طلا و ارز

گزارش «آرمان اقتصادی» از بازار طلاوارز پایتخت؛ خیز دلار برای مرز جدید

اقتصادنیوز: امروز دوشنبه ۱۸ آذرماه ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز تهران به حرکت روی مدار صعودی ادامه داد. قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد امروز مرز مقاومتی ۱۳۵۰۰ تومانی را در همان معاملات اولیه پشت سر گذاشت و تا سقف محدوده ۱۳۷۰۰ تومانی هم پیش رفت. معامله‌گران سطح مقاومتی بعدی را مرز حساس ۱۴ هزار تومانی می‌دانند. از سوی دیگر در بازار طلا قیمت سکه طرح جدید نیز تا سقف محدوده ۴.۶ میلیون تومانی پیش رفت اما زیر مرز ۴.۷ میلیون تومانی متوقف شد. همچنین هر مثقال طلای آبشده به بالای رقم ۲ میلیون و ۵۰ هزار تومانی صعود کرد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ در سومین روز هفته، دلار با قدرت نقطه مقاومتی ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی را پشت سر گذاشت و به سوی مرز حساس مقاومتی ۱۴ هزار تومانی حرکت کرد. روز دوشنبه، شاخص ارزی ۳۸۰ تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان هم رسید. این پنجمین افزایش متوالی دلار بود تا بتوان از غیبت استراحت و اصلاح قیمتی در بازار ارز سخن گفت. روندی که مشخص نیست چه زمانی متوقف شده و تغییر می‌کند.

تغییر انتظارات با تغییر شدید نرخ صرافی‌های بانکی

 Ø§ÛŒÙ† اتفاق در حالی رخ داد که شاید در ابتدای هفته کمتر معامله گری انتظار داشت که شاخص ارزی به این سرعت در کانال ۱۳ هزار تومانی پیش روی کند. با این حال، آنچه دیروز برای برخی معامله گران بازار آزاد جالب تر بود، افزایش یکباره ۶۰۰ تومانی نرخ دلار بر تابلوی صرافی های بانکی بود. حدود ساعت ۳بعدازظهر دیروز قیمت دلار بر تابلوی این صرافی ها روی عدد ۱۳ هزار و ۵۵۰ تومانی قرار گرفت.  Ø­Ø§Ù„ آنکه یک روز قبل تر این عدد ۱۲ هزار و ۹۵۰ تومان بود. به عبارت دیگر، این ارز در صرافی های بانکی ظرف یک روز ۶/۴ درصد نوسان کرد.

روز گذشته (یکشنبه) دیدگاه‌های متناقضی پیرامون نوع قیمت‌گذاری بازارساز در صرافی‌های بانکی وجود داشت. عده ای عنوان می‌کردند که بازارساز قیمت را زیر مرز ۱۳ هزار تومان نگه داشته است، چرا که به دنبال کاهش شدید قیمت‌هاست و گروهی تاکید داشتند افزایش فاصله بین قیمت بازار آزاد و صرافی‌ها خود منجر به ورود تقاضای کاذب جدید به بازار می شود.

تسلیم بازارساز یا پاتک کاهشی به نوسان‌گیران؟

افزایش یک باره قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌ها بار دیگر انتظارات متفاوتی را ایجاد کرده بود، عده ای باور داشتند این اقدام تقاضای کاذب را کاهش می دهد و به تدریج زمینه ساز آرامش در بازار ارز می شود. عده ای نیز آن را سیگنالی از این موضوع می دانستند که بازارساز در برابر نوسان گیران تسلیم شده است، حال آنکه دسته اول، این موضوع را به شکل دیگری مطرح می کنند؛ از نظر آن ها بازارساز به دنبال این افزایش به نوسان گیران پاتک کاهشی خواهد زد.

بازارساز در کنار افزایش قیمت دلار در صرافی های بانکی، دیروز اقدام دیگری را در مورد ساعات کار صرافی ها  انجام داد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، ساعت کار صرافی‌های بانکی در روزهای کاری شنبه تا چهارشنبه تا ساعت Û±Û· اعلام و در روزهای پنج‌شنبه نیز تا ساعت Û±Û´ مجاز دانسته شد. گویا قبل تر ساعت کار صراف ها در ۵ روز ابتدایی هفته تا ساعت ۱۶ بود.

برخی فعالان اعتقاد داشتند، اقدامات جدید بازارساز می تواند منجر به بازگشت قیمت دلار به سطوح پایین‌تر شود، خصوصا آنکه بسیاری از معامله گران انتظار نداشتند قیمت به یکباره بدون اصلاح خاصی به این سرعت رشد کند و از افزایش فعلی متضرر شده اند.

به عنوان مثال، خالی فروشان یکی از بزرگترین متضرران بزرگ افزایش های اخیر بازار ارز هستند؛ آن ها ناچار شدند برای تسویه تعهد خود اقدام به تهیه ارز کنند وهمین قیمت را بیشتر ملتهب کرد. شماری از فعالان عنوان می کنند، معامله گران در آستانه محدوده ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومانی احتمالا یکبار دیگر فروش های خود را افزایش می دهند تا حداقل آماده خرید در قیمت های پایین تر شوند.

در این میان، گروهی از معامله گران در بازار هم چنان به افزایش قیمت دلار امیدوارند. آن ها عنوان می کنند، تقاضای احتیاطی وارد بازار شده است و برخی افراد عادی نمی توانند از صرافی ها ارز مورد نیاز خود را تهیه کنند و این موضوع جو هیجانی در بازار را افزایش داده است. برخی از افراد می گویند، زمانی که به صرافی مراجعه می کنند، به آنها گفته می شود به اندازه سهمیه خرید مجاز ارز در سال جاری، دریافتی داشته اند ودر نتیجه صرافی از لحاظ قانونی مجاز نیست به آن ها ارز بفروشد. این افراد که نمی‌توانند از صرافی های مجاز اقدام به خرید کنند، نگران به سوی دلالان می روند و دست این  عده  Ù†ÛŒØ² برای قیمت گذاری بازتر می شود.

با این حال، این یکی از مشکلات بازار است و مسلما آنچه تا حد زیادی جهت قیمت را تغییر داده است و ورود تقاضا را تسهیل کرده است، به تغییر انتظارات معامله گران و افراد عادی بازمی گردد. رییس کل بانک مرکزی نیز دیروز عنوان کرد، شوک قیمتی بنزین و عوارض ناشی از آن،  Ø¯Ø± افزایش نرخ ارز تاثیر داشته است. در واقع رییس کل نیز به نوعی اثر انتظارات بر قیمت را تایید کرد. البته او بارها پیش تر عنوان کرده است که این نوسانات هیجانی است و از عوامل بنیادی حمایت نمی شود، در نتیجه نمی توانند پایدار نیز باشد.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز دوشنبه Ø¯Ù„ار آمریکا Ø¯Ø± بازار آزاد بین ۱۳۵۵۰ تا ۱۳۸۰۰ تومان جابه‌جا شد و در معاملات پایانی عصر بین ۱۳۶۷۰ تا ۱۳۸۰۰  ØªÙˆÙ…ان قیمت خورد. یورو نیز در معاملات پایانی امروز بین ۱۴۸۵۰ تا ۱۴۹۵۰ تومان و پوند انگلیس ۱۷۹۰۰ تا ۱۸۰۰۰ تومان معامله شد.

امروز دوشنبه ۱۸ آذرماه ۱۳۹۸ صرافی بانک ملی قیمت خرید و فروش دلار را ۴۵۰ تا ۶۰۰ تومان و قیمت خرید و فروش یورو را ۲۵۰ تا ۴۰۰ تومان افزایش داد و به شرح زیر اعلام کرد:

  Ù‚یمت خرید دلار آمریکا:  ۱۳.۲۰۰ تومان (۴۵۰)         Ù‚یمت فروش دلار آمریکا:  ۱۳,۵۵۰ تومان (۶۰۰)

  Ù‚یمت خرید یورو:  ۱۴.۵۰۰ تومان (۲۵۰)                    Ù‚یمت فروش یورو:  ۱۴,۴۵۰ تومان (۴۰۰)

 

آخرین قیمت طلا و سکه

در روزی که قیمت دلار افزایش یافت، سکه تمام بهار آزادی نیز رشد خود را ادامه داد و با ۶۵ هزار تومان افزایش به بهای ۴ میلیون و ۶۹۵ هزار تومان رسید. سرعت رشد سکه در روزهای اخیر کمی پایین‌تر آمده است؛ به نظر می رسد سکه بازان با احتیاط بیشتری نسبت به افزایش قیمت  دلار واکنش نشان می دهند.

عصر دوشنبه سکه طرح جدید Ø¨Ù‡ ۴ میلیون و ۶۹۵ هزار تومان Ùˆ Ø³Ú©Ù‡ طرح قدیم ۴ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت Ù†ÛŒÙ…‌سکه ۲ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان و Ø±Ø¨Ø¹‌سکه ÛŒÚ© میلیون و ۵۸۰ هزار تومان بوده است. Ø³Ú©Ù‡ گرمی Ù‡Ù… با قیمت ۹۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

امروز بهای Ø§ÙˆÙ†Ø³ طلا Ø¯Ø± بازار جهانی به Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۱۴۶۳ دلار رسید. در بازار داخلی هر  Ù…ثقال طلای آبشده امروز به رقم ۲ میلیون و ۵۸ هزار تومان رسید، که این رقم معادل Ù‡Ø±  Ú¯Ø±Ù… طلای Û±Û¸ عیار Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۴۷۵ هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

۱۳.۸۰۰

۱۳.۶۰۰

دلار صرافی ملی

۱۳.۵۵۰

۱۳.۲۰۰

یورو صرافی ملی

۱۴.۸۵۰

۱۴.۵۰۰

نرخ حواله درهم امارات

۳.۷۸۰

۳.۷۳۰

سکه طرح جدید

۴.۶۹۵.۰۰۰

۴.۶۳۰.۰۰۰

سکه طرح قدیم

۴.۶۵۰.۰۰۰

نیم‌سکه

۲.۵۲۰.۰۰۰

ربع سکه

۱.۵۸۰.۰۰۰

سکه گرمی

۹۱۰.۰۰۰

مثقال طلای آب‌شده

۲.۰۵۸.۰۰۰

۲.۰۳۵.۰۰۰

 

 

 


این مطلب برایم مفید است
۷۶


نفر
این پست را پسندیده اند

منبع: اقتصاد.نیوز

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا