجموع می توان گفت آنچه قیمت دلار را در آذرماه تحت تاثیر قرار داد، مجموع ورود تقاضای واقعی و روانی به بازار بود که مورد دوم انتظارات افراد عادی و سرمایه گذاران را نیز تحت  تاثیر قرار داد.

برخی فعالان، انتظار داشتند بازار با عبور از این جو روانی، کم کم آرام تر شود و رو به سوی قیمت های پایین تر نیز بگذارد. این اتفاق تا حدی رخ داد و قیمت این ارز حتی از مرز ۱۴ هزار تومانی عقب نشست و در مقطعی به کانال ۱۲ هزار تومانی نیز بازگشت. در واقع، در هفته انتهایی پاییز کمی فضای بازار آرام تر شد، هر چند که در آخرین روز آذر،  Ø§ÛŒÙ† ارز توانست بالای محدوده ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومانی به کار خود پایان دهد که بالاترین قیمت از ۲۱ آذرماه بود.

برخی فعالان باور داشتند، معامله گران در آستانه سفر رییس جمهوری ایران به ژاپن احتیاط بیشتری در زمینه خرید ارز داشتند، ولی به نظر می رسد سیگنال خاصی از بهبود شرایط بین المللی از ژاپن به معامله گران نزسید و تحت تاثیر همین موضوع، خریدها در روز ابتدایی هفته افزایش یافت. البته برخی فعالان نیز این دیدگاه را باور نداشتند و معتقد بودند، آنچه قیمت دلار را در روز اول هفته بالا برد، به افزایش تحرکات نوسان گیران مربوط بود.

از نظر آن ها، بازار هم چنان تا حدی تحت تاثیر تقاضای ژانویه قرار دارد و نوسان گیران سعی می کنند در این روزها تا جایی که می توانند قیمت دلار را بالا ببرند تا بتوانند ارز خود را نیز در قیمت های بالاتر به فروش برسانند. از نظر این گروه، با عبور بازار از هفته اول دی ماه، قیمت ها باز هم به مسیر کاهشی باز خواهند گشت. آنچه مسلم است اگر دلار زیر نقطه ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومانی می‌ماند، افزایشی‌ها هم چنان جانب احتیاط را تا حدی رعایت می‌کردند. در این میان، برخی تحلیل گران معتقدند بازارساز باید روند بازار در ۱۰ روز اول دی ماه را با دقت بیشتری رصد  کند؛ از نظر آن ها به طور سنتی نوسان گیران در این مقطع از زمستان فعال تر هستند و در صورتی که بازارساز بتواند قیمت ها را مدیرت کند، احتمال اینکه در ادامه سال قیمت ها دچار نوسان خاصی شوند، کمتر خواهد شد.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

شنبه Ø¯Ù„ار آمریکا Ø¯Ø± بازار آزاد بین ۱۳۰۳۰ تا ۱۳۳۱۰ تومان معامله شد و عصر بین ۱۳۲۷۰ و ۱۳۳۰۰ تومان قیمت خورد و ÛŒÙˆØ±Ùˆ Ø¨ÛŒÙ† ۱۴۷۰۰ تا ۱۴۸۵۰ تومان معامله شد.

روز چهارشنبه ۲۷ آذرماه ۱۳۹۸ صرافی بانک ملی قیمت خرید و فروش دلار و یورو را حدود ۱۰۰ تومان افزایش داد و نهایتاً شرح زیر اعلام کرد:

قیمت خرید دلار آمریکا:  ۱۲.۸۴۰ تومان (۹۰)         Ù‚یمت فروش دلار آمریکا:  ۱۲,۹۴۰ تومان (۹۰)

قیمت خرید یورو:  ۱۴.۱۵۰ تومان (۱۰۰)                    Ù‚یمت فروش یورو:  ۱۴,۲۵۰ تومان (۱۰۰)

آخرین قیمت طلا و سکه

عصر شنبه Ø³Ú©Ù‡ طرح جدید Ø¨Ù‡ ۴ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان رسید و Ø³Ú©Ù‡ Ø·Ø±Ø­ قدیم ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت Ù†ÛŒÙ…‌سکه ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان و Ø±Ø¨Ø¹‌سکه ÛŒÚ© میلیون و ۴۵۰ هزار تومان شد. Ø³Ú©Ù‡ گرمی Ù‡Ù… با قیمت ۹۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

بهای Ø§ÙˆÙ†Ø³ طلا Ø¯Ø± بازار جهانی حدود ۱۴۷۹ دلار بود. در بازار داخلی هر  Ù…ثقال طلای آبشده  تا ۲ میلیون و ۱۲ هزار تومان افزایش یافت، که این رقم معادل Ù‡Ø±  Ú¯Ø±Ù… طلای Û±Û¸ عیار Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۴۶۵ هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

۱۳.۳۱۰

۱۳.۰۳۰

دلار صرافی ملی

۱۲.۹۴۰

۱۲.۸۴۰

یورو صرافی ملی

۱۴.۲۵۰

۱۴.۱۵۰

نرخ حواله درهم امارات

۳.۶۴۵

۳.۵۵۰

سکه طرح جدید

۴.۵۷۰.۰۰۰

۴.۴۸۰.۰۰۰

سکه طرح قدیم

۴.۵۵۰.۰۰۰

نیم‌سکه

۲.۳۵۰.۰۰۰

ربع سکه

۱.۴۵۰.۰۰۰

سکه گرمی

۹۱۰.۰۰۰

مثقال طلای آب‌شده

۲.۰۱۵.۰۰۰

۱.۹۷۴.۰۰۰

 

 

 

 


این مطلب برایم مفید است
۲۶


نفر
این پست را پسندیده اند

منبع: اقتصاد.نیوز

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا