طلا و ارز

گزارش «آرمان اقتصادی» از بازار طلاوارز پایتخت؛ حرکت خلاف جهت نرخ‌ها در صبح و بعدازظهر

اقتصادنیوز: امروز یکشنبه ۱۰ آذرماه ۱۳۹۸ نرخ‌ها در بازار طلا و ارز پایتخت در معاملات اولیه روی مدار نزولی حرکت کردند، اما بعد از گذشت ساعتی بازار وارد سیر صعودی شد و نرخ‌ها چند سطح مقاومتی را پشت سر گذاشتند. امروز دلار آزاد ابتدا تا محدوده ۱۲۴۰۰ تومانی هم عقب‌نشینی کرد اما عصر یکشنبه در محدوده ۱۲۷۰۰ تومانی ثبت شد. همچنین سکه طرح جدید که تا ۴ میلیون و ۳۷۰ هزار تومان پایین رفته بود، در معاملات پایانی در میانه کانال ۴.۴ میلیون تومانی قیمت خورد. همچنین مثقال طلای آبشده مرز روانی ۱.۹ میلیون تومانی را باقدرت پشت سر گذاشت و تا رقم یک میلیون و ۹۲۵ هزار تومان پیشروی کرد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ در دومین روز هفته، قیمت دلار برای دقایقی به زیر سطح  ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومانی رفت ولی به سرعت از آن بازگشت. در ابتدای روز یک شنبه اوضاع بازار کاملا به سود کاهشی ها رقم می خورد؛ فروش ها در بازار زیاد شده بود و قیمت تا محدوده ۱۲ هزار و ۴۵۰ تومانی پایین رفت که ۷۰ تومان کمتر از روز شنبه بود. علی رغم این افت، به یکباره میزان خریدها در بازار بالا گرفت و شاخص ارزی بار دیگر از سطح مقاومتی عبور کرد. ساعت ۴ بعدازظهر روز دوم هفته هر دلار در بازار با قیمت ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان به فروش می رسید که افزایشی ۱۸۰ تومانی نسبت به روز کاری قبل داشت.

تغییر الگوی رشد قیمتی دلار

اکثر تحلیل گران فنی بازار عنوان می کنند، الگوی رشد قیمتی دلار در دو هفته اخیر با گذشته تفاوت دارد. در واقع در ۱۴ روز اخیر رشد قیمت دلار همواره با اصلاح قیمت همراه بوده است؛ به عنوان مثال، دو هفته قبل زمانی که قیمت دلار به یکباره با پرش به سکوی ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومانی مواجه شد، به یکباره با افزایش فروش ها مواجه شد و به انتهای کانال ۱۱ هزار تومانی بازگشت. پس از آن اصلاح، افزایش دوباره قیمت دلار در روزهای اخیر تا سطح ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومانی ادامه یافت و این بار قیمت تا محدوده ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومانی عقب گرد کرد و بار دیگر در مسیر افزایشی قرار گرفت. این در حالی است که برخی معامله گران باور دارند الگوی رشد قیمت دلار در سال ۹۷ عمدتا هیجانی و توام با خریدهای گسترده بود که اجازه اصلاح قیمت به معامله گران را نمی داد.

به گفته برخی فعالان، افزایش قیمتی اخیر حکایت از آن دارد که رشد قیمت کمتر به واسطه هیجانات است و از یک سرعت آرام توام با توقف پیروی می کند. طیفی از معامله گران در بازار حضور دارند که به طور سنتی معتقدند افزایش قیمتی که با اصلاح همراه نباشد، از پشتوانه محکمی برخوردار نیست و حتی اصطلاحا برخی به آن رشد حباب دار می گویند؛ به این معنی که این رشد هر لحظه ممکن است بترکد. در مقابل، آن ها معتقدند زمانی که رشد قیمت با اصلاح های کوچک مواجه می شود، به معنای آن است که این رشد با سرعت آرام  ادامه خواهد یافت.

با این حال، این یک نگاه هست و زاویه های دیدهای دیگری نیز در بازار وجود دارد. به عنوان مثال، دسته ای از معامله گران عنوان می کنند، نمی توان از روند قیمتی در بازاری به کوچکی بازار ارز داخلی در مورد روند آینده قیمت پیش بینی خاصی انجام داد. به اعتقاد این عده، بازار را بیشتر باید بر مبنای تقاضا و عرضه روزانه تحلیل کرد و هر روز  Ø¨Ø§Ø²Ø§Ø± ارز داستان خاص خودش را دارد. در مورد شرایط میان مدت نیز باید بیشتر به تحلیل نیروهای سمت عرضه و تقاضا پرداخت و وقایع مهم سیاسی را نیز از نظر دور نگذاشت.

دسته ای از معامله گران در بازار اعتقاد دارند، قطعی اینترنت موجب شد میزان صادرات کشور تحت تاثیر قرار بگیرد و هم زمانی آن با افزایش سنتی تقاضا در آذرماه به رشد قیمت منجر شد. در این میان، گروه دیگری از معامله گران که بیشتر به اتفاق های سیاسی توجه دارند، معتقدند اتفاقات عراق و ناآرامی های آن در افزایش تقاضای معامله گران بزرگ بازار موثر بوده است.

در این میان، عده ای از فعالان اعتقاد دارند، علی رغم ورود کمی تقاضای احتیاطی به بازار، سیگنال هایی از گشایش های بین المللی منتشر می شود و این عوامل می توانند در آینده بازار را آرام تر کنند. آنچه مسلم است بازار ارز تا زمانی که زیر سطح ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومانی قرار دارد، با تقاضای شدیدی مواجه نخواهد بود؛ ولی شکست این سطح حداقل برخی از معامله گران فنی را می تواند بار دیگر وارد بازار کند.

گروهی از فعالان نیز عنوان می کنند، افزایش دلار فصلی است و بازار با آغاز زمستان به سرعت راه کاهشی را طی خواهد کرد.

بازار سکه نیز در روزهای اخیر از الگوی افزایشی مانند دلار تبعیت کرده است و این فلز گران بها نیز پس از کاهش ابتدای هفته، در جاده افزایشی قرار گرفت. دیروز هر سکه تمام بهار آزادی ۷۰ هزار تومان رشد را به ثبت رساند و با عبور از کانال ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی به بهای ۴ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان رسید.

سکه هم اکنون پیش روی خود مرز محکم ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را دارد. شاید اگر بهای طلای جهانی نیز در آغاز معاملات روز دوشنبه سیر صعودی بگیرد، اعتماد به نفس بازیگران سکه برای خرید بیشتر شود. با این حال، این روزها برای بازیگران بازار سکه روند دلار از اهمیت بیشتری برخوردار است.  

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز Ø¯Ù„ار آمریکا Ø¯Ø± بازار آزاد بین ۱۲۴۵۰ تا ۱۲۷۶۰ تومان جابه‌جا شد و در معاملات پایانی عصر بین ۱۲۷۲۰ تا ۱۲۷۵۰  ØªÙˆÙ…ان قیمت خورد. یورو نیز در معاملات پایانی امروز بین ۱۴۰۰۰ تا ۱۴۰۵۰ تومان و پوند انگلیس ۱۶۶۵۰ تا ۱۶۷۵۰ تومان معامله شد.

قیمت حدودی معاملات در بازار ارز تهران برای دلار کانادا  ۹۷۵۰ تومان، دلار استرالیا ۸۷۰۰ تومان، فرانک سوییس ۱۲۹۵۰ تومان، یوان چین ۱۸۵۰ تومان، لیر ترکیه  ۲۲۴۰ تومان و درهم امارات ۳۴۷۰ تومان ثبت شد.

امروز ۱۰ آذرماه ۱۳۹۸ صرافی بانک ملی نرخ خرید و فروش دلار و یورو را با کاهش ۱۰۰ تا ۱۵۰ تومانی به شرح زیر اعلام کرد:

  Ù‚یمت خرید دلار آمریکا:  ۱۲۳۰۰ تومان (۱۰۰-)         Ù‚یمت فروش دلار آمریکا:  ۱۲,۴۰۰ تومان (۱۵۰-)

  Ù‚یمت خرید یورو:  ۱۳.۵۰۰ تومان (۱۰۰-)                    Ù‚یمت فروش یورو:  ۱۳,۶۰۰ تومان (۱۵۰-)

 

آخرین قیمت طلا و سکه

عصر امروز سکه طرح جدید Ø¨Ù‡ ۴ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان Ùˆ Ø³Ú©Ù‡ طرح قدیم ۴ میلیون و ۳۸۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت Ù†ÛŒÙ…‌سکه ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان و Ø±Ø¨Ø¹‌سکه ÛŒÚ© میلیون و ۵۲۰ هزار تومان بوده است. Ø³Ú©Ù‡ گرمی Ù‡Ù… با قیمت ۸۹۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

امروز بهای Ø§ÙˆÙ†Ø³ طلا Ø¯Ø± بازار جهانی تا Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۱۴۶۵ دلار ریزش کرد. اما در بازار داخلی هر  Ù…ثقال طلای آبشده Ø¨Ù‡ رقم یک میلیون و ۹۲۵ هزار تومان صعود کرد، که این رقم معادل Ù‡Ø±  Ú¯Ø±Ù… طلای Û±Û¸ عیار Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۴۴۴ هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

۱۲.۷۷۰

۱۲.۴۵۰

دلار صرافی ملی

۱۲.۴۰۰

۱۲.۳۰۰

یورو صرافی ملی

۱۳.۶۰۰

۱۳.۵۰۰

نرخ حواله درهم امارات

۳.۴۷۰

۳.۴۰۰

سکه طرح جدید

۴.۴۴۰.۰۰۰

۴.۳۷۰.۰۰۰

سکه طرح قدیم

۴.۳۸۰.۰۰۰

نیم‌سکه

۲.۳۵۰.۰۰۰

ربع سکه

۱.۵۲۰.۰۰۰

سکه گرمی

۸۹۰.۰۰۰

مثقال طلای آب‌شده

۱.۹۲۵.۰۰۰

۱.۸۹۹.۰۰۰

 

 

 


این مطلب برایم مفید است
۵۶


نفر
این پست را پسندیده اند

منبع: اقتصاد.نیوز

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا