طلا و ارز

گزارش «آرمان اقتصادی» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ عقب‌نشینی محدود دلاروسکه پس از چند روز پیشروی

اقتصادنیوز: امروز دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز تهران پس از چند روز متوالی صعودی با کاهش نرخ‌ها مواجه شد. دلار به نیمه پایین کانال ۱۲ هزار تومانی و محدوده ۱۲۲۰۰ تومانی بازگشت و سکه طرح جدید با شکستن یک سطح حمایتی به محدوده ۴.۱ میلیون تومانی بازگشت.

به گزارش اقتصادنیوز؛ روز دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه ۱۳۹۸، دلار پس از ۸ روز حرکت روی مدار صعودی تغییر مسیر داد و وارد مدار نزولی شد. در سومین روز هفته، شاخص ارزی ۲۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان رسید. آخرین باری که دلار پیشتر افت قیمت را تجربه کرده بود، به شنبه ۲ هفته پیش بازمی‌گشت. پس از آن بازار وارد یک چرخه افزایشی شد که در مقطعی حتی منجر به رسیدن این ارز به محدوده ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومانی شد. با این حال، از بعدازظهر روز یک شنبه فروشنده ها دست بالا را در معاملات به دست آوردند و این موج کاهشی به روز دوشنبه نیز سرایت کرد.

دست بالای فروشنده‌ها از عصر یکشنبه

 Ø¨Ù‡ گفته یکی از فعالان باتجربه بازار، صبح روز سوم هفته، معامله گران به راحتی در قیمت ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان حاضر به فروش دلار بودند ولی خریدار چندانی در بازار وجود نداشت؛ عاملی که زمینه ساز آن شد که قیمت به سوی مرز حمایتی ۱۲ هزار تومانی میل کند. برخی از معامله گران افت روز دوشنبه را ناشی از کاهش هیجانات بازار دانستند و گروهی عنوان می کردند، پس از چندین افزایش متوالی، کمی تعدیل قیمت طبیعی بود. به این دو، افت نرخ حواله درهم را نیز باید اضافه کرد که دیروز به زیر مرز ۳ هزار و ۳۰۰ تومانی رفت. نرخ حواله درهم هم چنان یک سیگنال دهنده مهم به بازار داخلی است، هر چند که معامله گران در دریافت قیمت ها از کانال های اطلاع رسانی مشکلات پرشماری دارند.

هم چنین دیروز کاهش قیمت دلار زمینه ساز آن شد که سکه تمام بهار آزادی نیز از کانال ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی عقب نشینی کند و به بهای ۴ مییلون و ۱۹۵ هزار تومان برسد. این قیمت ۱۵ هزار تومان کمتر از روز یک شنبه بود. در این میان افت بهای طلای جهانی نیز در کاهشی شدن بازار سکه نقش داشت. طلای جهانی ساعت ۴ بعدازظهر دیروز زیر سطح هزار و ۴۶۰ دلاری معامله می شد، حال آنکه هفته گذشته را با قیمت هزار و ۴۶۶ دلار به پایان رسانده بود.

تحلیل معامله‌گران از آینده بازار

شماری از معامله گران بازار عنوان می کردند پس از ۷ رشد پیاپی، زمان افت قیمت دلار فرا رسیده بود؛ در واقع از نگاه این دسته، زمانی که نوسان گیران در قیمت های پایین اقدام به خرید دلار کرده اند، در نقطه ای باید شروع به فروش و سود خود را برداشت کنند. در این میان، گروهی از معامله گران باور دارند، پس از این اصلاح قیمتی، دلار به آرامش خواهد رسید و دیگر خبری از نوسانات افزایشی یا کاهشی نخواهد داد.

این در حالی است که دسته دیگری باور دارند، این افت زمانی برای سوخت گیری معامله گران ارزی را فراهم می کند که خود را برای افزایش بعدی آماده کنند. در واقع از نگاه آن ها، شماری ازمعامله گران در قیمت ها بالا ارز خود را به فروش رسانده اند و اکنون بار دیگر ریال کافی برای خرید در قیمت های پایین تر را به دست آورده اند.

در مقابل آنها، عده ای دیگر از معامله گران قرار دارند که افزایش روزهای اخیر را هیجانی می دانند و معتقدند با فروکش کردن التهاب ها، شرایط بازار عادی تر خواهد شد و قیمت ها نیز افت بیشتری را به ثبت خواهند رساند. از نگاه این عده، بخش زیادی از افزایش دلار ناشی از هیجانات بنزینی و اعتراضاتی بود که پیرامون آن صورت گرفت. در هر صورت هر زمان کمی حس ناامنی به بازار منتقل شود، تقاضای احتیاطی ارز افزایش پیدا می کند.

با این حال، افزایشی ها باور دارند فراتر از هیجانات، بازار پس از اینکه مدت ها در یک دامنه محدود ۱۱ تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی زندانی بود، با افزایش تقاضای فصلی در مسیر افزایشی قرار گرفته است. هر زمان هم که یک سطح مقاومتی شکسته می شود، تقاضای روانی و فنی بیشتری می تواند روانه بازار شود. در روزهای اخیر چهار مرز مقاومتی دلار حداقل به طور موقت شکسته شدند.

کف و سقف جدید دلار

نقطه اول مقاومتی که برای بسیاری از معامله گران اهمیت داشت، مرز ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی بود و پس از آن سطح ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومانی. پس از آن طی یک روز دو مرز ۱۲ هزار  و ۲۰۰ و ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومانی شکسته شدند، ولی بازار با عقب گرد سریع از این دو مرز نشان داد که حساسیت بیشتری در مورد شکسته شدن این سطوح وجود دارد.

به گفته برخی از فعالان حاضر در بازار، آنچه در شرایط فعلی برای معامله گران بازار از اهمیت خاصی برخوردار است، نقطه کف بعدی دلار است، منطقه ای که در آن یک بار دیگر خریدها افزایش پیدا می کند؛ عده ای از معامله گران عنوان می کنند، نقطه کف جدید دلار مرز ۱۲ هزار تومانی است، خصوصا آنکه حداقل تا ساعت ۴ بعدازظهر امروز معامله گران در برابر شکسته شدن این سطح از خود مقاومت نشان دادند. از آن سو به نظر می‌رسد بازارساز چندان کانال ۱۲ هزار تومانی را به رسمیت نشناخته است و هم چنان تابلوی صرافی های منتخب بازارساز قیمت فروش دلار خود را بر روی عدد ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان نگه داشته اند. این موضوع موجب شده است که برخی فعالان عنوان کنند، کف بعدی دلار قطعا زیر مرز ۱۲ هزار تومانی خواهد بود.

البته همیشه در مورد کف قیمت دلار میان معامله گران اختلاف نظر وجود دارد، ولی در شرایط فعلی میزان تناقض دیدگاه ها بیشتر شده است. در چنین شرایطی، برخی از فعالان عنوان می کنند که تعدادی از معامله گران نیز در روزهای اخیر تمایل چندانی برای شرکت در خرید و فروش ها ندارند.

یکی از صاحبان صرافی می گوید یک شنبه بعدازظهر شایعه ای در بازار پخش شد که تظاهراتی در حال جریان است و ممکن است مسیر آن ها به سوی خیابان فردوسی منحرف شود. عاملی که به گفته او موجب شد صرافی را  تعطیل کند. با این حال، روز دوشنبه حداقل تا ساعت یک بعدازظهر به نظر نمی رسید اخلالی در فعالیت صرافی ها رخ داده باشد و آن ها مانند روزهای قبل در حال انجام وظیفه خود بودند. البته تقاضای زیادی در بازار حضور نداشت و کمی هم از حجم تعداد دلالان کاسته شده بود. تعداد  افرادی نیز که در مقابل بزرگترین صرافی دولتی بازار ایستاده بودند، نسبت به روز یک شنبه کاهش پیدا کرده بود. مجموع این شرایط کاهشی ها را امیدوار می‌کند که افت قیمت دلار در روزهای آتی ادامه پیدا کند. با این حال، عده ای از معامله گران هم چنان باور داشتند تا عادی شدن اوضاع ریسک ورود تقاضای احتیاطی به بازار وجود دارد.

آنچه مسلم است نوسانات روزهای اخیر کمی توجه افراد عادی را به سوی بازار ارز معطوف کرده است؛ ولی مساله آن است که مشخص نیست این دسته عموما توان تغییر کانال دلار را دارند یا خیر. بهرحال بخش زیادی از افراد در سال قبل اقدام به تهیه دلار کرده اند و همین موضوع به نظر می رسد مهم ترین عاملی است که موجب شده است شاخص ارزی در برابر اتفاقات زیادی در سال جاری واکنش خاصی را از خود نشان ندهد. آنچه شاید بتواند موجب شود دلار یکبار دیگر از کانال ۱۲ هزار تومانی بلند شود و سطوح قیمتی بالاتری را هدف قرار دهد، خروج سرمایه ها از بازار سهام و ورود آن ها به بازار ارز باشد.

در این میان، در روزهای اخیر در بازار سکه نیز قیمت ها بیشتر از نوسانات بازار ارز تبعیت کرده اند. به گفته یکی از فعالان رسمی بازار سکه، زمانی که قیمت دلار کمی روز یک شنبه کاهشی شد، او به سرعت شروع به فروش سکه کرد.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

عصر امروز Ø¯Ù„ار آمریکا Ø¯Ø± بازار آزاد بین ۱۲۱۸۰ تا ۱۲۴۸۰ تومان جابه‌جا شد و در معاملات عصر بین ۱۲۴۰۰ تا ۱۲۴۵۰  ØªÙˆÙ…ان قیمت خورد.

همچنین بهای  ÛŒÙˆØ±Ùˆ  ۱۳۸۰۰ تومان و  Ù¾ÙˆÙ†Ø¯ انگلیس  ۱۶۵۵۰ تومان،  ÙØ±Ø§Ù†Ú© سوئیس  ۱۲۹۰۰ تومان،  ÛŒÙˆØ§Ù† چین  ۱۸۰۰ تومان و  Ù„یر ترکیه ۲۳۰۰ تومان قیمت‌گذاری شد.

هر  ۱۰۰۰ Ø¯ÛŒÙ†Ø§Ø± عراق  Ø§Ù…روز تا ۹۸۵۰ تا ۹۹۵۰ تومان قیمت خورد. Ø­ÙˆØ§Ù„Ù‡ درهم امارات Ù†ÛŒØ² از ۳۳۸۰ تومان دیروز، امروز تا ۳۲۹۰ تومان رسید.

امروز ۲۷ Ø¢Ø¨Ø§Ù† Ù…اه ۱۳۹۸ صرافی Ù…Ù„ÛŒ نرخ رسمی دلار و یورو را بدون تغییر و به شرح زیر اعلام کرد:

  Ù‚یمت خرید دلار آمریکا:  ۱۱,۸۰۰ تومان          Ù‚یمت فروش دلار آمریکا:  ۱۱,۹۰۰ تومان 

  Ù‚یمت خرید یورو:  ۱۳.۰۰۰ تومان                     Ù‚یمت فروش یورو:  ۱۳,۱۰۰ تومان 

 

آخرین قیمت طلا و سکه

عصر امروز سکه طرح جدید Ø¨Ù‡ ۴ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان Ùˆ Ø³Ú©Ù‡ طرح قدیم ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت Ù†ÛŒÙ…‌سکه ۲ میلیون و ۲۳۰ هزار تومان و Ø±Ø¨Ø¹‌سکه ÛŒÚ© میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده است. Ø³Ú©Ù‡ گرمی Ù‡Ù… با قیمت ۸۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

از سوی دیگر بهای Ø§ÙˆÙ†Ø³ طلا Ø¯Ø± بازار جهانی  Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۱۴۶۵ دلار بود و در بازار داخلی هر  Ù…ثقال طلای آبشده Ø¨Ù‡ رقم یک میلیون ۸۲۳ هزار تومان قیمت خورد که این رقم معادل Ù‡Ø±  Ú¯Ø±Ù… طلای Û±Û¸ عیار  Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۴۲۱ هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

۱۲.۴۸۰

۱۲.۱۸۰

دلار صرافی ملی

۱۱.۹۰۰

۱۱.۸۰۰

یورو صرافی ملی

۱۳.۱۰۰

۱۳.۰۰۰

نرخ حواله درهم امارات

۳.۳۹۰

۳.۲۹۰

سکه طرح جدید

۴.۲۳۰.۰۰۰

۴.۱۶۰.۰۰۰

سکه طرح قدیم

۴.۱۵۰.۰۰۰

نیم‌سکه

۲.۲۳۰.۰۰۰

ربع سکه

۱.۴۰۰.۰۰۰

سکه گرمی

۸۵۰.۰۰۰

مثقال طلای آب‌شده

۱.۸۵۰.۰۰۰

۱.۸۲۳.۰۰۰

 

 

 


این مطلب برایم مفید است
۱۳


نفر
این پست را پسندیده اند

منبع: اقتصاد.نیوز

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا