طلا و ارز

گزارش «پایگاه خبری آرمان اقتصادی» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ عقبگرد بازار در نخستین روز هفته

اقتصادنیوز: امروز شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۸ بازار به مدار نزولی کم‌شیب بازگشت و قیمت‌ها اندکی کاهش یافتند. دلار در بازار آزاد به زیر سطح ۱۱۵۰۰ تومانی کاهش یافت اما صرافی ملی قیمت رسمی دلار و یورو را بدون تغییر نسبت به قیمت پنجشنبه گذشته اعلام کرد. از سوی دیگر در بازار طلا، سکه طرح جدید مجدداً تا یک قدمی مرز روانی ۴ میلیون تومانی عقب‌نشینی کرد و مثقال طلای آبشده زیر رقم یک میلیون و ۷۷۰ هزار تومان ثبت شد.

به‌‌ گزارش اقتصادنیوز؛ در اولین روز هفته، سکه و دلار کاهش قیمت را تجربه کردند؛ اسکناس آبی آمریکایی از مرز ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی پایین تر رفت و فلز گران بهای داخلی یک بار دیگر به سمت سطح ۴ میلیون تومانی حرکت کرد.

دیدگاه فعالان بازار

به گفته فعالان، دلیل اصلی افت قیمت دلار، کاهش ارزش این ارز در هرات افغانستان و پایین آمدن نرخ حواله درهم بود. عده ای نیز اعتقاد داشتند بازارساز در روز اول هفته عرضه ارز خود را افزایش داد، چرا که احساس می کرد اگر قیمت برای سومین روز متوالی بالای مرز ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی نوسان کند، انتظارات افزایشی معامله گران را بیشتر می کند و می تواند زمینه ساز تقاضای بیشتر افراد مردد به بازار شود.

از نظر فعالان، کاهش قیمت دلار مهم ترین عاملی بود که موجب شد سکه تمام بهار آزادی نیز در مسیر کاهشی قرار بگیرد. امروز شاخص ارزی ۷۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۱ هزار و ۴۸۰ تومان رسید. در واکنش به این افت سکه ۲۰ هزار تومان افت قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۴ میلیون و ۵ هزار تومان رسید. این کاهش از آن جهت جلب توجه می کرد که طلای جهانی توانسته بود روز جمعه خود را بالای مرز هزار و ۵۰۰ دلاری حفظ کند و پیش بینی های فعالان این بازار حکایت از احتمال بیشتر افزایش قیمت در هفته جاری دارد. در چنین شرایطی است که به ضعف تقاضا در بازار سکه بیشتر از قبل می توان پی برد.

پایان تعطیلات چینی در انتظار اربعین

اول تا هفتم اکتبر در کشور چین تعطیل رسمی است. برخی از معامله گران عنوان می کنند با پایان یافتن این تعطیلات تقاضای حواله  ای بار دیگر در بازار افزایش پیدا می کند و می تواند زمینه را برای رشد بیشتر قیمت فراهم کند. به گفته آن ها، دلار در انتهای هفته گذشته زمانی که به دلیل تعطیلات، تقاضای حواله ای برای کشور چین کاهش یافته بود، توانست افزایش قیمت را به ثبت برساند. از نظر آن ها، در چنین شرایطی ورود دوباره این تقاضای در اواسط هفته جاری می تواند قیمت ها را تا حدی تحت تاثیر قرار دهد. در مقابل این گروه، تعدادی زیادی از فعالان باور دارند در گذشته تقاضای حواله ای چندان نتوانست قیمت بازار را تحت تاثیر قرار دهد، در نتیجه دلیلی ندارد با وجود پاسخگویی بازارساز به تقاضای تجار در سامانه نیما، باز شدن دوباره بازارهای چین اثری بر بازار ایران داشته باشد.

گروه دیگری از افزایشی های بازار عنوان می کنند، تا زمانی که زائران اربعین به سوی عراق رهسپار نشده اند، تقاضای ارز مورد نیاز آن  ها می تواند قیمت های بازار را تحت تاثیر قرار دهد. از نگاه این گروه تا یک هفته مانده به اربعین، هم چنان تقاضای ارزی وجود دارد که به صورت اسکناس است و از این جهت می تواند اثرگذاری بیشتری بر قیمت های بازار داشته باشد. با این حال، بازارساز در هفته های اخیر به خوبی توانسته است پاسخگوی تقاضا باشد و قیمت در ۴ هفته اخیر در دامنه بسیار محدودی نوسانات خود را به ثبت رسانده است.

در این میان، برخی از فعالان عنوان می کردند خرید ارز از برخی از صرافی های مجاز سخت تر شده است و شاید همین موضوع بتواند دست واسطه گران برای تاثیرگذاری بر بازار را افزایش دهد.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

عصر امروز ۹۸/۰۷/۱۳ دلار در بازار آزاد بین ۱۱۴۸۰ و ۱۱۵۰۰ تومان معامله شد که حدود ۷۰ تومان کاهشرا  Ù†Ø³Ø¨Øª به پنجشنبه را به ثبت رسانده است.

همچنین Ù‚یمت فروش ÛŒÙˆØ±Ùˆ Ø¨Ù‡ ۱۲۶۲۰ تومان و قیمت فروش Ù¾ÙˆÙ†Ø¯ انگلیس Ø¨Ù‡ Û±Û´۲۵Û° تومان رسید. قیمت Ø­ÙˆØ§Ù„Ù‡ درهم امارات Ø¯Ø± صرافی‌های دوبی از ۳۱۵۵ ØªÙˆÙ…ان روز پنجشنبه به ۳۱۴۰ تومان افت کرد. ۱۰۰۰ دینار عراق نیز امروز حدود ۹۷۰۰ و ۹۷۵۰ تومان بوده است.

امروز شنبه صرافی ملی نرخ رسمی خرید و فروش دلار و یورو را بدون تغییر و به شرح زیر اعلام کرد:

 Ù‚یمت خرید دلار آمریکا: ۱۱,۳۵۰ تومان         قیمت فروش  دلار آمریکا: ۱۱,۴۵۰ تومان 

 Ù‚یمت خرید یورو: ۱۲.۵۵۰ تومان                    قیمت فروش  یورو: ۱۲,۶۵۰ تومان 

 

آخرین قیمت طلا و سکه

در روزی که قیمت دلار به زیر مرز مقاومتی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی رفت، سکه تمام بهار آزادی نیز پا در راه کاهشی گذاشت و ۲۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۴ میلیون و ۵ هزار تومان رسید.

امروز همچنین سکه طرح قدیم  ۳ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت Ù†ÛŒÙ…‌سکه ۲ میلیون و ۴۰ هزار تومان و Ø±Ø¨Ø¹‌سکه ÛŒÚ© میلیون و ۲۴۰ هزار تومان شد. Ø³Ú©Ù‡ گرمی Ù‡Ù… با قیمت ۸۵۰ هزار تومان به فروش رسید.

از سوی دیگر بهای اونس طلای جهانی امروز حدود ۱۵۰۵ دلار بود و در بازار داخلی هر Ù…ثقال طلای آبشده Ø¨Ù‡ قیمت یک میلیون و ۷۶۹ هزار تومان Ø±Ø³ÛŒØ¯ که معادل Ù‡Ø± Ú¯Ø±Ù… طلای Û±Û¸ عیار Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۴۰۸ هزار تومان است.

 


این مطلب برایم مفید است
۳


نفر
این پست را پسندیده اند

منبع: اقتصاد.نیوز

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا