طلا و ارز

گزارش «آرمان اقتصادی» از بازار طلاوارز پایتخت؛ عبور دلار از مرز روانی، توقف سکه پشت سطح مقاومتی

اقتصادنیوز: امروز سه‌شنبه ۲۶ آذرماه ۱۳۹۸ نرخ‌ها در بازار طلا و ارز پایتخت به آرامی در مسیر افزایشی حرکت کردند. دلار در بازار آزاد تا عصر از مرز حساس ۱۳ هزار تومانی عبور کرد و سکه طرح جدید تا سقف محدوده ۴.۴ میلیون تومانی پیشروی کرد. همچنین هر مثقال طلای آبشده با ورود به نیمه بالای کانال ۱.۹ میلیون تومانی تا محدوده یک میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رشد کرد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ امروز دلار پس از ورود به کانال ۱۳ هزار تومانی آرام گرفت. شاخص ارزی که ۴ روز متوالی در کانال ۱۲ هزار تومانی نوسان کرده بود، روز سه شنبه ۲۲۰ تومان افزایش قیمت دیگر را به ثبت رساند و به بهای ۱۳ هزار و ۳۰ تومان رسید. در روزی که اسکناس آمریکایی موفق به شکستن یک سطح مقاومتی شد، سکه علی رغم رشد قیمت پشت سد ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی باقی ماند. سکه طرح جدید امروز ۶۰ هزار تومان افزایش را به ثبت رساند و روی عدد ۴ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان به کار خود پایان داد.

۴ ساعت کم نوسان در بازار دلار

به گفته فعالان، امروز پس از آنکه حدود ساعت ۱۲ ظهر قیمت دلار وارد کانال ۱۳ هزار تومانی شد، فضای بازار آرام تر شد و خرید و فروش ها حالت احتیاطی تری به خود گرفت. بالا رفتن احتیاط در بازار را می توان از میزان نوسانات نیز مشاهده کرد، چرا که از ساعت ۱۲ تا ۴ بعدازظهر بازار در بیشترین حالت ۱۰۰ تومان تغییر قیمتی نداشت و می توان گفت در محدوده ۱۳ تا ۱۳ هزار و ۸۰ تومانی تغییرات محدودی را انجام داد. افزایشی ها حاضر نبودند با قدرت خریدهای خود را ادامه دهند و تصور می کردند حساسیت به مرز یاد شده بالاست و تحت تاثیر افزایش عرضه بازارساز قیمت به کانال پایین تر باز خواهد گشت. حداقل می توان گفت، آن ها ترجیح می دادند تا زمانی که قیمت بالای مرز ۱۳  هزار تومانی تثبیت نشده است، در خرید ارز احتیاط کنند. در مقابل کاهشی ها نیز از هراس آنکه ممکن است دلار به مسیر افزایشی بازگشته باشد، ترجیح می دادند در زمینه فروش ارز چندان بی محابا عمل نکنند. در واقع حدود ۴ ساعت، بازار حالت متعادل داشت؛ در چنین شرایطی،  واکنش بازار به مرز ۱۳ هزار تومانی در روز جاری از اهمیت زیادتری برخوردارتر است؛ آیا دلار به کانال ۱۲هزار تومانی بازخواهد گشت یا به پیش روی در کانال ۱۳ هزار تومانی ادامه خواهد داد.

عوامل متناقض رشد قیمت دلار

یکی از عوامل اصلی رشد قیمت دلار در روز گذشته بالا رفتن ارزش حواله درهم عنوان می شد. حدود ساعت ۳ بعدازظهر امروز، برخی معامله گران بیان می کردند که قیمت حواله درهم به حدود۳ هزار و ۵۸۰ تومان رسید که۵۰ تومان بیشتر از روز دوشنبه بود. با این قیمت درهم، ارزش دلار در بازار داخلی حتی می توانست به بالای ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان برسد. به گفته فعالان، این موضوع که قیمت دلار در بازار داخلی با حواله درهم هم خوانی نداشت، بیانگر آن بود که معامله گران افزایشی بازار سبزه میدان با احتیاط رفتار می کرده اند.

در حالی که برخی معامله گران ریشه افزایش قیمت دلار را در رشد قیمت درهم می دانستند، گروهی دیگر از فعالان، باور داشتند بازار در شرایط کنونی بیشتر به اخبار سیاسی حساس تر است. از نظر این گروه، بازار طی روزهای آتی می تواند بیشتر تحت تاثیر سفر مقامات ایرانی به ژاپن قرار داشته باشد و در صورتی که در جلسات دو طرف اخباری مبنی بر افزایش احتمال مذاکره با طرف های غربی منتشر شود، جو کلی بازار ارز نیز می تواند تغییر کند. در این میان، شماری از معامله گران باور دارند، افزایش قیمت دلار هم چنان وابسته به تقاضای فصلی است و سفته بازان نیز با استفاده از همین اهرم وجود تقاضای واقعی در بازار کمی هیجان را به قیمت ها اضافه می کنند. در واقع از نظر این گروه فضای بازار می تواند تا اوایل دی ماه شاهد افزایش های آرام توام با اصلاح های قیمتی باشد.  البته عده زیادی نیز در بازار با این دیدگاه موافق نیستند و باور دارند بازارساز به خوبی از پس تقاضای واقعی برآمده و از این پس نیز قادر است به راحتی آن را پاسخ دهد.

یکی از نکات دیگر بازار ارز امروز رفتار بازارگردان بود. امروز صرافی های بانکی هم زمان با افزایش قیمت دلار در بازار آزاد، نرخ فروش را بر تابلوی خود بالا آوردند، ولی حداقل تا ساعت ۴ بعدازظهر خبری از پذیرش کانال ۱۳ هزار تومانی از سوی آن ها نبود. قیمت این صرافی ها در ابتدای روز ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان بود و در اواخر روز عدد ۱۲هزار و ۸۰۰ تومانی بر روی تابلوها ثبت شده بود.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

سه‌شنبه Ø¯Ù„ار آمریکا Ø¯Ø± بازار آزاد بین ۱۲۸۷۰ تا ۱۳۰۹۰ تومان معامله شد و عصر بین ۱۳۰۳۰ و ۱۳۰۷۰ تومان قیمت خورد و ÛŒÙˆØ±Ùˆ Ø¨ÛŒÙ† ۱۴۵۰۰ تا ۱۴۶۰۰ تومان معامله شد.

روز سه‌شنبه ۲۶ آذرماه ۱۳۹۸ صرافی بانک ملی قیمت خرید و فروش دلار و یورو را ۱۰۰ و ۲۰۰ تومان افزایش داد و نهایتاً به شرح زیر اعلام کرد:

قیمت خرید دلار آمریکا:  ۱۲.۷۰۰ تومان (۱۰۰)         Ù‚یمت فروش دلار آمریکا:  ۱۲,۸۰۰ تومان (۱۰۰)

قیمت خرید یورو:  ۱۴.۰۰۰ تومان (۲۰۰)                    Ù‚یمت فروش یورو:  ۱۴,۱۰۰ تومان (۲۰۰)

آخرین قیمت طلا و سکه

عصر سه‌شنبه Ø³Ú©Ù‡ طرح جدید Ø¨Ù‡ ۴ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان رسید و Ø³Ú©Ù‡ Ø·Ø±Ø­ قدیم ۴ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت Ù†ÛŒÙ…‌سکه ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان و Ø±Ø¨Ø¹‌سکه ÛŒÚ© میلیون و ۴۵۰ هزار تومان شد. Ø³Ú©Ù‡ گرمی Ù‡Ù… با قیمت ۹۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

بهای Ø§ÙˆÙ†Ø³ طلا Ø¯Ø± بازار جهانی حدود ۱۴۷۵ دلار شد. در بازار داخلی هر  Ù…ثقال طلای آبشده Ø¨Ø§ صعود به نیمه بالای کانال ۱.۹ میلیون تومانی تا مبلغ یک میلیون و ۹۷۵ هزار تومان پیش رفت ، که این رقم معادل Ù‡Ø±  Ú¯Ø±Ù… طلای Û±Û¸ عیار Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۴۵۶ هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

۱۳.۰۹۰

۱۲.۸۷۰

دلار صرافی ملی

۱۲.۸۰۰

۱۲.۶۰۰

یورو صرافی ملی

۱۴.۱۰۰

۱۳.۹۰۰

نرخ حواله درهم امارات

۳.۵۸۵

۳.۵۳۰

سکه طرح جدید

۴.۴۹۰.۰۰۰

۴.۴۲۰.۰۰۰

سکه طرح قدیم

۴.۴۷۰.۰۰۰

نیم‌سکه

۲.۳۵۰.۰۰۰

ربع سکه

۱.۴۵۰.۰۰۰

سکه گرمی

۹۰۰.۰۰۰

مثقال طلای آب‌شده

۱.۹۸۰.۰۰۰

۱.۹۴۲.۰۰۰

 

 

 

 


این مطلب برایم مفید است
۵۸


نفر
این پست را پسندیده اند

منبع: اقتصاد.نیوز

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا