طلا و ارز

گزارش«پایگاه خبری آرمان اقتصادی» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ عقبگرد دلار به پایین‌ترین محدوده پاییزی و سومین افت متوالی سکه

اقتصادنیوز؛ امروز دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز تهران به حرکت روی مدار نزولی ادامه داد و دلار و سکه با یک افت قیمت دیگر مواجه شدند. دلار د ربازار آزاد بالاخره مرز حمایتی ۱۱۴۰۰ تومانی را شکسته و وارد محدوده ۱۱۳۰۰ تومانی شد تا مجدداً به حداقل ارزش شاخص ارزی در پاییز ۹۸ برسد. صرافی ملی نیز بعد از چند روز ثبات قیمت، ۵۰ تومان از قیمت رسمی دلار و یورو کاست. سکه طرح جدید نیز امروز توانست از مرز روانی ۴ میلیون تومانی فاصله بیشتری بگیرد و به رقم ۳ میلیون و ۹۶۵ هزار تومان برسد. مثقال طلای آبشده نیز در محدوده یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان به کار خود پایان داد.

به‌‌ گزارش اقتصادنیوز؛ روز دوشنبه سکه طرح جدید برای سومین روز متوالی زیر مرز ۴ میلیونی نوسان کرد. در سومین روز هفته، دلار از محدوده ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومانی خارج شد و ۷۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و بین ۱۱۳۷۰ و ۱۱۳۹۰ تومان قیمت گذاری شد.. شاخص ارزی تنها در تاریخ یک مهر قیمت پایین تر ۱۱ هزار و ۳۵۰ تومانی را به ثبت رسانده بود.

اهمیت سطح فنی ۱۱۳۵۰ تومانی برای معامله گران

این افت قیمت از آن جهت اهمیت داشت که دلار از تاریخ ۱۳ مهر تنها در محدوده ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومانی نوسان کرده بود و اکنون به یک محدوده پایین تر قدم گذاشته است. به گفته بازیگران فنی در صورتی که دلار از سطح فنی ۱۱هزار و ۳۵۰ تومانی پایین برود، به سوی سطح حمایتی مهم ۱۱ هزار تومانی حرکت خواهد کرد. دلار در تمام طول سال جاری در برابر پایین رفتن از مرز ۱۱ هزار تومانی مورد حمایت معامله گران واقع شده است و در صورتی که به زیر آن برود، کمترین قیمت سال جاری ثبت خواهد شد و ممکن است فصل جدیدی از انتظارات کاهشی در بازار فعال شود.

با این حال، از آن جا که بازار برای مدت زیادی است که در کانال ۱۱ هزار تومانی نوسان می کند، عده زیادی از معامله گران باور دارند این روند در هفته های جاری نیز ادامه خواهد یافت و قیمت به راحتی از مرز یاد شده نزول نخواهد کرد.

این در حالی است که گروه دیگری باور دارند نوسان گیران از تغییرات محدود قیمت دلار خسته شده اند و ممکن است سعی کنند با افزایش فروش ها، زمینه خرید ارز برای خود در قیمت های پایین تر را فراهم کنند. با این حال، آنچه مسلم است بازارساز در ماه های اخیر در برابر بالا رفتن نوسانات بازار مقاومت کرده است و همواره سعی کرده است با محدود کردن دامنه تغییرات قیمتی، توجهات از بازار ارز را دور نگه دارد. این موضوع موجب شد که کم کم خود معامله گران بدون اینکه هزینه زیادی از سوی بازارساز صورت بگیرد، از بازار  خارج شوند؛ از آن جا مشخص می شود که بی توجهی به بازار ارز چقدر محدود بوده است که بازار به هر گونه اخبار سیاسی توجه چندانی نمی کند.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز ۹۸/۰۷/۲۱ دلار در بازار آزاد به محدوده ۱۱۳۰۰ تومانی راه یافت و بین ۱۱۳۵۰ تا ۱۱۴۰۰ تومان نوسان کرد. عصر امروز شاخص ارزی نهایتاً بین ۱۱۳۷۰ تا ۱۱۳۹۰ تومان خرید و فروش شد.

همچنین Ø¨Ù‡Ø§ÛŒ ÛŒÙˆØ±Ùˆ ۱۲۵۹۰ تومان، پوند انگلیس Ø¨Ù‡ ۱۴۴۴۰ تومان، فرانک سوئیس ۱۱۵۲۰ تومان، یوان چین ۱۶۲۰ تومان و لیر ترکیه ۱۹۶۰ تومان قیمت‌گذاری شد.

قیمت Ø­ÙˆØ§Ù„Ù‡ درهم امارات Ø¯Ø± صرافی‌های دوبی از ۳۱۳۰ ØªÙˆÙ…ان روز یکشنبه به ۳۱۱۰ تومان در عصر روز دوشنبه کاهش یافت. همچنین هر اسکناس ۱۰۰۰ دیناری عراق امروز حدود ۹۶۵۰ تومان قیمت خورد.

امروز دوشنبه صرافی ملی پس از چند روز متوالی تن به کاهش قیمت داد و نرخ رسمی خرید و فروش دلار و یورو را با ۵۰ تومان کاهش به شرح زیر اعلام کرد:

 Ù‚یمت خرید دلار آمریکا: ۱۱,۲۵۰ تومان         قیمت فروش  دلار آمریکا: ۱۱,۳۵۰ تومان 

 Ù‚یمت خرید یورو: ۱۲.۴۵۰ تومان                    قیمت فروش  یورو: ۱۲,۵۵۰ تومان 

 

آخرین قیمت طلا و سکه

در روزی که دلار کاهش بیشتری داشت، سکه تمام بهار آزادی نیز سومین افت متوالی را تجربه کرد. امروز سکه ۱۵ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۳ میلیون و ۹۶۵ هزار تومان رسید. افت قیمتی فلز گران بهای داخلی در شرایطی رقم خورد که در بازارهای جهانی، طلا نه تنها روند نزولی نداشت، بلکه با یک شیب ملایم افزایشی توانست خود را به محدوده هزار و ۴۹۰ دلاری برساند.در صورتی که طلای جهانی به بالای مرز هزار و ۵۰۰ دلاری بازگردد، می تواند تا حدی ضربه گیر کاهش قیمت سکه شود و حتی جهت آن را تغییر دهد.

البته تعداد زیادی از فعالان بازار داخلی باور دارند، سکه در ماه های اخیر بیشتر از آنکه به روند بهای اونس دقت کند، تحت  تاثیر نزول بهای دلار قرار داشته است و احتمالا طی روزهای آینده نیز شرایط بازار ارز داخلی را بیشتر از روند بازارهای جهانی پی گیری خواهد کرد. بی  توجهی سکه به بازارهای جهانی از آنجا مشخص شد که افزایش بهای طلای جهانی تا سطح هزار و ۵۵۰ دلاری نیز نتوانست واکنش چندانی را در میان معامله گران بازار سکه برانگیزد و همین بی توجهی به روند طلای جهانی بوده است که زمینه ثبت حباب منفی در بازار سکه شده است. حباب فلز گران بهای داخلی از در روزهای اخیر با در نظر گرفتن مالیات ارزش افزوده به نزدیکی مرز ۴۰۰ هزار تومان رسیده است.

عصر امروز سکه طرح جدید ۳ میلیون و ۹۶۵ هزار تومان و سکه طرح قدیم  ۳ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت Ù†ÛŒÙ…‌سکه ۲ میلیون و ۴۰ هزار تومان و Ø±Ø¨Ø¹‌سکه ÛŒÚ© میلیون و ۲۴۰ هزار بوده است. Ø³Ú©Ù‡ گرمی Ù‡Ù… با قیمت ۸۴۰ هزار تومان به فروش رسید.

از سوی دیگر بهای اونس طلا در بازار جهانی حدود ۱۴۹۱ دلار بود و در بازار داخلی هر Ù…ثقال طلای آبشده Ø¨Ø§ قیمت یک میلیون و ۷۵۵ هزار تومان Ø¨Ù‡ کار خود پایان داد که این رقم معادل Ù‡Ø± Ú¯Ø±Ù… طلای Û±Û¸ عیار Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۴۰۵ هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

۱۱.۴۰۰

۱۱.۳۵۰

دلار صرافی ملی

۱۱.۳۵۰

۱۱.۲۵۰

یورو صرافی ملی

۱۲.۵۵۰

۱۲.۴۵۰

نرخ حواله درهم امارات

۳.۱۲۰

۳.۱۱۰

سکه طرح جدید

۳.۹۸۵.۰۰۰

۳.۹۶۰.۰۰۰

سکه طرح قدیم

۳.۹۶۰.۰۰۰

نیم‌سکه

۲.۰۴۰.۰۰۰

ربع سکه

۱.۲۴۰.۰۰۰

سکه گرمی

۸۴۰.۰۰۰

مثقال طلای آب‌شده

۱.۷۵۹.۰۰۰

۱.۷۵۳.۰۰۰

 

 

 


این مطلب برایم مفید است
۳


نفر
این پست را پسندیده اند

منبع: اقتصاد.نیوز

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا