طلا و ارز

گزارش نهایی «پایگاه خبری آرمان اقتصادی» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ تداوم روند صعودی نرخ‌ها و عبور از سطوح مقاومتی

اقتصادنیوز: امروز دوشنبه ۴ آذر‌ماه ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز پایتخت به حرکت روی مدار صعودی ادامه داد و نرخ‌ها به راحتی سطوح مقاومتی را پشت سر گذاشتند. روز دوشنبه دلار در بازار آزاد تهران از محدوده ۱۲۲۰۰ تومانی به محدوده ۱۲۴۰۰ تومانی منتقل شد و در معاملات پایانی تا رقم ۱۲۴۷۰ تومان قیمت خورد. صرافی ملی نیز بالاخره کانال ۱۲ هزار تومانی دلار را به رسمیت شناخت و نرخ رسمی خریدوفروش دلار را با ۱۵۰ تومان افزایش بین ۱۱۹۵۰ تا ۱۲۰۵۰ تومان اعلام کرد. همچنین در بازار طلای تهران برخلاف روند نزولی نرخ جهانی اونس طلا، مثقال طلای آبشده رشد آرامی داشت و سکه طرح جدید در مدار صعودی با سرعت تا کانال ۴.۳ میلیون تومانی پیشروی کرد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ در سومین روز هفته، حرکت افزایشی دلار و سکه ادامه یافت و هر دو به محدوده های بالاتری وارد شدند. روز دوشنبه، دلار وارد محدوده ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومانی شد و با ۲۵۰ تومان افزایش به بهای ۱۲ هزار و ۴۷۰ تومان رسید. سکه تمام بهار آزادی نیز ۱۰۰ هزار تومان رشد قیمت را به ثبت رساند و روی عدد ۴ میلیون و ۳۱۰ هزار تومان قرار گرفت.

با عرضه کمتر، سکه هیجانی‌تر از دلار شد

یک بررسی ساده قیمتی نشان می دهد امروز در بازار سکه فضا هیجانی تر از معاملات دلار بود، چرا که فلز گران بهای داخلی بالای ۲ درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند و به کانال جدیدی وارد شد که حدود ۴ ماه از آن دوری گزیده بود. آخرین بار در اولین روز مردادماه که سکه در کانال ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی نوسان کرده بود.

 Ø¯Ø± بازار ارز، روز دوشنبه، دلار نصف سکه و در حدود یک درصد رشد کرد و بعضا برخی معامله گران در بازار ارز حاضر بودند حتی با قیمت های پایین تری اقدام به فروش کنند. به گفته برخی از بازیگران ارزی، وضعیت عرضه در بازار ارز روز گذشته کمی بهتر از بازار سکه بود و همین عامل موجب می شد که دلار رشد کمتری را نسبت به فلز گران بهای داخلی ثبت کند.

حتی صرافی ملی امروز قیمت فروش خود را به بالای مرز ۱۲ هزار تومانی برد و حدود ساعت ۳ بعدازظهر عدد ۱۲ هزار و ۵۰ تومانی بر تابلوی این بازیگر رسمی بازار نقش بست که ۱۵۰ تومان بیشتر از روز یک شنبه بود، ولی هم چنان از آن جایی که بالای ۲۰۰ تومان با قیمت بازار آزاد فرق داشت، جذابیت خرید ایجاد می کرد. در واقع می توان گفت روز دوشنبه ممکن بود برخی افراد موفق شوند حتی با قیمت های پایین تر از کف بازار اقدام به خرید ارز مورد نیاز خود کنند؛ با این حال، مشخص نیست که روند آتی قیمت از چه قاعده ای پیروی خواهد کرد؛ با قیمت سکه و درهم هماهنگ خواهد شد یا عرضه های پراکنده پایین تر از نرخ بازار، قیمت کف را نیز عقب تر خواهند برد. البته گفته های برخی معامله گران نشان می داد پس از پایان ساعت کاری برخی بانک ها و صرافیها، قیمت دلار در بازار بالاتر رفت و باید دید این اتفاق شروع بازار ارز در روز سه شنبه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

آنچه در مورد آن در میان بیشتر فعالان  توافق نظر وجود داشت این بود که دیروز عرضه سکه در بازار محدودتر از دلار بود. به این ترتیب، تقاضای احتیاطی که به بازار وارد شده بود، توانست قیمت سکه را بسیار بیشتر از دلار جا به جا کند. رشد قیمتی سکه در شرایطی صورت گرفت که بهای طلای جهانی روند افزایشی خاصی در روز دوشنبه نداشتن و حتی در حوالی ساعت ۴ بعدازظهر دیروز زیر محدوده هزار و ۴۶۰ دلار نوسان می کرد.

سیگنال صعودی دلار از دوبی

به گفته برخی از فعالان ارزی، در روزهای اخیر حواله درهم بار دیگر تبدیل به سیگنال دهنده مهم قیمتی در بازار ارز داخلی شده است. از نظر این دسته دیروز نیز رشد نرخ حواله درهم مهم ترین عاملی بود که خریدهای ارزی بازیگران خیابان فردوسی را تحت تاثیر قرار داد. دیروز برخی معامله گران  عنوان می کردند، ارزش حواله درهم در حدود ساعت۳ بعدازظهر ۳ هزار و ۳۹۰ تومان بود که ۶۰ تومان بیشتر از روز دوم هفته بود. با این سطح قیمتی حواله درهم، ارزش دلار در بازار داخلی می توانست بالای ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان بود.

برخی معامله گران به واسطه عدم تناسبی که بین قیمت دلار و درهم وجود داشت، باور داشتند که شاخص ارزی رشد بیشتری را به ثبت می تواند برساند. از نظر این گروه عرضه ارز در بازار داخلی احتمالا زیاد بوده که منجر به آن شد دلار متناسب با قیمت درهم رشد نکند. آن ها انتظار داشتند با کاهش سطح عرضه این دو قیمت هماهنگ شوند. با این حال، نکته ای که این گروه به آن اشاره نمی کردند این بود که اگر عرضه حواله درهم افزایش یابد، احتمال دارد که دلار در بازار داخلی به جای رشد در مسیر کاهش قرار بگیرد. در همین راستا در معاملات پایانی دلار وارد سطح ۱۲۴۰۰ تومانی شد و به سمت سقف این محدوده پیشروی کرد.

با این حال، برخی فعالان نیز با نظرات سایرین راجع به نقش حواله درهم در بازار داخلی موافق نیستند. حتی عده‌ای عنوان می کنند زمانی که تقاضا در بازار داخلی بالا می رودبرخی نوسان گیران با جوسازی پیرامون نرخ حواله درهم، سعی می کنند دامنه نوسان را بالا ببرند.

تحلیل معامله گران فنی دلار

برخی از بازیگران فنی عنوان می کردند با شکسته شدن کانال ۱۲هزار و ۲۰۰ تومانی، انتظارات افزایشی دسته ای از معامله گران بالا رفته است. با این حال، بین این گروه های افزایشی اختلاف نظر وجود داشت. عده ای از آن ها اعتقاد داشتند بازار با نزدیک شدن به سطح مقاومتی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومانی با افزایش فروش ها مواجه خواهد شد. در مقابل گروه دیگر عنوان می کنند، یک هفته قبل بازار به راحتی از سد ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومانی عبور کرد، ولی سطح مقاومتی که بازار نسبت به آن حساس بود، نقطه ۱۲  هزار و ۸۰۰ تومانی بود. در آن مقطع زمانی، وقتی دلار به نقطه یاد شده برخورد کرد، فروش ها در بازار افزایش پیدا کرد و قیمت به یکباره چنان عقب گردی کرد که نتیجه آن حتی بازگشت به کانال ۱۱ هزار تومانی بود.

در این میان، برخی افزایشی ها عنوان می کردند که افزایش روزهای اخیر با دور قبل نوسان تفاوت دارد. به باور این گروه، در روزهای اخیر قیمت تحت تاثیر هیجان خاصی رشد نکرده است و روند رشد این ارز نیز آرام و همراه با معامله بوده است. این در حالی است که یک هفته پیش دلار در مقاطعی حتی بدون معامله خاصی در مسیر رشد قرار گرفته بود و افزایش رنگ هیجان داشت.

گروهی از معامله گران فنی نیز در بازار عنوان می کنند، افزایش روزهای اخیر حتما با تعدیل قیمتی همراه خواهد بود. به باور آن ها، بازیگران ارزی باید از کاهش شدید و یکباره هفته قبل درس گرفته باشند و با احتیاط بیشتری در موقعیت خرید قرار بگیرند.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز Ø¯Ù„ار آمریکا Ø¯Ø± بازار آزاد بین ۱۲۲۴۰ تا ۱۲۴۸۰ تومان جابه‌جا شد و در معاملات پایانی عصر بین ۱۲۴۳۰ تا ۱۲۴۷۰  ØªÙˆÙ…ان قیمت خورد.

امروز ۴ آذرماه ۱۳۹۸ صرافی Ù…Ù„ÛŒ نرخ رسمی دلار را ۱۵۰ تومان و یورو را ۲۰۰ تومان افزایش داد و به شرح زیر اعلام کرد:

  Ù‚یمت خرید دلار آمریکا:  ۱۱,۹۵۰ تومان          Ù‚یمت فروش دلار آمریکا:  ۱۲,۰۵۰ تومان 

  Ù‚یمت خرید یورو:  ۱۳.۲۰۰ تومان                     Ù‚یمت فروش یورو:  ۱۳,۳۰۰ تومان 

 

آخرین قیمت طلا و سکه

عصر امروز سکه طرح جدید Ø¨Ù‡ ۴ میلیون و ۳۱۰ هزار تومان Ùˆ Ø³Ú©Ù‡ طرح قدیم ۴ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت Ù†ÛŒÙ…‌سکه ۲ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان و Ø±Ø¨Ø¹‌سکه ÛŒÚ© میلیون و ۴۴۰ هزار تومان بوده است. Ø³Ú©Ù‡ گرمی Ù‡Ù… با قیمت ۸۷۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

از سوی دیگر بهای Ø§ÙˆÙ†Ø³ طلا Ø¯Ø± بازار جهانی  Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۱۴۵۷ دلار بود و در بازار داخلی هر  Ù…ثقال طلای آبشده Ø¨Ù‡ رقم یک میلیون و ۸۵۸ هزار تومان رسید که این رقم معادل Ù‡Ø±  Ú¯Ø±Ù… طلای Û±Û¸ عیار  Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۴۲۸ هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

۱۲.۴۸۰

۱۲.۲۴۰

دلار صرافی ملی

۱۲.۰۵۰

۱۱.۹۵۰

یورو صرافی ملی

۱۳.۳۰۰

۱۳.۲۰۰

نرخ حواله درهم امارات

۳.۴۱۰

۳.۳۴۰

سکه طرح جدید

۴.۳۱۰.۰۰۰

۴.۲۸۰.۰۰۰

سکه طرح قدیم

۴.۲۵۰.۰۰۰

نیم‌سکه

۲.۲۴۰.۰۰۰

ربع سکه

۱.۴۴۰.۰۰۰

سکه گرمی

۸۷۰.۰۰۰

مثقال طلای آب‌شده

۱.۸۵۸.۰۰۰

۱.۸۵۰.۰۰۰

 

 

 


این مطلب برایم مفید است
۱۱


نفر
این پست را پسندیده اند

منبع: اقتصاد.نیوز

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا