طلا و ارز

گزارش «پایگاه خبری آرمان اقتصادی» از بازار طلا و ارز امروز پایتخت؛ تغییر مسیرشاخص ارزی به مدار کاهشی

اقتصادنیوز: امروز چهارشنبه ۸ آبان‌ماه و با پایان یافتن چند روز تعطیل و نیمه‌تعطیل، بازار طلا و ارز تهران بازگشایی شد. امروز دلار توان افزایشی خاصی از خود نشان نداد و حوالی ۱۱۲۰۰ تومان جابه‌جا شد و عصر به ۱۱۱۸۰ تومان نیز رسید. همچنین سکه با اندکی عقب‌نشینی مجدداً به مرز ۳.۹ میلیون تومانی نزدیک شد و مثقال طلای آبشده در محدوده یک میلیون و ۷۳۰ هزار تومان سکه طرح جدید به سمت کف محدوده ۳.۹ میلیون تومانی حرکت کرد و تا ۳ میلیون و ۹۱۵ هزار تومان کاهش یافت. مثقال طلای آبشده نیز در نیمه پایین کانال ۱.۷ میلیون تومانی چند سطح حمایتی را شکست و تا محدوده یک میلیون و ۷۲۰ هزار تومان عقب‌نشینی کرد.

به‌‌ گزارش اقتصادنیوز؛ امروز و در پنجمین روز هفته دلار نتوانست مسیر افزایش دو روز کاری اول هفته را ادامه دهد و تا ابتدای کف ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومانی عقب نشست. روز چهارشنبه، شاخص ارزی ۵۵ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۱ هزار و ۱۸۰ تومان رسید.

مسدود شدن راه صعود دلار و سکه

این کاهش قیمتی در شرایطی به ثبت رسید که دلار در ۲ روز کاری ابتدایی هفته مجموعا ۱۰۰ تومان افزایش قیمت را به ثبت رسانده بود و برخی معامله گران با تکیه بر این روند، انتظار حرکت قیمت به سوی سطح ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی را داشتند. تغییر مسیر دلار در روز پنجم هفته از سوی عده ای از فعالان به این معنی تعبیر شد که مرز مقاومتی اول بازار دیگر سطح ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی نیست و پیش از آن دلار باید سعی کند از محدوده ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومانی عبور کند. از نظر این گروه، بازارساز به صورت آگاهانه تلاش می کند قیمت دلار را به آرامی پایین بیاورد و از طریق کاهش شدید نوسانات و افت قیمتی، انگیزه افراد عادی و معامله گران بزرگ برای بازگشت به بازار را کاهش دهد.

در روزی که قیمت دلار راه را برای صعود به محدوده های بالاتر مساعد ندید، سکه تمام بهار آزادی نیز ترجیح داد که یکبار دیگر به ابتدای کانال ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی میل کند. روز چهارشنبه، فلز گران بهای داخلی ۲۵ هزار تومان افت قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۳ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان رسید. افت قیمتی سکه در شرایطی رقم خورد که بهای اونس در بازارهای جهانی نیز نوسان زیادی نداشت و حداقل تا ۸ عصر به آرامی در مسیر افزایشی حرکت می کرد. در این شرایط افت قیمت سکه در روز پنجم هفته را مستقیما می توان تحت تاثیر کاهش بهای دلار دانست.

فقدان تقاضای مصرفی و احتیاطی

البته  عده ای از فعالان بازار سکه و طلا هم چنان به عوامل بنیادی تری چون نبود تقاضای مصرفی و احتیاطی اشاره می کنند و باور دارند تا زمانی که چنین رکودی در بازار وجود دارد، نمی توان  انتظار شکست سطوح مقاومتی را داشت. کمبود تقاضا در  بازار سکه تمام از آن جا بیشتر مشخص می شود که حباب منفی هم چنان گریبان گیر آن است و قیمت بازار در سطح کمتری نسبت به ارزش ذاتی قرار دارد. در این میان، افزایشی های بازار سکه باور دارند، در صورتی که جهت  انتظارات در بازار ارز تغییر کند، سرعت رشد فلز گران بهای داخلی بیشتر از افزایش قیمت دلار خواهد بود.

تردید در فروش ارز

کاهش قیمت دلار در امروز انتظارات افزایشی شماری از معامله گران را باردیگر تضعیف کرد. برخی از معامله گران تصور کرده بودند، با حمایت دلار در مرز ۱۱ هزار تومانی و دوبار افزایش پیاپی، قیمت در فاز صعودی قرار گرفته است و به دنبال آن بودند که با رسیدن قیمت به مقاومت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی، بخشی از ارز خود را به فروش برسانند. با این حال، قیمت دلار خیلی زود از فاز افزایشی خارج شد و این دسته از معامله گران را در تردید فروش قرار داد. آن ها مطئمن  نیستند که در همین وضعیت دلار خود را به فروش برسانند یا منتظر بازگشت آن به سطوح بالاتر باقی بمانند.

ضرر سرمایه در رکود

در این میان، گروه بزرگتری از معامله گران هستند که در قیمت های بالاتر اقدام به خرید دلار کرده اند و حاضر نیستند در قیمت های پایین تر نیز آن را به فروش برسانند و متضرر شوند. این عده هم چنان امیدوارند قیمت دلار طی ماه های آتی افزایشی شود و آن ها را از ضرر خارج کند.

با این حال، این دسته از معامله گران که بیشتر از بازیگران آماتور بازار هستند این نکته را در نظر نمی گیرند که در نهایت سرمایه آن ها هر چقدر برای مدت زمان بیشتری راکد باقی بماند، خود برای آن ها یک ضرر است. بازیگران آماتور معامله گرانی هستند که سابقه زیادی در زمینه فعالیت ارزی ندارند و تنها  در دوران هیجان به امید کسب سود وارد شدند و اکثرا دچار ضرر شده اند. به عنوان مثال، اگر آن ها اواسط اردیبهشت ماه ۱۰ هزار دلار در قیمت ۱۴ هزار تومانی خرید کرده باشند، اکنون به ازای هر دلار حدود  ۳ هزار تومان ضرر کرده اند؛ اگر ۵ ماه بعد قیمت دلار ۱۴ هزار تومان شود، آن ها در  ظاهر ضرری نکرده اند؛ ولی نمی توان انکار کرد که حداقل حدود یک سال از سرمایه ریالی خود سودی کسب نکرده اند و این خود یک ضرر بزرگ برای آن هاست.

 

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز دلار آمریکا در بازار آزاد  حوالی مرز ۱۱۲۰۰ تومانی نوسان کرد و بین ۱۱۱۸۰ تا ۱۱۲۳۰ تومان قیمت خورد. عصر امروز شاخص ارزی نهایتاً بین ۱۱۱۸۰ تا ۱۱۲۰۰ تومان خرید و فروش شد.

قیمت Ø¯Ù„ار کانادا ۸۶۷۰ تومان و Ø¯Ù„ار استرالیا Ù†ÛŒØ² ۷۷۰۰ تومان است.

همچنین بهای ÛŒÙˆØ±Ùˆ ۱۲۵۰۰ تومان، Ù¾ÙˆÙ†Ø¯ انگلیس  ۱۴۵۰۰ تومان، ÙØ±Ø§Ù†Ú© سوئیس ۱۱۳۵۰ تومان، ÛŒÙˆØ§Ù† چین ۱۶۰۰ تومان و Ù„یر ترکیه ۱۹۷۰ تومان قیمت‌گذاری شد.

قیمت Ø­ÙˆØ§Ù„Ù‡ درهم امارات Ø¯Ø± صرافی‌های دوبی از ۳۰۸۰ تومان روز گذشته به ۳۰۶۵ تومان در عصر امروز کاهش یافت. هر ۱۰۰۰ دینار Ø¹Ø±Ø§Ù‚ Ù†ÛŒØ² امروز بین ۹۳۰۰ تا ۹۴۰۰ تومان قیمت‌گذاری شد.

امروز چهارشنبه ۸ آبان‌ماه ۱۳۹۸ صرافی ملی Ù†Ø±Ø® رسمی خرید و فروش دلار و یورو را بدون تغییر و به شرح زیر اعلام کرد:

 Ù‚یمت خرید دلار آمریکا: ۱۱,۰۵۰ تومان         Ù‚یمت فروش  دلار آمریکا: ۱۱,۱۵۰ تومان 

 Ù‚یمت خرید یورو: ۱۲.۳۵۰ تومان                    قیمت فروش  یورو: ۱۲,۴۵۰ تومان 

 

آخرین قیمت طلا و سکه

عصر امروز Ø³Ú©Ù‡ طرح جدید ۳ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان و Ø³Ú©Ù‡ طرح قدیم  ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت Ù†ÛŒÙ…‌سکه ۲ میلیون و ۲۵ هزار تومان و Ø±Ø¨Ø¹‌سکه ÛŒÚ© میلیون و ۲۳۰ هزار تومان بوده است. Ø³Ú©Ù‡ گرمی Ù‡Ù… با قیمت ۸۲۰ هزار تومان به فروش رسید.

از سوی دیگر بهای Ø§ÙˆÙ†Ø³ طلا در بازار جهانی Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۱۴۹۳ دلار بود و در بازار داخلی هر Ù…ثقال طلای آبشده ØªØ§ قیمت یک میلیون و ۷۳۱ هزار تومان Ú©Ø§Ù‡Ø´ یافت که این رقم معادل Ù‡Ø± Ú¯Ø±Ù… طلای Û±Û¸ عیار Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۳۹۹ هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

۱۱.۲۳۰

۱۱.۱۸۰

دلار صرافی ملی

۱۱.۱۵۰

۱۱.۰۵۰

یورو صرافی ملی

۱۲.۴۵۰

۱۲.۳۵۰

نرخ حواله درهم امارات

۳.۰۸۵

۳.۰۶۰

سکه طرح جدید

۳.۹۲۰.۰۰۰

۳.۸۹۰.۰۰۰

سکه طرح قدیم

۳.۹۰۰.۰۰۰

نیم‌سکه

۲.۰۵۰.۰۰۰

ربع سکه

۱.۲۳۰.۰۰۰

سکه گرمی

۸۲۰.۰۰۰

مثقال طلای آب‌شده

۱.۷۳۶.۰۰۰

۱.۷۲۹.۰۰۰

 

 

 


این مطلب برایم مفید است
۲


نفر
این پست را پسندیده اند

منبع: اقتصاد.نیوز

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا