طلا و ارز

گزارش «آرمان اقتصادی» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ صعود سکه و دلار به مرزها مقاومتی

اقتصادنیوز: امروز شنبه ۱۱ آبان‌ماه ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز تهران با افزایش قیمت‌ها همراه شد. دلار در بازار آزاد به محدوده ۱۱۳۰۰ تومانی صعود کرد و صرافی ملی نیز قیمت رسمی فروش دلار و یورو را با ۱۰۰ تومان افزایش به ترتیب ۱۱۲۵۰ تومان و ۱۲۵۵۰ تومان اعلام کرد. همچنین با توجه به رشد بهای اونس طلا در بازار جهانی به بالای مرز ۱۵۰۰ دلاری، بازار طلای داخلی هم با افزایش قیمت مواجه شد. مثقال طلای آبشده روی مدار صعودی به نیمه بالای کانال ۱.۷ میلیون تومانی رسید و سکه طرح جدید در یک قدمی مرز ۴ میلیون تومانی قرار گرفت.

به‌‌ گزارش اقتصادنیوز؛ در اولین روز کاری هفته، سکه به سمت مرز ۴ میلیون تومانی حرکت کرد و دلار از مرز ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومانی با قدرت عبور کرد. روز شنبه، فلز گران بهای داخلی ۵۰ هزار تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۳ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان رسید.

یکی از عواملی که از نظر فعالان به افزایش بهای سکه کمک کرد، رشدی بود که در روز انتهایی هفته در بازار طلای جهانی رخ داد. طلای جهانی روز پنج شنبه خود را به بالای مرز هزار و ۵۰۰ دلاری رساند و روز جمعه در نزدیکی نقطه هزار و ۵۱۵ دلاری به کار خود پایان داد. به این ترتیب، معامله گران بازار طلا و سکه داخلی روز شنبه در شرایطی خرید و فروش های خود را آغاز می کردند که از ناحیه اونس طلا، اوضاع به کام خریداران بود. از آن سو، نرخ دلار نیز امروز در بازار تهران بیشتر رویه افزایشی داشت و از همان ابتدای روز خریداران بیشتر از فروشندگان بودند. به این ترتیب، سکه در چنین روزی کار سختی برای رشد قیمت نداشت، خصوصا آنکه از لحاظ ذاتی هم چنان نسبت به قیمت های بازار در سطح پایین تری قرار دارد.

اما چه عاملی موجب شد که قیمت دلار دومین افزایش متوالی را تجربه کند و به بالاترین قیمتی برسد که در آبان ماه به ثبت رسیده است. آخرین بار در تاریخ ۳۱ مهرماه شاخص ارزی در محدوده قیمتی بالاتر قرار گرفته بود.

به گفته فعالان، یکی از محرک های قیمت دلار در روز گذشته نرخ حواله درهم بود. بر اساس صحبت های شماری از معامله گران، بعدازظهر امروز بهای حواله درهم ۳  هزار و ۹۰ تومان بود که ۵ تومان بالاتر از روز پیشین بود. نرخ درهم و دلار بازار داخلی با یکدیگر رابطه مستقیم  با یکدیگر دارند و به طور معمول انتظار می رود که افزایشی هر کدام باعث رشد دیگری شود.

حرکت به سمت میانه کانال ۱۱ هزار تومانی؟

در این میان، عده ای از فعالان نیز افزایش قیمت دلار در روز گذشته را طبیعی می دانستند. از نظر آن ها بازار در همان دامنه ۱۱ تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی در حال حرکت است. از نظر این گروه، قیمت پس از آن که به کف ۱۱ هزار تومانی برخورد کرد و مورد حمایت قرار گرفت، در شرایط فعلی بیشتر با اقبال خریداران مواجه شده است. در صورتی که این تئوری درست باشد، انتظار می رود که قیمت دلار طی روزهای آتی بار دیگر در مسیر کاهشی قرار بگیرد. آنچه این نگاه را باطل می کند، عبور دلار از مرز مقاومتی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی است.

عده ای از فعالان نیز افزایش دلار را به اخبار روزهای اخیر نسبت می دادند و باور داشتند برخی از معامله گران با جوسازی روانی پیرامون آن ها قیمت را بالا برده اند. بیانیه اف ای تی اف و افزایش احتمال بازگشت ایران به لیست سیاه، اخباری از همراهی کشورهای عربی با تحریم های آمریکا از جمله عواملی بودند که برخی  معامله گران پیرامون آن مانور دادند.

رشد تقاضا

با این حال، شمار دیگری از معامله گران عنوان کردند افزایش روزهای اخیر تا حدی به دلیل افزایش طبیعی تقاضاست. این افزایش تقاضا از نظر آن ها تحت تاثیر انتظاری صورت می گیرد که معتقد است تلاش برای تهیه ارز در آذرماه و اوایل دی ماه افزایش می یابد. علت این موضوع هم آن است که به طور سنتی چنین انتظاری وجود دارد که در آن مقطع زمانی، تقاضای تجاری افزایش پیدا کند. بخشی از افزایش تقاضا در آن مقطع زمانی نیز ناشی از تسویه های تجاری دلاری در آستانه پایان سال میلادی است.

البته بسیاری از معامله گران چنین نگاهی به رفتار بازار ندارند و عنوان می کنند، قیمت چندان بالا نرفته  است که بتوان از تغییر رفتار بازیگران ارزی سخن گفت. به گفته ان ها، قیمت هم چنان در دامنه ۱۱ تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی قرار دارد؛ جایگاهی که مدت زیادی در آن تغییرات خود را ثبت می کند. وقتی قیمت هم چنان در یک دامنه تکراری نوسان می کند، نمی توان از تغییر شرایط بنیادی بازار سخن گفت. در این شرایط باید منتظر بود تا قیمت از این دامنه خارج شود و بعد با اطمینان بیشتر در مورد رفتار بازار صحبت کرد.

                                                                     

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز Ø¯Ù„ار آمریکا Ø¯Ø± بازار آزاد بین ۱۱۲۸۰ تا ۱۱۳۳۰ تومان جابه‌جا شد و عصر امروز بین ۱۱۲۹۵ تا ۱۱۳۱۵ تومان قیمت خورد.

 Ù‚یمت Ø¯Ù„ار کانادا  ۸۷۲۰ تومان و  Ø¯Ù„ار استرالیا  Ù†ÛŒØ² ۷۸۱۰ تومان است.

همچنین بهای  ÛŒÙˆØ±Ùˆ  ۱۲۶۵۰ تومان،  Ù¾ÙˆÙ†Ø¯ انگلیس  ۱۴۷۰۰ تومان،  ÙØ±Ø§Ù†Ú© سوئیس  ۱۱۴۵۰ تومان،  ÛŒÙˆØ§Ù† چین  ۱۶۲۵ تومان و  Ù„یر ترکیه ۲۰۱۰ تومان قیمت‌گذاری شد.

هر  ۱۰۰۰ Ø¯ÛŒÙ†Ø§Ø± عراق  Ø§Ù…روز تا ۹۴۰۰ تومان قیمت خورد. Ø­ÙˆØ§Ù„Ù‡ درهم امارات Ù†ÛŒØ² تا ۳۰۸۷ تومان رسید.

امروز شنبه ۱۱ Ø¢Ø¨Ø§Ù† Ù…اه ۱۳۹۸ صرافی Ù…Ù„ÛŒ  نرخ رسمی خرید و فروش دلار و یورو را با ۱۰۰ تومان افزایش Ùˆ به شرح زیر اعلام کرد:

  Ù‚یمت خرید دلار آمریکا:  ۱۱,۱۵۰ تومان          Ù‚یمت فروش دلار آمریکا:  ۱۱,۲۵۰ تومان 

  Ù‚یمت خرید یورو:  ۱۲.۴۵۰ تومان                     Ù‚یمت فروش یورو:  ۱۲,۵۵۰ تومان 

 

آخرین قیمت طلا و سکه

ظهر امروز شنبه ۱۱ Ø¢Ø¨Ø§Ù† ۱۳۹۸ Ø³Ú©Ù‡ طرح جدید Ø¨Ù‡ ۳ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان Ùˆ Ø³Ú©Ù‡ طرح قدیم ۳ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت Ù†ÛŒÙ…‌سکه ۲ میلیون و ۷۰ هزار تومان و Ø±Ø¨Ø¹‌سکه ÛŒÚ© میلیون و ۲۷۰ هزار تومان بوده است. Ø³Ú©Ù‡ گرمی Ù‡Ù… با قیمت ۸۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

از سوی دیگر بهای Ø§ÙˆÙ†Ø³ طلا Ø¯Ø± بازار جهانی  Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۱۵۱۴ دلار بود و در بازار داخلی هر  Ù…ثقال طلای آبشده ØªØ§ رقم یک میلیون و ۷۶۸ هزار تومان افزایش یافت که این رقم معادل Ù‡Ø±  Ú¯Ø±Ù… طلای Û±Û¸ عیار  Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۴۰۸ هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

۱۱.۳۳۰

۱۱.۲۸۰

دلار صرافی ملی

۱۱.۲۵۰

۱۱.۱۵۰

یورو صرافی ملی

۱۲.۵۵۰

۱۲.۴۵۰

نرخ حواله درهم امارات

۳.۰۹۰

۳.۰۸۰

سکه طرح جدید

۳.۹۹۵.۰۰۰

۳.۹۶۵.۰۰۰

سکه طرح قدیم

۳.۹۸۰.۰۰۰

نیم‌سکه

۲.۰۷۰.۰۰۰

ربع سکه

۱.۲۷۰.۰۰۰

سکه گرمی

۸۱۰.۰۰۰

مثقال طلای آب‌شده

۱.۷۷۰.۰۰۰

۱.۷۵۸.۰۰۰

 

 

 


این مطلب برایم مفید است
۷


نفر
این پست را پسندیده اند

منبع: اقتصاد.نیوز

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا