طلا و ارز

گزارش «آرمان اقتصادی» از بازار طلاوارز پایتخت؛ سقوط کم‌سابقه دلار

اقتصادنیوز: امروز چهارشنبه ۲۰ آذرماه ۱۳۹۸ بازار طلاوارز تهران روی مدار نزولی که از بعدازظهر دیروز آغاز شده بود حرکت کرد. قیمت‌ها در معاملات اولیه با کاهش اندک مواجه شدند و تا ظهر شیب مدار نزولی تندتر شد. امروز دلار در بازار آزاد تا ۱۳هزار تومان نیز کاهش یافت و بعدازظهر با حدود ۵۰۰ تومان کاهش نسبت به قیمت پایانی دیروز روی رقم ۱۳۲۰۰ تومان به کار خود پایان داد. این میزان کاهش بیشترین کاهش قیمت دلار در ۷ ماه اخیر بوده است. از سوی دیگر در بازار طلا، سکه طرح جدید تا رقم ۴ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان کاهش یافت. همچنین مثقال طلای آبشده زیر مرز ۲ میلیون تومانی سقوط کرد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ علی آزادی خبرنگار اقتصادنیوز  در این باره نوشت:در پنجمین روز هفته، دلار با سرعت زیادی در مسیر کاهشی قرار گرفت و به راحتی از مرز حمایتی ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی پایین رفت. بعدازظهر، شاخص ارزی در بازار با قیمت ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان به فروش می رسید که ۴۸۰ تومان کمتر از قیمت بسته شده روز سه شنبه بود. چنین میزان افتی برای دلار از اواخر اردیبهشت ماه سابقه نداشت و بازار به طور کلی در آذرماه اصلا کاهش سه رقمی را به ثبت نرسانده بود و اوضاع به طورکلی کام افزایشی ها بود.

به گفته فعالان، شدیدترین افت روزانه دلار در هفت ماه گذشته، ریشه در عوامل متفاوتی داشت. گروهی بر عرضه یک باره بازارساز از قیمت های بالا تاکید داشتند. دسته ای به افزایش فروش معامله گران فنی و سفته بازان اشاره می کردند و عده ای نیز به افزایش فعالیت خالی فروشان ارزی باور داشتند. در این میان افت نرخ حواله درهم را نیز نباید فراموش کرد که امروز در مقطعی حتی تا  ابتدای کانال ۳ هزار و ۶۰۰ تومانی نیز عقب نشینی کرده بود. با این حال آنچه مسلم است امروز حجم اسکناس دلار موجود در بازار بالا رفته بود و خریداران نیز حضور چندان فعالی در بازار نداشتند و تنها در مقاطعی سعی کردند که مرز ۱۳ هزار تومانی را حفظ کنند.

در حاشیه بازار، برخی فعالان نیز از برخورد امنیتی با شماری از دلالان در پله آهنی و خیابان فردوسی صحبت می کردند و اعتقاد داشتند، این موضوع در هراس معامله گران برای فعالیت در بازار ارز نقش داشته است. البته بیشتر بازیگران کاهش قیمت را به طور کلی ناشی از همان افزایش عرضه ارز در بازار می دانستند.

خالی فروشان، برندگان سقوط دلار

برگشت دلار از مرز ۱۴ هزار تومانی بسیاری از معامله گران و سفته بازان را دچار ضرر کرد، ولی یک گروه خاص از این افت سود زیادی را می توانستند کسب کنند. خالی فروشان دسته ای از معامله گران هستند که از انتظارات کاهشی خود سود می گیرند. به عنوان مثال، زمانی که در روز سه شنبه دلار ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان بود، اگر یک خالی فروش اقدام به معامله ارزی کرده باشد و فردا بازار تا قیمت ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومانی عقب نشینی کند، به ازای هر دلار هزار تومان(حدود ۱۰ درصد) سود کرده است. در واقع به این دلیل به این دسته خالی فروش گفته می شود که در زمان معامله، دلار خاصی ندارند و تنها بر اساس انتظار کاهشی خود برای روز بعد اقدام به معامله می کنند. اگر قیمت دلار مطابق انتظار خالی فروشان پایین بیاید، از طرف دیگر معامله می خواهند که تفاوت ریالی قیمت ها را به او پرداخت کنند.

برخی فعالان باور داشتند یکی از دلایل مهم نوسان شدید روز گذشته افزایش فعالیت همین خالی فروشان بود. در این میان، البته باید عرضه ارز به صورت اسکناس نیز بالا رفته باشد؛ در واقع بدون عرضه واقعی ارز، امکان نداشت که خالی فروشان بتوانند قیمت را تحت تاثیر خود قرار دهند.

امروز قیمت دلار کاهش شدیدی را تجربه کرد؛ در این میان، باید منتظر بود و دید دامنه نوسانی مجاز بعدی برای دلار چیست؟ آنچه مسلم است چه نوسانات شدید افزایشی و چه نوسانات تند کاهشی، سیگنالی از ناپایداری را به معامله گران مخابره می کنند. برخی معامله گران باور دارند، بازارساز در روزهای آتی بهتر است  Ø¨ÛŒØ´ØªØ± به دنبال تثبیت قیمت ها یا کاهش آرام آن ها باشد و مانع از ثبت نوسانات شدید در بازار شود.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز سه‌شنبه Ø¯Ù„ار آمریکا Ø¯Ø± بازار آزاد بین ۱۳۰۰۰ تا ۱۳۵۸۰ تومان جابه‌جا شد و در معاملات پایانی عصر بین ۱۳۱۷۰ تا ۱۳۲۰۰ تومان قیمت خورد.

امروز چهارشنبه ۲۰ آذرماه ۱۳۹۸ صرافی بانک ملی قیمت خرید و فروش دلار و یورو را ۳۵۰ تا ۵۵۰ تومان کاهش داد و نهایتاً به شرح زیر اعلام کرد:

  Ù‚یمت خرید دلار آمریکا:  ۱۳.۰۰۰ تومان (۳۵۰-)         Ù‚یمت فروش دلار آمریکا:  ۱۳,۱۰۰ تومان (۵۵۰-)

  Ù‚یمت خرید یورو:  ۱۴.۳۰۰ تومان (۳۵۰-)                    Ù‚یمت فروش یورو:  ۱۴,۴۰۰ تومان (۵۵۰-)

آخرین قیمت طلا و سکه

در روزی که دلار با هیجان زیادی در جهت کاهشی حرکت می کرد، سکه تمام بهار آزادی نیز راه نزول را در پیش گرفت و به راحتی از کانال ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی عقب نشست. بعدازظهر، قیمت فلز گران بهای داخلی در بازار حدود ۴ میلیون و ۵۴۰ هزار تومان بود. این قیمت ۱۲۰ هزار تومان کمتر از روز سه شنبه بود. به نظر می رسد برای سکه بازان آنچه بیش از هر موضوعی اهمیت دارد، سرنوشت مرز حمایتی ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی خواهد بود. در صورت شکست آن، احتمال افت بیشتر این فلز گران بها بیشتر می شود. به نظر می رسد مهم ترین عامل اثر گذار بر بازار سکه و طلا در شرایط کنونی، تغییرات قیمت دلار خواهد بود.

عصر چهارشنبه سکه طرح جدید Ø¨Ù‡ ۴ میلیون و ۵۴۰ هزار تومان Ùˆ Ø³Ú©Ù‡ طرح قدیم ۴ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت Ù†ÛŒÙ…‌سکه ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و Ø±Ø¨Ø¹‌سکه ÛŒÚ© میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است. Ø³Ú©Ù‡ گرمی Ù‡Ù… با قیمت ۹۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

امروز بهای Ø§ÙˆÙ†Ø³ طلا Ø¯Ø± بازار جهانی به Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۱۴۶۷ دلار رسید. در بازار داخلی هر  Ù…ثقال طلای آبشده امروز به رقم ۱ میلیون و ۹۹۳ هزار تومان کاهش یافت، که این رقم معادل Ù‡Ø±  Ú¯Ø±Ù… طلای Û±Û¸ عیار Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۴۶۰ هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

۱۳.۵۸۰

۱۳.۰۰۰

دلار صرافی ملی

۱۳.۵۵۰

۱۳.۰۰۰

یورو صرافی ملی

۱۴.۸۵۰

۱۴.۳۰۰

نرخ حواله درهم امارات

۳.۷۶۰

۳.۶۱۰

سکه طرح جدید

۴.۶۱۰.۰۰۰

۴.۵۳۵.۰۰۰

سکه طرح قدیم

۴.۵۴۰.۰۰۰

نیم‌سکه

۲.۴۰۰.۰۰۰

ربع سکه

۱.۵۰۰.۰۰۰

سکه گرمی

۹۱۰.۰۰۰

مثقال طلای آب‌شده

۲.۰۱۳.۰۰۰

۱.۹۸۰.۰۰۰

 

 

 


این مطلب برایم مفید است




۸۵


نفر
این پست را پسندیده اند

منبع: اقتصاد.نیوز

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا