طلا و ارز

گزارش «پایگاه خبری آرمان اقتصادی» از بازار طلاوارز پایتخت؛ تلاقی نرخ آزادورسمی پس از جدایی چندروزه

اقتصادنیوز: امروز سه‌شنبه ۵ آذر‌ماه ۱۳۹۸ حرکت صعودی نرخ‌ها در بازار طلا و ارز پایتخت متوقف و وارد سیر نزولی شد. از ظهر امروز به موازات عقب‌نشینی نرخ حواله درهم در صرافی‌های دوبی، قیمت دلار در بازار آزاد تهران نیز کاهش قیمت را آغاز کرد و از محدوده ۱۲۴۰۰ تومانی تا کف محدوده ۱۲۳۰۰ تومانی و حتی پایین‌تر عقب‌نشینی کرد. این عقبگرد شاخص ارزی در حالی اتفاق افتاد که صرافی ملی دیروز ۱۵۰ تا ۲۰۰ تومان و امروز ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان به نرخ‌های رسمی دلار و یورو افزود؛ و به این ترتیب پس از چند روز فاصله قیمت ارز در صرافی‌های رسمی و بازار آزاد، امروز این دو نرخ با هم تلاقی پیدا کردند. از سوی دیگر در بازار طلا قیمت سکه طرح جدید که دوشنبه به محدوده ۴.۳ میلیون تومانی رفته بود، امروز به محدوده ۴.۲ میلیون تومانی بازگشت و تا مبلغ ۴ میلیون و ۲۶۵ هزار تومانی کاهش یافت. قیمت مثقال طلای آبشده نیز تا نیمه پایینی کانال ۱.۸ میلیون تومانی پایین آمد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ دلار که آذرماه را با سه افزایش پیاپی آغاز کرده بود، در روز پنجم این ماه آرام تر شد. روز سه شنبه، شاخص ارزی شروع افزایشی ملایمی داشت؛ ولی خیلی زود مشخص شد که روند بازار با روزهای پیشین متفاوت است. حدود ساعت ۱۱ صبح در بازار ارز بیشتر معامله گران تمایل داشتند دلار خود را به رقم ۱۲۴۴۰ تومان به فروش برسانند که بیش از ۴۰ تومان بیشتر از قیمت بسته شده روز دوشنبه بود.

با این حال، کمتر معامله گری حاضر به خرید ارز در این قیمت ها بود و نرخ به تدریج شروع به پایین آمدن کرد، در ابتدا وارد محدوده ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومانی شد و در اواخر روز گزارش می شد که می توان دلار را در بازار در محدوده ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومانی تایید کرد. عصر  Ø§Ù…روز هر دلار بر اساس گفته های معامله گران با قیمت ۱۲ هزار و ۲۹۰ تومان به فروش می‌رسید که ۱۵۰ تومان کمتر از روز دوشنبه بود.

تحلیل معامله‌گران

این اولین افت دلار در سومین ماه پاییز بود و موجب شد که کمی انتظارات و جو افزایشی حاکم بر بازار تعدیل شود. در این مسیر افزایشی ها به این نتیجه رسیده اند تا زمانی که مرز مقاومتی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومانی شکسته نشود، باید در خرید ارز احتیاط کنند.

گروه دیگری نیز از افزایشی ها عنوان می کنند، جنس صعود اخیر دلار با گذشته تفاوت دارد؛ از نظر این گروه بازار با اصلاح های متوالی مسیر افزایشی را به آرامی طی خواهد کرد. این در حالی است که کاهشی های بازار اعتقاد دارند، حتی اگر افزایش قیمتی رخ دهد، به صورت موقت خواهد بود و روند بازار در سه ماه انتهایی سال بار دیگر بیشتر به کام فروشندگان خواهد بود. از نظر این دسته، بازار ممکن است تحت تاثیر تقاضاهای سنتی آذرماه کمی رشد کند، ولی با توجه به ضعف کلی تقاضا در زمستان سمت و سوی آن تغییر خواهد کرد.

اولین کاهش دلار در آذرماه چگونه رقم خورد؟

رییس کل بانک مرکزی در یادداشتی عنوان کرد، آنچه که این روزها در بازار ارز می بینیم عمدتاً ناشی از نحوه عملکرد برخی از صادرکنندگانی است که به سبب جو روانی ناشی از افزایش نرخ بنزین  و حوادث بعد از آن و شروع تسویه حسابهای تجار با خارجیان در پایان سال میلادی، تلاش می کنند با تعلل، ارزهای صادراتی خود را با نرخ هایی بالاتر عرضه نمایند. همتی در بخشی دیگر از پیام خود به این موضوع اشاره داشت که به خاطر اعلام  نرخهای غیر واقعی، تقاضای زیادی حتی برای نرخ های کمتر از آن وجود ندارد.

براساس صحبت های رییس کل می توان نتیجه گرفت که افزایش روزهای قبل دلار طبیعی نبوده است و از سوی عوامل بنیادی حمایت نمی شده است. در نتیجه این گزاره، طبیعی بود که قیمت دلار مسیر افزایشی را ادامه ندهد و جاده کاهشی را برای حرکت خود انتخاب کند. با این حال، اگر واقعا صادرکنندگان تصمیم گرفته باشند در روند عرضه ارز خود مانند گذشته عمل نکنند، به چه دلیل قیمت دلار در روز سه شنبه افت کرد؟

رییس کل در بخش دیگری از پیام خود پاسخی برای این سوال دارد، چرا که عنوان کرده است، بانک مرکزی در این مواقع همانگونه که درحال حاضر درحال انجام است، با حضور پرقدرت در بازار حواله ای ارز، عدم تعادل های مقطعی را مرتفع و تعادل مبتنی بر متغیرهای واقعی را همانند بازار اسکناس به بازار حواله بر می گرداند.

افزایش عرضه ارزی

در واقع اگر صادرکنندگان وظیفه عرضه ارز را به دوش نمی گیرند، خود بانک مرکزی به واسطه اهمیتی که بازار ارز برای او دارد، ممکن است با قدرت بیشتری در سمت عرضه معاملات قرار گرفته باشد و از این طریق راه افزایشی دلار را کج و کاهشی کرده باشد. در واقع پیام بازارساز به معامله گران آن است که اجازه نخواهد داد قیمت دچار شوک های افزایشی شود و هر زمان بازار از تعادل خارج شود، خود به صورت فعالتر وارد بازار خواهد شد. همتی در بخشی دیگر از پیام خود می گوید: بارها تأکید کرده ام که بانک مرکزی به تدوام ثبات نسبی بازار ارز  اهمیت ویژه ای قائل است.

آنچه از معاملات کف بازار مشخص بود، میزان اسکناس دلار و یورو در بازار بیشتر از روزهای قبل بود و معامله گران راحت تر از قبل حاضر به فروش بودند. یکی از نشانه های مهم که خبر از افزایش حجم اسکناس ارزی در بازار داخلی می داد، بالا بودن نرخ حواله درهم نسبت به قیمت دلار در مقاطعی از روز در بازار داخلی بود. به عنوان مثال، در مقطعی از روز ارزش حواله درهم بالای ۳ هزار و ۳۸۰ تومان بود که دلار معادل آن بالای ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان بود. با این حال، در همان ارز در بازار داخلی دلار را می شد در کف بازار با قیمت ۱۲ هزار و ۳۵۰ تا ۱۲ هزار و ۳۶۰ تومان تهیه کرد.

نکته ای که در این میان باید اشاره کرد که افراد عادی مسلما برای تهیه دلار به سختی می توانند با قیمت های کف بازار خرید کنند؛ چرا که صرافی ها و واسطه ها برای تحویل دلار به آن ها سهمی را برای خود قائل می شوند.

ورود مؤثر بازارساز

یکی از تاکتیک های جالبی که دیروز بازارساز ارزی برای مدیریت نوسان و کاهش قیمت دلار در بازار آزاد مورد استفاده قرار داد، بالا بردن قیمت دلار بر تابلوی صرافی های بانکی بود. حدود ساعت ۳ بعدازظهر دیروز ارزش دلار بر تابلوی صرافی ملی ۱۲ هزار و ۳۵۰ تومان درج شده بود که افزایشی ۲۰۰ تومانی را نسبت به قیمت این صرافی در روز دوشنبه نشان می داد. به گفته فعالان، این سیاست جسورانه یکی از عواملی بود که در کاهشی قیمت بازار آزاد نقش داشت، چرا که موجب می شد تقاضای کاذب از بازار آزاد خارج شود و هم زمان نشان می داد از چنان اعتماد به نفسی برخوردار است که خود از بالا بردن قیمت در هراس نیست. جالب آن بود که واکنش معامله گران بازار آزاد به افزایش یکباره ۲۰۰ تومانی قیمت دلار صرافی ملی، قرار گرفتن در موقعیت فروش بود. جالب آن بود که در ساعات انتهایی روز حتی قیمت دلار در بازار آزاد به زیر قیمت صرافی های دولتی رفته بود.

هم چنین دیروز بر اساس گزارش برخی خبرگزاری ها قیمت ارز مسافرتی نیز افزایش یافت. به عنوان مثال، بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا،  قیمت ارز مسافرتی نسبت به روز دوشنبه Û³Û°Û° تومان افزایش یافت و هر یورو مسافرتی حدود Û±Û³ هزار و Û¸Û°Û° تومان برای مسافران قیمت‌گذاری شد که بالاتر از نرخ صرافی‌هاست. در بانک‌ها نیز قیمت خرید دلار و یورو افزایش داشت و هر دلار Û±Û² هزار و Û²Û³ تومان و هر یورو Û±Û³ هزار و Û²Û·Û¸ تومان از مشتریان خریداری شده است.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز Ø¯Ù„ار آمریکا Ø¯Ø± بازار آزاد بین ۱۲۲۸۰ تا ۱۲۴۴۰ تومان جابه‌جا شد و در معاملات پایانی عصر بین ۱۲۲۸۰ تا ۱۲۳۱۰  ØªÙˆÙ…ان قیمت خورد. یورو نیز در معاملات پایانی امروز بین ۱۳۶۰۰ تا ۱۳۷۰۰ تومان معامله شد.

قیمت حدودی معاملات در بازار ارز تهران برای دلار کانادا  ۹۴۰۰ تومان، دلار استرالیا ۸۳۵۰ تومان، فرانک سوییس ۱۲۴۵۰ تومان، یوان چین ۱۷۵۰ تومان و درهم امارات ۳۳۰۰ تومان ثبت شد.

امروز ۵ آذرماه ۱۳۹۸ صرافی Ù…Ù„ÛŒ برای سومین روز پیاپی نرخ‌های خود را افزایش داد. صرافی بانک ملی نرخ خرید و فروش دلار و یورو را با افزایش ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومانی به شرح زیر اعلام کرد:

  Ù‚یمت خرید دلار آمریکا:  ۱۲,۲۰۰ تومان (۲۵۰+)         Ù‚یمت فروش دلار آمریکا:  ۱۲,۳۵۰ تومان (۳۰۰+)

  Ù‚یمت خرید یورو:  ۱۳.۲۰۰ تومان (۲۰۰+)                    Ù‚یمت فروش یورو:  ۱۳,۳۰۰ تومان (۲۵۰+)

 

آخرین قیمت طلا و سکه

بازار سکه در تهران سه‌شنبه در خلاف جهت قیمت جهانی طلا حرکت کرد و به تبع کاهش قیمت دلار در بازار داخلی، مسکوکات و مقطوعات طلا نیز با ریزش قیمت مواجه شدند. عصر امروز سکه طرح جدید Ø¨Ù‡ ۴ میلیون و ۲۶۵ هزار تومان Ùˆ Ø³Ú©Ù‡ طرح قدیم ۴ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت Ù†ÛŒÙ…‌سکه ۲ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان و Ø±Ø¨Ø¹‌سکه ÛŒÚ© میلیون و ۴۳۰ هزار تومان بوده است. Ø³Ú©Ù‡ گرمی Ù‡Ù… با قیمت ۸۷۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

امروز بهای Ø§ÙˆÙ†Ø³ طلا Ø¯Ø± بازار جهانی تا Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۱۴۵۷ دلار رشد کرد. اما در بازار داخلی هر  Ù…ثقال طلای آبشده Ø¨Ù‡ رقم یک میلیون و ۸۴۵ هزار تومان عقب‌نشینی کرد، که این رقم معادل Ù‡Ø±  Ú¯Ø±Ù… طلای Û±Û¸ عیار Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۴۲۶ هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

۱۲.۴۴۰

۱۲.۲۸۰

دلار صرافی ملی

۱۲.۳۵۰

۱۲.۲۰۰

یورو صرافی ملی

۱۳.۵۵۰

۱۳.۴۰۰

نرخ حواله درهم امارات

۳.۴۱۰

۳.۳۶۵

سکه طرح جدید

۴.۳۱۰.۰۰۰

۴.۲۶۵.۰۰۰

سکه طرح قدیم

۴.۲۲۰.۰۰۰

نیم‌سکه

۲.۲۴۰.۰۰۰

ربع سکه

۱.۴۳۰.۰۰۰

سکه گرمی

۸۷۰.۰۰۰

مثقال طلای آب‌شده

۱.۸۵۸.۰۰۰

۱.۸۴۵.۰۰۰

 

 

 


این مطلب برایم مفید است
۲۳


نفر
این پست را پسندیده اند

منبع: اقتصاد.نیوز

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا