طلا و ارز

گزارش «آرمان اقتصادی» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ تغییر مسیر دلار، عقبگرد سکه به مرز ۴ میلیونی

اقتصادنیوز: امروز سه‌شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸ روند افزایشی در بازار ارز تهران متوقف شد و دلار در بازار آزاد به زیر سطح ۱۱۵۰۰ تومانی بازگشت. صرافی ملی نیز قیمت دلار و یورور را ۵۰ تومان کاهش داد. همچنین در بازار طلا، سکه با عقب‌نشینی از مرز ۴ میلیون تومان پایین رفت و در یک قدمی این مرز به کار خود پایان داد. مثقال طلای آبشده هم رقم یک میلیون و ۷۶۰ هزار تومان را را به ثبت رساند.

به‌‌ گزارش اقتصادنیوز؛ روز سه‌شنبه مدار صعودی ارز متوقف شد و پس از ۴ افزایش متوالی دلار تغییر مسیر داد و سکه در مرز ۴ میلیون تومانی قرار گرفت. در چهارمین روز هفته، شاخص ارزی ۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۱ هزار و ۴۸۰ تومان رسید. این کاهش قیمت در حالی رقم خورد که دلار از روز پنج شنبه در مسیر افزایشی قرار گرفته بود و طی ۴ روز متوالی رشد قیمت، توانسته بود به فرای سطح مقاومتی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی قدم بگذارد.

اصلاح قیمت پس از ۴ صعود متوالی

بسیاری از فعالان باور داشتند، اگر دلار امروز به رشد خود ادامه می داد، حرکت دلار به سوی سطح مقاومتی دوم یعنی سطح ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومانی کلید می خورد. با این حال، کاهش قیمت روز سه شنبه برای فعالان و بازیگران بازار ارز این تصور ذهنی را تداعی کرد که شرایط معاملاتی تغییر خاصی نکرده است؛ قیمت وقتی در سطح ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی قرار می گیرد، با افزایش فروش ها مواجه می شود و زمانی که به مرز ۱۱ هزار تومانی میل می کند، افزایش خریدها کلید می خورد. در واقع از نظر این گروه از معامله گران، کاهش دلار در روز گذشته نیز یک اصلاح قیمتی عادی بود و دلیل بنیادی خاصی نداشت.

این در حالی است که گروه دیگری از فعالان کاهش بهای حواله درهم را عامل مهم تری می دانستند که زمینه ساز افت قیمت دلار در بازار آزاد داخلی شد. امروز در کانال های اطلاع رسانی معامله گران عنوان می شد که قیمت حواله درهم ۲۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۳ هزار و ۱۴۵ تومان رسید. گروهی از فعالان نیز کاهش قیمت دلار را به افزایش عرضه ارز توسط بازارساز نسبت می دادند. از نظر آن ها، میزان افت حواله درهم به اندازه ای نبود که زمینه ساز افت ۵۰ تومانی دلار شود. به باور آنها، افزایش عرضه بازارساز موجب شد که خریداران داخلی از بازار عقب نشینی کنند و در نتیجه قیمت از سطح ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی پایین برود.

یکی از عوامل مهمی که امروز سکه را جهت کاهشی قرار داده بود، کاهش بهای اونس در بازارهای جهانی بود که در مقطعی تا محدوده هزار و ۴۶۰ دلاری عقب نشینی کرده بود. البته ارزش ذاتی سکه هم اکنون نیز از قیمت بازاری آن بیشتر است و همین عامل شاید بتواند به عنوان یک متغیر حمایتی مانع از افت بیشتر فلز گران بهای داخلی شود. یکی از مهم ترین مشکلاتی که پیش روی معامله گران افزایشی بازار سکه وجود دارد، نبود تقاضا در این بازار است. گفته های معامله گران نشان می دهد که افراد عادی دیگر تمایل زیادی برای خرید سکه به عنوان یک کالای سرمایه گذاری از خود نشان نمی دهند.

به دلیل بالا رفتن شدید قیمت ها طی سال ۹۷ نیز افراد زیادی دیگر توان خرید سکه تمام را ندارند و در نتیجه تقاضای مصرفی آن نیز پایین آمده است و در مراسم عروسی و اعیاد تمایل برای دادن سکه های کوچکتر بالا رفته است. قیمت سکه در صورتی می تواند به سطوح بالای سال ۹۷ و ۹۸ بازگردد که سکه یک بار دیگر به عنوان یک سرمایه ای برای حفظ ارزش دارایی در نظر گرفته شوند و معامله گران بزرگ به این بازار بازگردند. در غیر این صورت سکه به نوسانات خود در دامنه ای محدود و هم سان با دلار و اونس ادامه خواهد داد.

 

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

عصر امروز ۹۸/۰۷/۰۹ دلار در بازار آزاد به ۱۱۴۵۰ تومان نیز رسید اما نهایتاً بین ۱۱۴۷۰ تا ۱۱۵۰۰ تومان ثبت شد که حدود ۵۰ تومان کاهش نسبت به دوشنبه را به ثبت رسانده است.

همچنین Ù‚یمت فروش ÛŒÙˆØ±Ùˆ Ø¨Ù‡ ۱۲۷۷۰ تومان و قیمت فروش Ù¾ÙˆÙ†Ø¯ انگلیس Ø¨Ù‡ Û±Û´۱۸Û° تومان رسید. قیمت Ø­ÙˆØ§Ù„Ù‡ درهم امارات Ø¯Ø± صرافی‌های دوبی از ۳۱۶۵ ØªÙˆÙ…ان روز دوشنبه  Ø¨Ù‡ ۳۱۴۵ تومان نیز افت کرد و با ۳۱۵۰ تومان به ثبت رسید. ۱۰۰۰ دینار عراق نیز امروز حدود ۹۶۲۰ و ۹۶۵۰ تومان بوده است.

امروز سه‌شتبه صرافی ملی نرخ رسمی خرید و فروش دلار و یورو را با ۵۰ تومان کاهش و به شرح زیر اعلام کرد:

 Ù‚یمت خرید دلار آمریکا: ۱۱,۳۵۰ تومان         قیمت فروش  دلار آمریکا: ۱۱,۴۵۰ تومان 

 Ù‚یمت خرید یورو: ۱۲.۵۵۰ تومان                    قیمت فروش  یورو: ۱۲,۶۵۰ تومان 

 

آخرین قیمت طلا و سکه

در روزی که قیمت دلار به زیر مرز مقاومتی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی رفت، سکه تمام بهار آزادی نیز پا در راه کاهشی گذاشت و ۳۳ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۳ میلیون و ۹۹۷ هزار تومان رسید. فلز گران بهای داخلی در هفته های اخیر نتوانسته بود به بالای سطح ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی برود و هم زمان تا حد زیادی در برابر نزول به زیر مرز ۴ میلیون تومانی مقاومت کرده بود. افت روز سه شنبه به زیر مرز ۴ میلیون تومانی از نظر برخی فعالان انتظارات کاهشی را در بازار فعالتر کرده است و در صورت افت بیشتر اونس و دلار، قیمت سکه می تواند نوسان در سطوح پایین تری را نیز مورد آزمون قرار دهد.

امروز همچنین سکه طرح قدیم  ۳ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت Ù†ÛŒÙ…‌سکه ۲ میلیون و ۵۰ هزار تومان و Ø±Ø¨Ø¹‌سکه ÛŒÚ© میلیون و ۲۵۰ هزار تومان شد. Ø³Ú©Ù‡ گرمی Ù‡Ù… با قیمت ۸۵۰ هزار تومان به فروش رسید.

از سوی دیگر بهای اونس طلای جهانی حدود ۱۴۸۳ دلار شد و در بازار داخلی هر Ù…ثقال طلای آبشده Ø¨Ù‡ قیمت یک میلیون و ۷۶۰ هزار تومان Ø±Ø³ÛŒØ¯ که معادل Ù‡Ø± Ú¯Ø±Ù… طلای Û±Û¸ عیار Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۴۰۶ هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

 

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

۱۱.۵۲۰

۱۱.۴۵۰

دلار صرافی ملی

۱۱.۴۵۰

۱۱.۳۵۰

یورو صرافی ملی

۱۲.۷۵۰

۱۲.۶۵۰

نرخ حواله درهم امارات

۳.۱۶۰

۳.۱۴۵

سکه طرح جدید

۴.۰۱۰.۰۰۰

۳.۹۹۰.۰۰۰

سکه طرح قدیم

۳.۹۸۰.۰۰۰

نیم‌سکه

۲.۰۵۰.۰۰۰

ربع سکه

۱.۲۵۰.۰۰۰

سکه گرمی

۸۵۰.۰۰۰

مثقال طلای آب‌شده

۱.۷۶۴.۰۰۰

۱.۷۵۲.۰۰۰

 

 

 


این مطلب برایم مفید است
۲


نفر
این پست را پسندیده اند

منبع: اقتصاد.نیوز

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا