طلا و ارز

گزارش «آرمان اقتصادی» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ دومین روز عقب‌نشینی دلار و سکه

اقتصادنیوز: امروز سه‌شنبه ۲۸ آبان‌ماه ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز تهران برای دومین روز متوالی روند نزولی را پیمود و نرخ‌ها با حرکت روی مدار کاهشی از مرزهای روانی کمی فاصله گرفتند. دلار به سمت مرز ۱۲ هزار تومانی حرکت کرد و سکه طرح جدید با کاهش در محدوده ۴.۱ میلیون تومانی فاصله خود را از سطح روانی ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی بیشتر کرد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ در چهارمین روز هفته، دلار دومین افت متوالی را تجربه کرد و سکه تمام بهار آزادی از کانال ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی فاصله بیشتری گرفت. روز سه شنبه، شاخص ارزی ۲۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و روی مرز ۱۲هزار تومانی ایستاد.کاهش قیمتی دلار هم زمان با حفظ مرز روانی چنین تصوری را در میان معامله گران ایجاد کرده بود که بازار به دنبال برقراری یک تعادل جدید بالای مرز ۱۲ هزار تومانی است. این در حالی است که کاهشی های بازار اعتقاد دارند هر چقدر التهابات کاهش پیدا کند، نزول قیمتی بیشتری در راه خواهد بود. آن ها انتظار بازگشت قیمت دلار به کانال ۱۱ هزار تومانی را دارند. هم سو با افت قیمت دلار، بازار سکه نیز به دست فروشنده ها افتاد و این فلز گران بها ۴۵ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید.

افت قیمتی سکه در شرایطی به ثبت رسید که بهای طلای جهانی در مسیر افزایشی قرار داشت و تا ساعت ۵ بعدازظهر در آستانه محدوده هزار و ۴۷۰ دلاری قرار گرفته بود. با این حال، قیمت سکه بیشتر از آنکه به روند بهای اونس توجه کند، تحت تاثیر افت قیمت دلار قرار داشت.

پایان تلاطم

نوسان دلار در ۲ روز اخیر کاهش پیدا کرده است تا برخی از معامله گران عنوان کنند، بازار از شرایط التهابی عبور کرده است و به شرایط عادی بازگشته است. این در حالی است که در ۲روز ابتدایی هفته شرایط بازار ارز پرنوسان بود و قیمت ها با سرعت زیادی در حرکت به سوی سطوح بالاتر بودند. دلار در کمتر از یک روز توانست مرز ۱۲ هزار تومانی را بشکند و یک روز بعد به سوی سطح ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومانی حرکت کرد. از بعدازظهر یک شنبه شرایط بازار تغییر کرد و اوضاع بر وفق مراد کاهشی ها شد. نتیجه آن که ظرف دو روز دلار ۸۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به مرز ۱۲ هزار تومانی رسید. پس از اینکه دلار به این مرز نزدیک شد، نوسانات کاهش یافت و میزان معاملات نیز پایین آمد. صرافی های دولتی نیز که در ابتدای روز با قیمت ۱۲ هزار تومانی اقدام به فروش دلار می کردند، از اواسط روز نرخ فروش بر تابلوی اینترنتی آن ها عدد ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان نشان داد. در واقع دیروز فاصله بین نرخ بازارساز و بازار آزاد به کمترین حد روزهای اخیر رسید، امری که نشان می دهد که شرایط بازار ارز تا حدی عادی شده بود.

روند قیمتی بازار آزاد، فاصله قیمتی بازارساز با نرخ های معاملاتی دلالان و کاهش حجم معاملات، سه عامل مهمی بودند که گزاره عبور از التهاب ارزی بازار را مطرح می کردند.

در این میان، درباره شرایط فیزیکی بازار نیز حداقل در خیابان فردوسی خبری از بسته بودن صرافی ها یا طلا فروشی ها نبود و آن ها مانند سایر روزهای قبل به فعالیت خود ادامه می دادند. البته مشتری زیادی در صرافی ها وجود نداشت و آن ها عنوان می کردند که تقاضا نسبت به روزهای پیشین پایین آمده است. تنها یک شنبه بعدازظهر بود که برخی از فعالان رسمی مغازه های خود را به دلیل ترس از ایجاد ناامنی تعطیل کردند.

خلا اطلاع‌رسانی

در ۲ روز ابتدایی هفته، نوسان گیران به واسطه هیجانات ایجاد شده و خلا اطلاع رسانی توانستند سود زیادی را نصیب خود کنند؛  Ø¨Ø§ توجه به کاهش قیمت ها و پیام رییس کل مبنی بر آمادگی بانک برای تامین ارز مورد نیاز مردم، شدت نوسانات کاهش یافت و بازار در روزهای دوشنبه و سه شنبه تغییرات کمتری را تجربه کرد. با این حال، روز سه شنبه هم چنان فعالان حرفه ای بازار با مشکل اطلاع از قیمت ها مواجه بودند. یکی از صرافان عنوان می کرد از طریق اینترنت دسترسی به قیمت ها ندارد و در زمینه حواله نیز نمی تواند فعالیت خاصی داشته باشد. وقتی از او پرسیدیم چطور از قیمت های بازار مطلع می شود، عنوان کرد که از یک شرکت اعلام نرخ، قیمت ها به صورت پیامک برای او ارسال می شود. صراف دیگری عنوان می کرد که در معاملات کف، بازیگر دارند و قیمت ها را به صورت تلفنی از او سوال می کنند. متقاضیان نیز در ۲ روز اخیر متوجه شده اند که ممکن است یک دلال خرد قیمت بسیار بالاتری از کف بازار را برای فروش به آن ها پیشنهاد دهد، در نتیجه معمولا سعی می کنند از صرافی های مجاز ارز خود را تهیه کنند. صرافی ها با آرام گرفتن التهابات در زمینه خرید و فروش ارز کمی فعالتر شده اند.

در شرایطی که دسترسی به اینترنت برای بسیاری از فعالان اقتصادی دشوار شده است، برخی کانال های تلگرامی خارج از کشور قیمت های بسیار بالاتری از کف بازار را گزارش می کنند. به عنوان مثال، دیروز یکی از این کانال ها قیمت دلار را از ابتدای روز تا بعدازظهر بالای ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان درج می کرد؛ این در حالی بود که در بازار آزاد دلار در همان ابتدای روز به ابتدای مرز ۱۲ هزار تومانی رفته بود.

دوراهی دلار

علی رغم افت قیمت دلار در روزهای اخیر برخی از معامله گران افزایشی اعتقاد دارند، طی روزهای آتی بهای این ارز افزایش خواهد یافت. این دسته عنوان می کنند رفت و برگشت قیمت دلار در روزهای اخیر بیشتر تحت تاثیر هیجانات بنزینی و اعتراضات پیرامون آن صورت گرفت؛ ولی آنچه می تواند قیمت را در آذرماه افزایشی کند، ادامه تقاضای تجاری است. بسیاری از شرکت ها برای انجام واردات خود در ماه سوم پاییز اقدام می کنند و به طور سنتی تحت تاثیر این انتظار شماری از معامله گران انتظار افزایش قیمت در ماه نهم سال را دارند. در کنار این، شرکت های زیادی در نزدیکی پایان سال میلادی، نیاز دارند که تسویه های دلاری خود را صورت دهند و این دیگر موضوعی است که به عنوان محرک تقاضا در نظر گرفته می شود. به این ترتیب می توان گفت که افزایشی های بازار به دو متغیر سنتی برای رشد قیمت امیدوار هستند. البته دسته دیگری از معامله گران افزایشی در بازار حضور دارند که معتقدند در صورتی که نرخ ارز در بودجه افزایش معناداری پیدا کند، ممکن است نرخ های بازار آزاد را نیز تحت تاثیر قرار دهد. البته بیشتر اثر نرخ ارز در بودجه بر بازار آزاد به صورت روانی است و به نظر نمی رسد اثر پایداری داشته باشد. البته عده ای از افزایشی ها عنوان می کنند، عده ای از افراد تحت هراس پایین رفتن دلار از مرز ۱۱ هزار تومانی وارد بازار نمی شدند، ولی با روند افزایشی روزهای اخیر ممکن است برخی از افراد تقاضاهای آینده خود را نیز سعی کنند در همین روزها و پیش از افزایش بیشتر قیمت ها برآورده کنند.

در برابر افزایشی های بازار، معامله گران کاهشی قرار دارند که حداقل در ۲ روز اخیر دست بالا را در بازار داشته اند. کاهشی ها بیشتر بر دو متغیر تاکید دارند: یکی قدرت بازارساز و دیگری عدم قدرت تقاضا برای تکان دادن قیمت های بازار. به گفته این عده، بازارساز در برابر شوک بنزینی نیز به سرعت اوضاع را در دست گرفت و توانست با عرضه خود قیمت ها را به یکباره ۸۰۰ تومان عقب ببرد. به نظر آنها، اینکه بازارساز در یک شرایط التهابی توانست قیمت ها را به ریل منطق بازگرداند، خود نشان از قدرت او در مدیریت نوسانات دارد. آن ها تحت تاثیر همین دیدگاه باور دارند بازارساز به تقاضای فصلی نیز به خوبی پاسخ خواهد داد. در کنار این، کاهشی ها اعتقاد دارند که بخش زیادی از افراد در سال  گذشته ارز مورد نیاز خود را تهیه کرده اند و در نتیجه همین موضوع فشار زیادی به قیمت در سال جاری وارد نخواهد شد.

 

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

عصر امروز Ø¯Ù„ار آمریکا Ø¯Ø± بازار آزاد بین ۱۲۰۵۰ تا ۱۲۱۵۰ تومان جابه‌جا شد و در معاملات عصر بین ۱۲۰۸۰ تا ۱۲۱۰۰  ØªÙˆÙ…ان قیمت خورد.

امروز ۲۷ Ø¢Ø¨Ø§Ù† Ù…اه ۱۳۹۸ صرافی Ù…Ù„ÛŒ نرخ رسمی دلار و یورو را بدون تغییر و به شرح زیر اعلام کرد:

  Ù‚یمت خرید دلار آمریکا:  ۱۱,۸۵۰ تومان          Ù‚یمت فروش دلار آمریکا:  ۱۱,۹۵۰ تومان 

  Ù‚یمت خرید یورو:  ۱۳.۰۵۰ تومان                     Ù‚یمت فروش یورو:  ۱۳,۱۵۰ تومان 

 

آخرین قیمت طلا و سکه

عصر امروز سکه طرح جدید Ø¨Ù‡ ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان Ùˆ Ø³Ú©Ù‡ طرح قدیم ۴ میلیون و ۱۳۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت Ù†ÛŒÙ…‌سکه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و Ø±Ø¨Ø¹‌سکه ÛŒÚ© میلیون و ۳۸۰ هزار تومان بوده است. Ø³Ú©Ù‡ گرمی Ù‡Ù… با قیمت ۸۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

از سوی دیگر بهای Ø§ÙˆÙ†Ø³ طلا Ø¯Ø± بازار جهانی  Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۱۴۷۰ دلار بود و در بازار داخلی هر  Ù…ثقال طلای آبشده Ø¨Ù‡ رقم یک میلیون و ۸۳۲ هزار تومان قیمت خورد که این رقم معادل Ù‡Ø±  Ú¯Ø±Ù… طلای Û±Û¸ عیار  Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۴۲۳ هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

۱۲.۱۵۰

۱۲.۰۵۰

دلار صرافی ملی

۱۱.۸۵۰

۱۱.۹۵۰

یورو صرافی ملی

۱۳.۱۵۰

۱۳.۰۵۰

نرخ حواله درهم امارات

۳.۳۲۵

۳.۲۷۰

سکه طرح جدید

۴.۱۷۰.۰۰۰

۴.۱۵۰.۰۰۰

سکه طرح قدیم

۴.۱۳۰.۰۰۰

نیم‌سکه

۲.۲۰۰.۰۰۰

ربع سکه

۱.۳۸۰.۰۰۰

سکه گرمی

۸۵۰.۰۰۰

مثقال طلای آب‌شده

۱.۸۳۵.۰۰۰

۱.۸۲۶.۰۰۰

 

 

 


این مطلب برایم مفید است
۱۵


نفر
این پست را پسندیده اند

منبع: اقتصاد.نیوز

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا