طلا و ارز

گزارش «آرمان اقتصادی» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ ایست قیمت‌ها پشت مرزهای مقاومتی

اقتصادنیوز: امروز یکشنبه ۱۲ آبان‌ماه ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز تهران روند صعودی روز گذشته متوقف شد. امروز بازار با افزایش اولیه قیمت‌ها همراه و سپس با کاهش مواجه شد. دلار در بازار آزاد به مرز ۱۱۴۰۰ تومانی صعود کرد و سپس به سمت کف محدوده ۱۱۳۰۰ تومانی میل کرد. صرافی ملی قیمت رسمی فروش دلار و یورو را با ۵۰ تومان افزایش به ترتیب ۱۱۳۰۰ تومان و ۱۲۶۰۰ تومان اعلام کرد اما قیمت خرید را بدون تغییر نگه داشت. بازار طلا هم با افزایش اولیه قیمت و سپس کاهش در بعدازظهر مواجه شد. مثقال طلای آبشده در محدوده یک میلیون و ۷۶۰ هزار تومانی و سکه طرح جدید در زیر مرز ۴ میلیون تومانی باقی ماند.

به‌‌ گزارش اقتصادنیوز؛ در دومین روز هفته، سکه طرح جدید نتوانست بالای مرز ۴ میلیونی باقی بماند و دلار کمی در محدوده ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومانی پیش روی کرد. روز یک شنبه، شاخص ارزی سومین افزایش متوالی را تجربه کرد و با ۲۰ تومان افزایش به بهای ۱۱ هزار و ۳۲۰ تومان رسید. این افزایش از آن جهت مهم بود که موجب شد انتظارات معامله گران برای رفتن دلار به سوی مرز ۱۱ هزار و۵۰۰ تومانی تقویت بیشتری شود. با این حال، عده زیادی از فعالان با توجه به رفتار بازارساز باور دارند اتفاق مهمی در سطح عرضه و تقاضا رخ نداده و قیمت به احتمال زیاد در روزهای آتی مسیر خود را تغییر خواهد داد و توان عبور از سطح مقاومتی را نخواهد داشت.

تغییر رفتار بازارساز

صرافی های بانکی که در تمام روزهای کاری هفته گذشته قیمت دلار را بر تابلوی خود روی عدد ۱۱ هزار و ۱۵۰ تومان ثابت نگه داشته بودند، در هفته جاری سیاست متفاوتی را در پیش گرفتند. در ۴ روز کاری هفته گذشته قیمت دلار همواره توسط صرافی های بانکی ۱۱ هزار و ۱۵۰ تومان اعلام می شد. با این حال، در اولین روز کاری هفته جاری این ارز بر مهم ترین صرافی دولتی میدان فردوسی با ۱۰۰ تومان افزایش عدد ۱۱ هزار و ۲۵۰ تومان را نمایش داد. روز یک شنبه در ادامه این روند قیمت ۵۰ تومان دیگر افزایش قیمت را به ثبت رساند و به قیمت ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان رسید.

به این ترتیب فاصله بین قیمت دلار بازار با صرافی های بانکی به حد محدود ۲۰ تومانی رسید. برداشت برخی فعالان از رفتار جدید بازارساز این بود که مدیریت قیمتی دلار در دستان اوست و افزایش قیمت روزهای اخیر به معنای آن نیست که قیمت از سطح مقاومتی عبور خواهد کرد. به باور آن ها، بازارساز هم اکنون همان تاکتیکی را در پیش گرفته است که در سال جاری انجام داده است. در واقع هر زمان قیمت کمی در بازار آزاد بالا می رود، بازارساز با بالا آوردن آرام قیمت خود اجازه ورود تقاضای کاذب به بازار را نمی دهد.

در این میان، عده دیگری باور دارند، رفتار بازارساز به معنای ان نیست که مدیریت قیمتی بازار را در دست دارد. از نظر این گروه بازارساز تنها افزایش تقاضا را پذیرفته است و سعی می کند اجازه ندهد که این افزایش تقاضا منجر به افزایش دامنه نوسان شود.

به باور این گروه حجم خرید و فروش ها در بازار بالا رفته است و دلالان بیشتری نیز نسبت به گذشته در بازار  حضور دارند. در مقابل عده دیگری از فعالان عنوان می کنند، رو به روی یکی از صرافی های بزرگ دولتی در خیابان فردوسی که معمولا افرادی عادی برای خرید ارز مراجعه می کردند، صف خاصی وجود ندارد و همین نشان می دهد که میزان تقاضا در بازار دیگر بالا نیست، در نتیجه نمی توان انتظار رشد قیمت را داشت.

از روند روز یک شنبه نمی توان نتیجه گیری خاصی کرد که کدام گروه از معامله گران در مورد روند آتی دلار ممکن است نظر صحیح تری داشته باشند. در این روز درست است که قیمت دلار افزایش خود را ادامه داد؛ ولی در ابتدای روز تا محدوده ۱۱ هزار و ۳۸۰ تومانی بالا رفته بود و پس از آنکه نتوانسته بود از آن عبور کند، در مسیر کاهشی قرار گرفت. حال مشخص نیست کاهش از سقف روزانه را باید  جدی تر گرفت یا  ادامه افزایش قیمت روزانه؟

امروز در بازار سکه نیز چنین روندی برقرار بود؛ روند افزایشی ابتدای روز با کاهش ساعات پایانی دنبال شد. با این حال، افت سکه از سقف روزانه از اهمیت زیادی برخوردار بود، چون تا حدی انتظارات را تحت تاثیر قرار داد.

در ساعات ابتدایی امروز، فلز گران بهای داخلی تا محدوده ۴ میلیون و ۳۰ هزار تومانی رشد کرد ولی به یکباره با افزایش فروش ها از مرز ۴ میلیونی پایین رفت و روی عدد ۳ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان قرار گرفت. از آن جایی که سکه بالای مرز مهم ۴ میلیونی باقی نماند، کمی انتظارات افزایشی در بازار تعدیل شد. به احتمال زیاد فردا قیمت سکه در صورت رشد دلار می تواند یک بار دیگر از ان مرز عبور کند، ولی در صورتی که دلار روند افزایشی نداشته باشد، نمی توان حتی در صورت رشد طلای جهانی، انتظار افزایش خاصی را در بازار فلز گران بهای داخلی داشت.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز Ø¯Ù„ار آمریکا Ø¯Ø± بازار آزاد بین ۱۱۳۱۰ تا ۱۱۳۸۰ تومان جابه‌جا شد و عصر امروز بین ۱۱۳۱۰ تا ۱۱۳۳۰ تومان قیمت خورد.

 Ù‚یمت Ø¯Ù„ار کانادا  ۸۴۹۰ تومان و  Ø¯Ù„ار استرالیا  Ù†ÛŒØ² ۷۷۰۰ تومان است.

همچنین بهای  ÛŒÙˆØ±Ùˆ  ۱۲۴۸۰ تومان،  Ù¾ÙˆÙ†Ø¯ انگلیس  ۱۴۴۱۵ تومان،  ÙØ±Ø§Ù†Ú© سوئیس  ۱۱۳۱۰ تومان،  ÛŒÙˆØ§Ù† چین  ۱۵۸۵ تومان و  Ù„یر ترکیه ۱۹۵۰ تومان قیمت‌گذاری شد.

هر  ۱۰۰۰ Ø¯ÛŒÙ†Ø§Ø± عراق  Ø§Ù…روز تا ۹۳۷۰ تومان قیمت خورد. Ø­ÙˆØ§Ù„Ù‡ درهم امارات Ù†ÛŒØ² تا ۳۰۹۵ تومان رسید.

امروز شنبه ۱۲ Ø¢Ø¨Ø§Ù† Ù…اه ۱۳۹۸ صرافی Ù…Ù„ÛŒ  نرخ رسمی فروش دلار و یورو را با ۵۰ تومان افزایش Ùˆ به شرح زیر اعلام کرد:

  Ù‚یمت خرید دلار آمریکا:  ۱۱,۱۵۰ تومان          Ù‚یمت فروش دلار آمریکا:  ۱۱,۳۰۰ تومان 

  Ù‚یمت خرید یورو:  ۱۲.۴۵۰ تومان                     Ù‚یمت فروش یورو:  ۱۲,۶۰۰ تومان 

 

آخرین قیمت طلا و سکه

ظهر امروز شنبه ۱۱ Ø¢Ø¨Ø§Ù† ۱۳۹۸ Ø³Ú©Ù‡ طرح جدید Ø¨Ù‡ ۳ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان Ùˆ Ø³Ú©Ù‡ طرح قدیم ۳ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت Ù†ÛŒÙ…‌سکه ۲ میلیون و ۹۰ هزار تومان و Ø±Ø¨Ø¹‌سکه ÛŒÚ© میلیون و ۲۹۰ هزار تومان بوده است. Ø³Ú©Ù‡ گرمی Ù‡Ù… با قیمت ۸۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

از سوی دیگر بهای Ø§ÙˆÙ†Ø³ طلا Ø¯Ø± بازار جهانی  Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۱۵۱۴ دلار بود و در بازار داخلی هر  Ù…ثقال طلای آبشده ØªØ§ رقم یک میلیون و ۷۶۷ هزار تومان شد که این رقم معادل Ù‡Ø±  Ú¯Ø±Ù… طلای Û±Û¸ عیار  Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۴۰۸ هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

 

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

۱۱.۳۸۰

۱۱.۳۱۰

دلار صرافی ملی

۱۱.۳۰۰

۱۱.۱۵۰

یورو صرافی ملی

۱۲.۶۰۰

۱۲.۴۵۰

نرخ حواله درهم امارات

۳.۱۰۵

۳.۰۹۰

سکه طرح جدید

۴.۰۳۰.۰۰۰

۳.۹۸۰.۰۰۰

سکه طرح قدیم

۳.۹۸۰.۰۰۰

نیم‌سکه

۲.۰۹۰.۰۰۰

ربع سکه

۱.۲۹۰.۰۰۰

سکه گرمی

۸۴۰.۰۰۰

مثقال طلای آب‌شده

۱.۷۷۳.۰۰۰

۱.۷۶۶.۰۰۰

 

 


این مطلب برایم مفید است
۳


نفر
این پست را پسندیده اند

منبع: اقتصاد.نیوز

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا