طلا و ارز

گزارش «آرمان اقتصادی» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ تغییر مسیر نرخ‌ها و بازگشت به سیر صعودی

اقتصادنیوز: امروز یکشنبه ۱۹ آبان‌ماه قیمت‌ها در بازار طلا و ارز پایتخت تغییر مسیر داده و مجدداً به مدار صعودی بازگشتند. امروز دلار در بازار آزاد در محدوده ۱۱۴۰۰ تومانی جابه‌جا شد، سکه طرح جدید به حوالی مرز ۴ میلیون تومانی صعود کرد و مثقال طلای آبشده در محدوده یک میلیون و ۷۶۰ هزار تومانی قیمت خورد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ Ù†Ø²ÙˆÙ„ دلار به دومین روز کاری هفته سرایت نکرد و این ارز به جاده افزایشی بازگشت. روز گذشته، شاخص بازار ارز ۹۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به بهای ۱۱ هزار و ۴۴۰تومان رسید. با ثبت این رشد، دلار از سقف قیمتی آبان ماه عبور و بار دیگر انتظارات افزایشی را در بازار فعال تر کرد. سقف قبلی دلار در ماه هشتم سال جاری ۱۱ هزار و ۴۲۰ تومان بود.

بیشتر تحلیل گران افزایشی باور دارند، دلار  مسیر رشد را به آرامی و با کندی طی خواهد کرد. در واقع آن ها، انتظار شوک های شدید قیمتی را ندارند، بلکه تصور می کنند قیمت تحت مدیریت بازارساز کمی به سطوح بالاتر خواهد رفت.

سه دلیل افزایشی‌ها برای پیش‌بینی رشد دلار

 Ø³Ù‡ دلیل توسط افزایشی های بازار مطرح می شود که اعتقاد دارند زمینه ساز بالاتر رفتن قیمت خواهد شد. یکی افزایش سنتی تقاضا در دو ماه انتهایی پاییز و بخصوص آذرماه، دیگری افزایش تقاضا به واسطه تسویه های دلاری انتهای سال شرکت های تجاری، و آخری حمایت چند باره دلار در مرز ۱۱ هزار تومانی. البته کف قیمت دلار در آبان ماه ۱۱ هزار و ۱۴۰ تومان بوده است و معامله گران حتی اجازه نزدیکی این ارز به مرز یاد شده را نداده اند.  از آن سو روند کاهشی بازار طی ماه های گذشته و عدم توان برای عبور از مرز ۱۱ هزار و ۵۵۰ تومانی، تا حدی موجب می شود که انتظارات افزایشی معامله گران بازار تعدیل شود.

افزایشی های بازار این روزها چنان بر طبل بالا رفتن قیمت می کوبند که به همراهان خالی فروش هشدار می دهند که در صورت فروش ارز دچار ضرر خواهند شد. معامله گران خالی فروش دسته ای از معامله گران فردایی هستند که همواره از انتظارات کاهشی خود کسب سود می کنند. به عنوان مثال، اگر قیمت دلار ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان باشد، آن ها اقدام به فروش می کنند؛ فردا اگر قیمت دلار به ۱۱ هزار و ۳۸۰ تومان برسد، آن ها به ازای هر دلار ۲۰ تومان سود کرده اند. با این حال، افزایشی های بازار این روزها به خالی فروش ها که عنصری کاهشی در بازار هستند، اخطار می دهند افزایش دلار ادامه می یابد و آن ها را دچار ضرر می کند. در صورتی که قیمت برخلاف انتظار معامله گران خالی فروش افزایشی شود، آن ها ناچارند که اقدام به تهیه ارز وعده داده شده کنند و همین عامل می تواند قیمت را بیش از قبل تحریک کند.

تحلیل کاهشی‌های بازار

در این میان، کاهشی های بازار هم چنان اعتقاد دارند، قیمت دلار در روزهای آتی نیز افزایش خاصی را تجربه نخواهد کرد. آن ها عنوان می کنند بازارساز طی یک سال اخیر به خوبی تقاضا را پوشش داده است و در ماه های اخیر نیز از عرضه شدید ارز برای افت قیمت استفاده نکرد و بعضا حتی خود در موقعیت خرید قرار گرفت. همین عامل کاهشی ها را امیدوار می کند که قیمت دلار طی ماه های آتی نیز افزایش خاصی را تجربه نکند. از آن سو آن ها باور دارند، تقاضای احتیاطی دیگر به سوی بازار ارز نخواهد آمد. از یک سو افراد زیادی ارز مورد نیاز خود را سال گذشته تهیه کرده اند و دیگر ریالی برای تهیه دلار ندارند و از سوی دیگر، نوسانات کم و کاهشی این ارز طی ماه های اخیر موجب شده است که توجه معامله گران بزرگ از این بازار منحرف شود و به سوی بازارهای دیگر جلب شود. کاهشی ها باور دارند بازارساز بعضا اقدام به افزایش کنترل شده قیمت می کند و بعد با پایین بردن قیمت ها نوسان گیران را دچار ضرر می کند واز این طریق قدرت مانور در بازار را از آن ها می گیرد.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز Ø¯Ù„ار آمریکا Ø¯Ø± بازار آزاد بین ۱۱۴۲۰ تا ۱۱۴۸۰ تومان جابه‌جا شد و عصر امروز بین ۱۱۴۵۰ تا ۱۱۴۷۰ تومان قیمت خورد.

 Ù‚یمت Ø¯Ù„ار کانادا  ۸۷۳۰ تومان و  Ø¯Ù„ار استرالیا  Ù†ÛŒØ² ۷۸۸۰ تومان است.

همچنین بهای  ÛŒÙˆØ±Ùˆ  ۱۲۶۷۰ تومان،  Ù¾ÙˆÙ†Ø¯ انگلیس  ۱۴۶۵۰ تومان،  ÙØ±Ø§Ù†Ú© سوئیس  ۱۱۴۵۰ تومان،  ÛŒÙˆØ§Ù† چین  ۱۶۵۰ تومان و  Ù„یر ترکیه ۲۰۲۰ تومان قیمت‌گذاری شد.

هر  ۱۰۰۰ Ø¯ÛŒÙ†Ø§Ø± عراق  Ø§Ù…روز تا ۹۳۰۰ تومان قیمت خورد. Ø­ÙˆØ§Ù„Ù‡ درهم امارات Ù†ÛŒØ² از ۳۱۱۵ تومان شنبه، امروز به ۳۱۳۸ تومان رسید.

امروز یکشنبه ۱۹ Ø¢Ø¨Ø§Ù† Ù…اه ۱۳۹۸ صرافی Ù…Ù„ÛŒ بدون تغییر قیمت، نرخ رسمی دلار و یورو را به شرح زیر اعلام کرد:

  Ù‚یمت خرید دلار آمریکا:  ۱۱,۲۵۰ تومان          Ù‚یمت فروش دلار آمریکا:  ۱۱,۳۵۰ تومان 

  Ù‚یمت خرید یورو:  ۱۲.۵۵۰ تومان                     Ù‚یمت فروش یورو:  ۱۲,۶۵۰ تومان 

 

آخرین قیمت طلا و سکه

در روزی که دلار افزایشی بود، سکه تمام بهار آزادی نیز رشد کرد و با ۵۰ هزار تومان افزایش به بهای ۳ میلیون و ۹۸۵ هزار تومان رسید. سکه در حالی رشد قیمت را تجربه کرد که معامله گران بازارهای جهانی انتظار دارند بهای اونس در هفته جاری روند کاهشی خواهد داشت. با این حال، بازیگران داخلی معتقدند در صورتی که افزایش دلار ادامه یابد، اثر کاهش اونس کم خواهد شد و سکه به رشد خود ادامه خواهد داد. البته سکه ظرفیت قیمت بیشتر را دارد، چرا که ارزش ذاتی آن هم اکنون از قیمت بازاری بیشتر است. با این حال، مساله بنیادی تری در بازار سکه در برابر افزایش قیمت در ماه های اخیر وجود داشته است و آن عدم حضور تقاضای احتیاطی و مصرفی در بازار است. به گفته یکی از فعالان باتجربه بازار سکه، افراد عادی به دلیل افزایش شدید قیمتی سکه طی دو سال اخیر دیگر تمایلی ندارند که در مناسبت ها اقدام به خرید سکه کنند و بیشتر خرید سکه های کوچکتر را صورت می دهند.

از آن سو، سکه یک سال پیش حدود ۴ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان قیمت داشت و اکنون در نزدیکی مرز ۴ میلیونی قرار دارد؛ یعنی طی یک سال نزدیک به ۷۰۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داده است و همین عامل موجب می شود سفته بازان نیز تمایل زیادی برای حضور در این بازار از خود نشان ندهند.

عصر امروز یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ Ø³Ú©Ù‡ طرح جدید Ø¨Ù‡ ۳ میلیون و ۹۹۵ هزار تومان Ùˆ Ø³Ú©Ù‡ طرح قدیم ۳ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت Ù†ÛŒÙ…‌سکه ۲ میلیون و ۵۰ هزار تومان و Ø±Ø¨Ø¹‌سکه ÛŒÚ© میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده است. Ø³Ú©Ù‡ گرمی Ù‡Ù… با قیمت ۸۴۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

از سوی دیگر بهای Ø§ÙˆÙ†Ø³ طلا Ø¯Ø± بازار جهانی  Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۱۴۵۹ دلار شد و در بازار داخلی هر  Ù…ثقال طلای آبشده Ø¨Ù‡ رقم یک میلیون ۷۶۵ هزار تومان نیز رسید اما عصر یک میلیون و ۷۴۴ هزار تومان قیمت خورد که این رقم معادل Ù‡Ø±  Ú¯Ø±Ù… طلای Û±Û¸ عیار  Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۴۰۷ هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

۱۱.۴۸۰

۱۱.۴۲۰

دلار صرافی ملی

۱۱.۳۵۰

۱۱.۲۵۰

یورو صرافی ملی

۱۲.۶۵۰

۱۲.۵۵۰

نرخ حواله درهم امارات

۳.۱۲۵

۳.۱۴۰

سکه طرح جدید

۳.۹۷۵.۰۰۰

۳.۹۹۵.۰۰۰

سکه طرح قدیم

۳.۹۸۰.۰۰۰

نیم‌سکه

۲.۰۹۰.۰۰۰

ربع سکه

۱.۲۹۰.۰۰۰

سکه گرمی

۸۴۰.۰۰۰

مثقال طلای آب‌شده

۱.۷۵۲.۰۰۰

۱.۷۶۶.۰۰۰

 

 

 


این مطلب برایم مفید است
۲


نفر
این پست را پسندیده اند

منبع: اقتصاد.نیوز

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا