طلا و ارز

گزارش «پایگاه خبری آرمان اقتصادی» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ روند صعودی بازار شدت گرفت

اقتصادنیوز: امروز یکشنبه ۳ آذر‌ماه ۱۳۹۸ روند صعودی نرخ‌ها در بازار طلا و ارز تهران اوج گرفت و بیشترین رشد دلار و سکه از یکشنبه هفته گذشته را به ثبت رساند. امروز شیب صعودی قیمت دلار در بازار آزاد به تبع رشد قابل توجه قیمت حواله درهم امارات در صرافی های دوبی، افزایش یافت و دلار تا محدوده ۱۲۲۰۰ تومانی پیش رفت. نرخ‌ها در بازار طلا نیز تحت تاثیر بازار ارز با شدت بیشتری رشد کردند. سکه طرح جدید با ورود به کانال ۴.۲ میلیون تومانی تا مبلغ ۴ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان افزایش یافت. قیمت مثقال طلای آبشده هم به میانه کانال ۱.۸ میلیون تومانی رسید.

به گزارش اقتصادنیوز؛ در دومین روز کاری آذرماه، دلار بیشترین افزایش از یک شنبه گذشته را تجربه و در کانال ۱۲ هزار تومانی از دو سطح مقاومتی عبور کرد و تا عصر به رقم ۱۲۲۷۰ تومان را به ثبت رساند. به طور طبیعی معامله گران سکه نیز نسبت به افزایش قیمت شاخص ارزی بی تفاوت نبودند و این فلز گران بها با قدرت وارد کانال ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی شد و به سوی سقف این کانل پیشروی کرد.

 Ø¨Ù‡ گفته فعالان، دیروز در بازار ارز تقاضا بالا بود و همین عامل موجب شد که قیمت یک بار دیگر در کانال ۱۲ هزار تومانی رشد کند. بر اساس صحبت های برخی از حاضران در بازار، از همان ابتدای روز یک شنبه، نشانه های افزایشی در معاملات وجود داشت و کمتر معامله گری حاضر به فروش ارز در نرخی زیر ۱۲ هزار تومان بود. یکی از فعالان بازار عنوان می کرد صرافی های آزاد و معامله گران غیررسمی در ابتدای روز عمدتا بالای مرز ۱۲ هزار تومانی اقدام به فروش می کردند، حال آنکه یکی از بزرگترین صرافی های دولتی در خیابان فردوسی نرخ فروش خود را ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان ثبت کرده بود. در واقع بازارساز قیمت فروش صرافی های مورد اعتماد خود را ۱۰۰ تومان بالا برده بود، ولی کانال ۱۲ هزار تومانی را به عنوان قیمت رسمی نپذیرفته بود.

پس از افزایش ابتدای روز، قیمت در اواخر روز در محدوده اول مقاومتی یعنی نقطه ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومانی تا حدی آرام گرفته بود و صحبت های فعالان نشان می داد که در حوالی ساعت ۴ بعدازظهر معامله گران با قیمت ۱۲ هزار و ۲۱۰ تومان حاضر به فروش دلار بودند. تا عصر دلار بین ۱۲۲۴۰ و ۱۲۲۷۰ تومان معامله شد که نشانگر رشد ۲۴۰ تومانی دلار آزاد نسبت به نرخ عصر روز شنبه بود

 Ø³Ú©Ù‡ نیز در واکنش به رشد بهای دلار توانست ۱۱۵ هزار تومان رشد قیمت را به ثبت برساند و به بهای ۴ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان برسد. سکه در مقاطعی از هفته گذشته نیز توانسته بود تا محدوده ۴ میلیون و ۲۸۰ هزار تومانی پیش روی کند و معامله گران این بازار هم اکنون بیشتر به دو نقطه حساس هستند: یکی حمایت ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی و دیگری همان مقاومت ۴ میلیون و ۲۸۰ هزار تومانی.

تاثیر عامل محرک بیرونی بر روند صعودی نرخ ارز

در این میان، در مورد علت افزایش قیمت دلار که منجر به رشد بهای سکه شد، در میان معامله گران توافق نظری وجود نداشت. برخی از معامله گران تاکید زیادی داشتند که عامل اصلی افزایش ارزش دلار در بازار داخلی رشد نرخ حواله درهم بوده است. دیروز گفته می شد که نرخ حواله درهم به بالای کانال ۳ هزار و ۳۰۰ تومانی جهش داشته است. درهم بالای ۳ هزار و ۳۰۰ تومانی به معنای آن است که کمترین قیمت دلار در بازار داخلی نیز می تواند بالای ۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان باشد. در واقع اگر نرخ ۳ هزار و ۳۰۰ تومانی را در نرخ برابری دلار به درهم یعنی ۶۷/۳ ضرب کنید، عدد ۱۲ هزار و ۱۱۱ تومان به دست می آید. برخی معامله گران عنوان می کردند که در ساعات انتهایی روز ارزش حواله درهم به بالای ۳ هزار و ۳۴۰ تومان رفته بود.

تاثیر عامل درونی بر رشد دلار

در حالی که برخی از معامله گران بر اثرگذاری متغیر بیرونی درهم تاکید می کردند، گروه دیگری از فعالان عنوان می کردند، دیروز برخی از بازیگران بازار به دلیل هراس از برخوردهای امنیتی فعالیت خود را متوقف کرده بودند. از نظر این عده برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا و کمی سخت تر شدن شرایط خرید و فروش ارز برای معامله گران بزرگ عامل زمینه ساز رشد قیمت دلار بود. با این حال، این نظر طرفدار کمتری در بازار داشت و توسط عده ای نیز تایید نمی شد.

بیشتر معامله گران اعتقاد داشتند، بخشی از تقاضا که در هفته گذشته توان مرتفع شدن را نداشت، در هفته جاری به بازار بازگشته و همین عامل زمینه ساز رشد قیمت دلار شده است. از نظر این عده، در هفته گذشته انجام معاملات حواله ای دشوار شده بود و اکنون با وصل شدن تدریجی اینترنت، این بخش از تقاضا به بازار بازگشته است. در واقع این تقاضای به تعویق افتاده از نظر برخی فعالان عامل اصلی رشد قیمت شده است.

فاکتورهای سنتی موثر بر بازار

گروهی دیگر از فعالان بیشتر از تقاضای به عقب افتاده یا متغیرهای بیرونی، بر نقش عوامل سنتی تاکید می کنند. به باور این عده به طور سنتی این باور در بازار وجود دارد که در ماه سوم پاییز تقاضا افزایش پیدا می کند. بخشی از این انتظار ناشی از آن است که معامله گران تصور می کنند تجار برای انجام کارهای مربوط به واردات خود و ارز مورد نیاز برای آن در آذرماه بیشتر از ماه های دیگر سال تلاش می کنند. چرا که به دنبال ان هستند که فرآیند واردات به صورتی انجام شود که کالا برای نزدیکی عید آماده عرضه در بازار باشد. در واقع از نگاه گروهی از فعالان، بازار ارز داخلی در آذرماه با یک تقاضای تجاری تازه مواجه است.

 Ø¯Ø± کنار این، گروهی از معامله گران عنوان می کنند که از اواسط آذرماه تا اوایل دی ماه، تقاضای شرکت های تجاری ایرانی برای تسویه حساب های دلاری بالا می رود. در واقع به واسطه پایان سال میلادی، برخی شرکت ها تلاش می کنند دلار مورد نیاز برای تسویه های سالانه را تهیه کنند.

حجم بالای تقاضای احتیاطی

زمانی که ارزش ریال شروع به تضعیف می کند، طبیعی است که هر کدام از تقاضاهایی که در بالا به آن ها اشاره شد، تلاش کنند زودتر به بازار وارد شوند؛ دلیل این موضوع هم معمولا هراس از افزایش بیشتر قیمت است. البته زمانی که شرایط ناامنی در کشور رخ می دهد، برخی از سرمایه گذاران نیز ترجیح می دهند بخشی از دارایی های ریالی خود را تبدیل به ارز و سکه کنند. با این حال، داده خاصی در روزهای اخیر مبنی بر وقوع این اتفاق در بازار وجود ندارد و افزایش قیمت دلار نیز به اندازه ای نبوده است که بتوان از موج جدید تقاضا در بازار سخن گفت. با این حال، شرایط تقاضایی در روزهای ابتدایی آذرماه به گونه ای بوده است که بتوان انتظار تعدیل آرام قیمت را داشت. در این شرایط، وظیفه بازارساز نسبت به گذشته خطیرتر است. در زمانی که تقاضا مقداری بالاتر از فصول  دیگر سال است، بازارساز بیش از هر زمان دیگری وظیفه دارد که دامنه قیمتی را مدیریت کند که منجر به نااطمینانی فعالان اقتصادی برای انجام فعالیت خود نشود. اگر بازارساز بتواند نوسانات دلار را مانند قبل مدیریت کند، اعتماد فعالان اقتصادی نسبت به این نهاد بیشتر از قبل خواهد شد؛ در واقع نوسانات روزهای آتی می تواند صحت سنجی بر صحبت های رییس کل بانک مرکزی نیز باشد که عنوان کرده بود ذخایر این نهاد در سطح بسیار مطلوبی قرار دارد. البته بازارساز ممکن است در آذرماه تاکتیک های دیگری برای مدیریت نوسان داشته باشد. مثلا با فروش در قیمت های بالا مرتب نوسان گیران را دچار ضرر کند و توان آن ها برای اثرگذاری در بازار را کاهش دهد.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

عصر امروز Ø¯Ù„ار آمریکا Ø¯Ø± بازار آزاد بین ۱۲۰۵۰ تا ۱۲۲۸۰ تومان جابه‌جا شد و در معاملات پایانی عصر بین ۱۲۲۴۰ تا ۱۲۲۷۰  ØªÙˆÙ…ان قیمت خورد.

امروز ۳ آذرماه ۱۳۹۸ صرافی Ù…Ù„ÛŒ نرخ رسمی دلار و یورو را با ۱۰۰ تومان افزایش و به شرح زیر اعلام کرد:

  Ù‚یمت خرید دلار آمریکا:  ۱۱,۸۰۰ تومان          Ù‚یمت فروش دلار آمریکا:  ۱۱,۹۰۰ تومان 

  Ù‚یمت خرید یورو:  ۱۳.۰۰۰ تومان                     Ù‚یمت فروش یورو:  ۱۳,۱۰۰ تومان 

 

آخرین قیمت طلا و سکه

عصر امروز سکه طرح جدید Ø¨Ù‡ ۴ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان Ùˆ Ø³Ú©Ù‡ طرح قدیم ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت Ù†ÛŒÙ…‌سکه ۲ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان و Ø±Ø¨Ø¹‌سکه ÛŒÚ© میلیون و ۳۷۰ هزار تومان بوده است. Ø³Ú©Ù‡ گرمی Ù‡Ù… با قیمت ۸۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

از سوی دیگر بهای Ø§ÙˆÙ†Ø³ طلا Ø¯Ø± بازار جهانی  Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۱۴۶۲ دلار بود و در بازار داخلی هر  Ù…ثقال طلای آبشده Ø¨Ù‡ رقم یک میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رسید که این رقم معادل Ù‡Ø±  Ú¯Ø±Ù… طلای Û±Û¸ عیار  Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۴۲۷ هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

۱۲.۲۷۰

۱۲.۰۵۰

دلار صرافی ملی

۱۱.۹۰۰

۱۱.۸۰۰

یورو صرافی ملی

۱۳.۱۰۰

۱۳.۰۰۰

نرخ حواله درهم امارات

۳.۳۴۰

۳.۲۷۰

سکه طرح جدید

۴.۲۸۰.۰۰۰

۴.۲۰۰.۰۰۰

سکه طرح قدیم

۴.۲۰۰.۰۰۰

نیم‌سکه

۲.۲۲۰.۰۰۰

ربع سکه

۱.۴۲۰.۰۰۰

سکه گرمی

۸۵۰.۰۰۰

مثقال طلای آب‌شده

۱.۸۵۵.۰۰۰

۱.۸۳۰.۰۰۰

 

 

 


این مطلب برایم مفید است
۷


نفر
این پست را پسندیده اند

منبع: اقتصاد.نیوز

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا