طلا و ارز

گزارش «پایگاه خبری آرمان اقتصادی» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ غافلگیری معامله‌گران ارزی، رفت و برگشت سکه

اقتصادنیوز: امروز شنبه ۱۸ آبان‌ماه ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز تهران شاهد یک رفت و برگشت قیمتی بود. قیمت دلار در بازار آزاد که انتهای هفته روند صعودی داشت و به میانه کانال ۱۱ هزار تومانی هدایت شده بود، امروز وارد مدار نزولی شد و تا ۱۱۳۵۰ تومان کاهش یافت و بسیار ی از معامله‌گران افزایشی بازار ارز را غافلگیر کرد. اما عصر شاخص ارزی با رشد قیمت به محدوده ۱۴۰۰ تومانی بازگشت. همچنین در بازار طلا، سکه طرح جدید تا ۳ میلیون و ۹۳۰ هزار تومان کاهش یافت و در معاملات عصر مجدداً به ۳ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان رسید. همچنین مثقال طلای آبشده که به محدوده یک میلیون و ۷۳۰ هزار تومانی رفته بود در معاملات پایانی روز به محدوده یک میلیون و ۷۴۰ هزار تومانی بازگشت.

به‌‌ گزارش اقتصادنیوز؛ : روند قیمت دلار در اولین روز هفته، معامله گران افزایشی بازار ارز را غافلگیر کرد. شاخص ارزی که در۲ روز انتهایی هفته گذشته بیش از ۱۰۰ تومان افزایش قیمت را ثبت کرده و گام بلندی را به سوی مرز مقاومتی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی برداشته بود، روز شنبه، راه کاهشی را در پیش گرفت. امروز دلار ۷۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و روی عدد ۱۱ هزار و ۳۵۰ تومان قرار گرفت. این افت از آن جهت اهمیت داشت که انتظارات افزایشی تقویت شده را یکبار دیگر تضعیف کرد.

سکه تحت فشار کاهشی دلار و اونس

افت قیمت دلار، بازار سکه را از خود متاثر کرد. در اولین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی ۵۵ هزار تومان افت قیمت را به ثبت رساند و با پایین رفتن از مرز ۳ میلیون و ۹۵۰ هزار تومانی به بهای ۳ میلیون و ۹۳۵ هزار تومان رسید.

یکی دیگر از دلایلی که قیمت سکه را تحت فشار قرار داد، نزول بهای اونس در بازارهای جهانی به زیر محدوده هزار و ۴۶۰ دلاری بود. در واقع امروز سکه نسبت به دلار از نظر متغیرهای کاهشی تحت فشار بیشتری قرار داشت ولی از آنجایی که حباب در بازار این فلز گران بها وجود دارد، تا حدی در برابر افت بیشتر قیمتی مقاومت کرد.

تحلیل‌های متفاوت فعالان بازار

در حالی که قیمت دلار هفته را با کاهش قیمت آغاز کرد، هم چنان عده ای از معامله گران بازار عنوان می کنند که قیمت این ارز  در کف خود قرار دارد؛ به باور این گروه چند ماه است که قیمت دلار در کانال ۱۱ هزار تومان قرار دارد و هرگز توان پایین رفتن از آن را نشان نداده است. به باور آن ها، این موضوع نشان می دهد که قیمت دلار در کف خود قرار دارد و با تقویت تقاضا ظرفیت حضور در کانال های بالاتر را خواهد داشت.

در مقابل این گروه، عده ای از فعالان دو استدلال را مطرح می‌کنند. آن ها از یک سو عنوان می کنند دلار همانطور که ظرفیت کاهش قیمت به زیر مرز ۱۱هزار تومان را از خود نشان نداده است، ظرفیت صعود به کانال های بالاتر را نیز از خود نشان نداده است؛ هم چنین آن ها اعتقاد دارند ماندگاری دلار در کانال ۱۱ هزار تومان ناشی از سیاست های هوشمندانه بازارساز ارزی بوده است. در واقع آن ها معتقدند بازارساز عامدانه قیمت را در یک کانال محدود مدیریت کرده است تا انگیزه ورود سفته بازان و نوسان گیران به بازار را کاهش دهد. هر چقدر دامنه تغییرات قیمتی کمتر باشد، به طور قطع بازاری مناسب برای ورود سفته بازان نخواهد بود.

در این میان، عده ای از فعالان هم چنان باور دارند محدود شدن تقاضا و تراکنش های بانکی از جمله عواملی بوده است که نوسانات را در بازار ارز کاهش داده است. این صحبت ها در شرایطی عنوان می شود که افزایشی های بازار به تغییر مسیر دلار در ادامه پاییز امیدوارند. آن ها معتقدند با افزایش تقاضای تجاری و تسویه های دلاری انتهای سال احتمال رشد قیمت وجود دارد. در سال های گذشته به طور سنتی در آذرماه قیمت دلار در آذرماه خصوصا با توجه به چنین تقاضاهایی افزایشی می شد؛ با این حال چنین روندی برای سال ۹۷ رخ نداد. دلار در پاییز ۹۷ عمدتا روند کاهشی داشت و کاهشی ها اعتقاد دارند که در سال جاری نیز بازار راه سال ۹۷ را در پیش خواهد گرفت.

در این میان، در مورد بازار سکه نیز توافق نظر چندانی در بازار وجود دارد. گروهی اعتقاد دارند سکه به دلیل حبابی که دچار آن است، به زودی راه افزایشی را در پیش خواهد گرفت، چرا که ارزش بازاری آن بیشتر از رقم های فعلی است. این در حالی است که گروهی دیگر از فعالان انتظار دارند بهای طلای جهانی کاهش بیشتری پیدا کند و سکه را تحت فشار بیشتری قرار دهد.

بازگشت به مدار صعودی در معاملات پایانی

به رغم اینکه در نخستین روز هفته بازار روند نزولی داشت و برخی معامله‌گران را غافلگیر کرد، با نزدیک شدن به ساعات پایانی، نرخ‌ها به مدار صعودی بازگشتند و با تعدیل افزایشی بخشی از کاهش قیمت‌‌ها در طول روز را جبران کردند.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز Ø¯Ù„ار آمریکا Ø¯Ø± بازار آزاد بین ۱۱۳۵۰ تا ۱۱۴۳۰ تومان جابه‌جا شد و عصر امروز بین ۱۱۳۹۰ تا ۱۱۴۱۰ تومان قیمت خورد.

 Ù‚یمت Ø¯Ù„ار کانادا  ۸۷۰۰ تومان و  Ø¯Ù„ار استرالیا  Ù†ÛŒØ² ۷۸۵۰ تومان است.

همچنین بهای  ÛŒÙˆØ±Ùˆ  ۱۲۶۵۰ تومان،  Ù¾ÙˆÙ†Ø¯ انگلیس  ۱۴۶۰۰ تومان،  ÙØ±Ø§Ù†Ú© سوئیس  ۱۱۵۰۰ تومان،  ÛŒÙˆØ§Ù† چین  ۱۶۴۰ تومان و  Ù„یر ترکیه ۲۰۱۰ تومان قیمت‌گذاری شد.

هر  ۱۰۰۰ Ø¯ÛŒÙ†Ø§Ø± عراق  Ø§Ù…روز تا ۹۲۰۰ تا ۹۳۰۰ تومان قیمت خورد. Ø­ÙˆØ§Ù„Ù‡ درهم امارات Ù†ÛŒØ² از ۳۱۳۰ تومان پنجشنبه به ۳۱۱۶ تومان رسید.

امروز شنبه ۱۸ Ø¢Ø¨Ø§Ù† Ù…اه ۱۳۹۸ صرافی Ù…Ù„ÛŒ بدون تغییر قیمت فروش، نرخ رسمی خرید دلار و یورو را با ۵۰ تومان افزایش Ùˆ به شرح زیر اعلام کرد:

  Ù‚یمت خرید دلار آمریکا:  ۱۱,۲۵۰ تومان          Ù‚یمت فروش دلار آمریکا:  ۱۱,۳۵۰ تومان 

  Ù‚یمت خرید یورو:  ۱۲.۵۵۰ تومان                     Ù‚یمت فروش یورو:  ۱۲,۶۵۰ تومان 

 

آخرین قیمت طلا و سکه

عصر امروز شنبه ۱۸ Ø¢Ø¨Ø§Ù† ۱۳۹۸ Ø³Ú©Ù‡ طرح جدید Ø¨Ù‡ ۳ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان Ùˆ Ø³Ú©Ù‡ طرح قدیم ۳ میلیون و ۹۳۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت Ù†ÛŒÙ…‌سکه ۲ میلیون و ۵۰ هزار تومان و Ø±Ø¨Ø¹‌سکه ÛŒÚ© میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده است. Ø³Ú©Ù‡ گرمی Ù‡Ù… با قیمت ۸۳۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

از سوی دیگر بهای Ø§ÙˆÙ†Ø³ طلا Ø¯Ø± بازار جهانی  Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۱۴۵۹ دلار شد و در بازار داخلی هر  Ù…ثقال طلای آبشده Ø¨Ù‡ رقم یک میلیون ۷۳۵ هزار تومان نیز رسید اما عصر یک میلیون و ۷۴۴ هزار تومان قیمت خورد که این رقم معادل Ù‡Ø±  Ú¯Ø±Ù… طلای Û±Û¸ عیار  Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۴۰۲ هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

۱۱.۴۳۰

۱۱.۳۵۰

دلار صرافی ملی

۱۱.۳۵۰

۱۱.۲۵۰

یورو صرافی ملی

۱۲.۶۵۰

۱۲.۵۵۰

نرخ حواله درهم امارات

۳.۱۱۶

۳.۱۲۵

سکه طرح جدید

۳.۹۶۵.۰۰۰

۳.۹۳۰.۰۰۰

سکه طرح قدیم

۳.۹۳۰.۰۰۰

نیم‌سکه

۲.۰۵۰.۰۰۰

ربع سکه

۱.۳۰۰.۰۰۰

سکه گرمی

۸۳۰.۰۰۰

مثقال طلای آب‌شده

۱.۷۴۶.۰۰۰

۱.۷۳۵.۰۰۰

 

 


این مطلب برایم مفید است
۲۶


نفر
این پست را پسندیده اند

منبع: اقتصاد.نیوز

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا