طلا و ارز

گزارش «آرمان اقتصادی» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ پیشروی دلار و سکه تا مرزهای مقاومتی

اقتصادنیوز: امروز دوشنبه ۲۰ آبان‌ماه قیمت‌ها در بازار طلا و ارز پایتخت همانند روز گذشته مسیر صعودی را طی کردند و دلار و سکه به مرزهای مقاومتی و روانی بازار رسیدند. شاخص ارزی مرز ۱۱۵۰۰ تومانی و سکه طرح جدید مرز ۴ میلیون تومانی را برای ساعاتی پشت سر گذاشتند اما در معاملات پایانی تعدیل کاهشی و بازگشت نرخ‌ها تا حوالی همین مرزها گزارش شده است.

به گزارش اقتصادنیوز؛ در سومین روز هفته، دومین افزایش متوالی سکه و دلار به ثبت رسید؛ افزایشی که دلار را به ۵ قدمی مرز مقاومتی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی برد و سکه را از کانال ۴ میلیون تومانی عبور داد. در ساعات انتهایی امروز، به ازای یک دلار در بازارآزاد نیاز به ۱۱ هزار و ۴۹۵ تومان بود، موضوعی که از افزایش۵۵ تومانی این ارز طی یک روز خبر می داد. فلز گران بهای داخلی نیز در واکنش به رشد قیمت دلار، ۲۵ هزار تومان بالا رفت و به بهای ۴ میلیون و ۱۰ هزار تومان رسید.

به گفته فعالان، دلیل رشد دلار بیشتر ناشی از عوامل فصلی است و سکه نیز از افزایش این ارز تبعیت می کند. با این حال، امروز طلای جهانی نیز کاهشی نبود و به بالای محدوده هزار و ۴۶۰ دلار برگشت تا از این سو نیز قیمت سکه در معرض تقویت قرار بگیرد.

اکنون بازار ارز با افزایش روز دوشنبه و قرار گرفتن در آستانه مرز مقاومتی دو راه در پیش رو دارد: یا از این مرز با قدرت عبور و انتظارات افزایشی را تقویت کند یا در زندان چند ماه اخیر باقی بماند و انتظارات افزایشی را تعدیل کند. دلار در چند ماه اخیر توان عبور از سطح ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی را نداشته و هر بار هم کمی از آن بالاتر رفته است، به سرعت از آن عقب نشسته است. از آن سو، پایین رفتن از مرز ۱۱ هزار تومانی نیز برای این ارز مقدور نشده است؛ در نتیجه دامنه زندان دلار ۵۰۰ تومانی بوده است. بین ۱۱ تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان.

تفاوت تحلیل معامله‌گران سنتی و فنی

افزایشی های بازار که بیشتر می توان آن ها را در دو دسته معامله گران سنتی و تحلیل گران فنی جای داد، معتقدند که قیمت به زودی از سطح ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی عبور خواهد کرد و قدم های خود را به سوی محدوده ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومانی برخواهد داشت.

معامله گران سنتی مسلما بیشتر به عوامل فصلی برای افزایش قیمت دلار تکیه می کنند. آن ها عنوان می کنند، ثبت سفارش تجار در آذرماه افزایش پیدا می کند، چرا که قصد دارند فرآیند واردات کالاهایی که برای شب عید تقاضا دارد را صورت دهند. از آن سو، شرکت های تجاری که در پایان سال میلادی نیاز به تسویه های دلاری دارند، این دسته از معامله گران سنتی را به افزایش قیمت دلار خوش بین تر می کنند. البته این دسته از انتظارات معامله گران سنتی در حالی عنوان می شود که در سال ۹۷ روندی کاملا برخلاف  انتظار آن ها اتقاق افتاد. دلار در پاییز ۹۷ به یکباره از سطوح ۱۵ هزار تومانی عقب نشست و حتی در انتهای آذرماه به زیر مرز ۱۰ هزار تومانی رفت. معامله گران سنتی عنوان می کنند در آن مقطع زمانی(سال۹۷) قیمت دلار در نیم سال اول افزایش بسیار شدیدی را تجربه کرده بود و بسیاری از تجار بیش از اندازه اقدام به خرید ارز کرده بودند، در نتیجه دیگر جایی برای تقاضای سنتی در پاییز وجود نداشت. با این حال، در سال ۹۸ روند دلار نزولی بوده و بازار حرکتی غیرعادی را نداشته است. در نتیجه می توان انتظار داشت که مطابق روند پاییزهای پیش از سال ۹۷ انتظار افزایش قیمت دلار را داشته باشیم .

معامله گران فنی نیز که بیشتر بر افزایش قیمت دلار تاکید می کنند، بیشتر به حمایت چند باره دلار در مرز ۱۱هزار تومانی اشاره دارند. از سوی دیگر نزدیک شدن به مرز روانی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی دیگر متغیری است که بازیگران فنی را به افزایش قیمت دلار  امیدوار می کند.

برخلاف افزایشی های بازار، معامله گران کاهشی اعتقاد دارند در روزهای اخیر رشد قیمت دلار بیشتر ناشی از جوسازی های خبری بوده است و بازار پس از مدتی روند عادی خود که از نظر آن ها کاهش آرام و توام با احتیاط است را طی خواهد کرد. مهم ترین عاملی که از نگاه این دسته مانع از افزایش قیمت دلار می شود، خریدهای بیش از اندازه ای است که در سال های اخیر صورت گرفته است. از نظر آن ها ریالی در دست معامله گران بزرگ به آن صورت نیست که اقدام به خرید دلار کنند.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

عصر امروز Ø¯Ù„ار آمریکا Ø¯Ø± بازار آزاد بین ۱۱۴۳۰ تا ۱۱۵۳۰ تومان جابه‌جا شد و عصر امروز بین ۱۱۴۷۰ تا ۱۱۴۹۲۰  ØªÙˆÙ…ان قیمت خورد.

 Ù‚یمت Ø¯Ù„ار کانادا  ۸۷۶۰ تومان و  Ø¯Ù„ار استرالیا  Ù†ÛŒØ² ۷۹۰۰ تومان است.

همچنین بهای  ÛŒÙˆØ±Ùˆ  ۱۲۷۰۰ تومان،  Ù¾ÙˆÙ†Ø¯ انگلیس  ۱۴۷۵۰ تومان،  ÙØ±Ø§Ù†Ú© سوئیس  ۱۱۵۰۰ تومان،  ÛŒÙˆØ§Ù† چین  ۱۶۶۰ تومان و  Ù„یر ترکیه ۲۰۲۵ تومان قیمت‌گذاری شد.

هر  ۱۰۰۰ Ø¯ÛŒÙ†Ø§Ø± عراق  Ø§Ù…روز تا ۹۴۵۰ تومان قیمت خورد. Ø­ÙˆØ§Ù„Ù‡ درهم امارات Ù†ÛŒØ² از ۳۱۳۸ تومان یکشنبه، امروز به ۳۱۵۰ تومان رسید.

امروز ۲۰ Ø¢Ø¨Ø§Ù† Ù…اه ۱۳۹۸ صرافی Ù…Ù„ÛŒ نرخ رسمی دلار و یورو را با رشد ۵۰ تومانی به شرح زیر اعلام کرد:

  Ù‚یمت خرید دلار آمریکا:  ۱۱,۳۰۰ تومان          Ù‚یمت فروش دلار آمریکا:  ۱۱,۴۰۰ تومان 

  Ù‚یمت خرید یورو:  ۱۲.۶۰۰ تومان                     Ù‚یمت فروش یورو:  ۱۲,۷۰۰ تومان 

 

آخرین قیمت طلا و سکه

عصر امروز سکه طرح جدید Ø¨Ù‡ ۴ میلیون تومان Ùˆ Ø³Ú©Ù‡ طرح قدیم ۳ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت Ù†ÛŒÙ…‌سکه ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و Ø±Ø¨Ø¹‌سکه ÛŒÚ© میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده است. Ø³Ú©Ù‡ گرمی Ù‡Ù… با قیمت ۸۲۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

از سوی دیگر بهای Ø§ÙˆÙ†Ø³ طلا Ø¯Ø± بازار جهانی  Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۱۴۶۰ دلار شد و در بازار داخلی هر  Ù…ثقال طلای آبشده Ø¨Ù‡ رقم یک میلیون ۷۷۵ هزار تومان نیز رسید اما عصر یک میلیون و ۷۶۶ هزار تومان قیمت خورد که این رقم معادل Ù‡Ø±  Ú¯Ø±Ù… طلای Û±Û¸ عیار  Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۴۰۷ هزار تومان است.


این مطلب برایم مفید است
۲


نفر
این پست را پسندیده اند

منبع: اقتصاد.نیوز

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا