طلا و ارز

گزارش «آرمان اقتصادی» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ عبور تعدریجی دلار از سطح مقاومتی مهم بازار

اقتصادنیوز: امروز دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸ در بازار ارز تهران با چهارمین افزایش متوالی دلار پس از ۱۸ روز سطح مقاومتی ۱۱۵۰۰ تومانی را شکست و در نیمه بالای کانال ۱۱ هزار تومانی ثبت شد، اما در بازار طلا سکه رشد چندانی نداشت. عصر امروز دلار در بازار آزاد در محدوده ۱۱۵۰۰ تومانی قرار گرفت و تا ۱۱۵۸۰ تومان افزایش یافت. همچنین صرافی ملی قیمت رسمی دلار را ۵۰ تومان افزایش داد و با مبلغ ۱۱۵۰۰ تومان به فروش رساند. نرخ رسمی خرید و فروش یورو نیز بدون تغییر ۱۲۶۰۰ و ۱۲۷۰۰ تومان اعلام شد. سکه طرح جدید با ۵ هزار تومان افزایش به ۴ میلیون و ۲۵ هزار تومان رسید و مثقال طلای آبشده رقم یک میلیون و ۷۶۸ هزار تومان را ثبت کرد.

به‌‌ گزارش اقتصادنیوز؛ در سومین روز هفته، دلار چهارمین افزایش متوالی را تجربه کرد تا یک رکورد افزایشی جدید را نیز به ثبت برساند. روز دوشنبه، بهای شاخص ارزی ۱۰۰ تومان افزایش یافت و روی عدد ۱۱ هزار و ۵۸۰ تومان قرار گرفت. شکست سطح مقاومتی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی از اهمیت زیادی برای افزایشی های بازار برخوردار بود و رفتن به نزدیکی رقم ۱۱ هزار و ۵۵۰ تومانی برای دلار از تاریخ ۲۱ شهریورماه سابقه نداشت. دلار در حالی به بالاترین قیمت ۱۸ روز اخیر خود دست پیدا کرد که تعداد زیادی از فعالان انتظار داشتند مطابق دفعات گذشته بازار با نزدیکی به سطح ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی با افزایش فروش ها مواجه شود.

با این حال، معامله گران از همان ابتدای روز دوشنبه نشان داند که وضعیت بازار ارز متفاوت تر از روزهای پیش خواهد بود، چرا آغاز معاملات دلار در روز گذشته با قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان بود که نشان از افزایش ۳۰ تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز یک شنبه داشت و این افزایش در ادامه روز نیز پی گیری شد.

تله‌گذاری بازارساز برای سفته‌بازان؟

البته نکته ای که برخی فعالان به آن اذعان داشتند، سرعت کنترل شده رشد قیمت دلار و همراهی صرافی های بانکی با این افزایش قیمت بود. این دسته از فعالان، این موضوع را نشانی از آن می دانستند که کنترل بازار آزاد هم چنان در دست بازارساز است و معامله گران بهتر است از رفتارهای هیجانی بپرهیزند. به باور آن ها، ممکن است بازارساز به دنبال آن باشد که یک بار نوسان گیران و سفته بازان را دچار ضرر کند.

در واقع زمانی که یک سطح مقاومتی شکسته می شود، عده ای از بازیگران ارزی خریدهای خود را افزایش می دهند و پس از آن بازارساز به یکباره با افزایش فروش ها، این خریداران را در معرض ضرر قرار می دهد؛ ضرری که موجب می شود که تاثیرگذاری نوسان گیران در آینده بازار کمرنگ تر شود.به گفته یکی از معامله گران با تجربه بازار، در سال جاری نوسان گیران و سفته بازان بارها فریب نقاط حمایتی و مقاومتی را خورده اند و افرادی که به امید کف قیمت در مرزهای ۱۴، ۱۳ و ۱۲ هزار تومانی وارد بازار شده اند، با ضررهای سنگینی مواجه شدند. آن ها، دلارهای بالاخرید زیادی دارند که توان آن ها را برای خرید ارز در قیمت های پایین تر را کمتر کرده است. در واقع اینکه عده زیادی از خریداران در بازار ارز حضور ندارند، به دلیل آن است که ریال خود را در قیمت های بالاتر برای خرید دلار از دست داده اند.

در حالی که عده ای از فعالان، از رکوردشکنی قیمت دلار در روز دوشنبه به عنوان یک تله برای سفته بازان و نوسان گیران یاد می کردند، گروه دیگری آن را یک واکنش طبیعی به اتفاقات سیاسی چند وقت اخیر تلقی می کردند. از نظر آن ها، هر زمان انتظارات سیاسی پیرامون سفر رییس جمهور به نیویورک ایجاد شده است، قیمت دلار راه کاهشی را در پیش گرفته است و خریداران از بازار عقب نشسته اند.در صورتی که این انتظارات در واقعیت تحقق پیدا نکنند، به طور طبیعی خریداران به بازار باز می گردند و قیمت مقداری تعدیل می شود. قیمت دلار در هفته گذشته از نگاه این گروه تحت تاثیر سفر رییس جمهوری به آمریکا حدود ۸ دهم درصد از ارزش خود را از دست داد و در هفته جاری به دنبال آن است که ارزش از دست رفته خود را بازیابی کند. در این میان، واکنش دلار طی روزهای آتی به سطح مقاومتی دوم یعنی نقطه ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومانی از اهمیت زیادی برخوردار است.

عده ای از فعالان نیز تفسیر متفاوتی از افزایش قیمت دلار در روز گذشته داشتند. از نگاه این گروه بالا رفتن ارزش دلار در کشورهای همسایه از جمله سلیمانیه عراق مهم ترین عاملی بود که انتظارات معامله گران بازار داخلی را نیز تحت تاثیر قرار داد.

امروز هم چنین نرخ حواله درهم نیز از سطح ۳ هزار و ۱۵۰ تومانی عبور کرد و سیگنال افزایشی دیگری را به معامله گران بازار داخلی مخابره کرد. ارزش دلار در هرات افغانستان نیز بالا رفته بود و هم زمان عده ای از فعالان، به رشد بهای دلار بر روی تابلوی صرافی های بانکی اشاره می کردند.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

عصر امروز ۹۸/۰۷/۰۸ دلار در بازار آزاد بین ۱۱۵۵۰ تا ۱۱۵۸۰ تومان خرید و فروش شد که حدود ۱۰۰ تومان افزایش نسبت به یکشنبه را به ثبت رسانده است.

همچنین Ù‚یمت فروش ÛŒÙˆØ±Ùˆ Ø¨Ù‡ ۱۲۷۵۰ تومان و قیمت فروش Ù¾ÙˆÙ†Ø¯ انگلیس Ø¨Ù‡ Û±Û´۳۲Û° تومان رسید. قیمت Ø­ÙˆØ§Ù„Ù‡ درهم امارات Ø¯Ø± صرافی‌های دوبی از ۳۱۴۵ ØªÙˆÙ…ان روز پنجشنبه  Ø¨Ù‡ ۳۱۶۵ تومان افزایش یافت. ۱۰۰۰ دینار عراق نیز امروز حدود ۹۶۰۰ و ۹۷۰۰ تومان بوده است.

امروز دوشنبه صرافی ملی نرخ رسمی خرید و فروش دلار را با ۵۰ تومان افزایش و یورو را بدون تغییر Ø¨Ù‡ شرح زیر اعلام کرد:

 Ù‚یمت خرید دلار آمریکا: ۱۱,۴۰۰ تومان         قیمت فروش  دلار آمریکا: ۱۱,۵۰۰ تومان 

 Ù‚یمت خرید یورو: ۱۲.۶۰۰ تومان                    قیمت فروش  یورو: ۱۲,۷۰۰ تومان 

 

آخرین قیمت طلا و سکه

سکه طرح جدید توانست با ۵ هزار تومان افزایش به بهای ۴ میلیون و ۲۵ هزار تومان برسد. امروز همچنین سکه طرح قدیم  ۴ میلیون تومان قیمت خورد. قیمت Ù†ÛŒÙ…‌سکه ۲ میلیون و ۵۰ هزار تومان و Ø±Ø¨Ø¹‌سکه ÛŒÚ© میلیون و ۲۵۵ هزار تومان شد. Ø³Ú©Ù‡ گرمی Ù‡Ù… با قیمت ۸۵۰ هزار تومان به فروش رسید.

از سوی دیگر بهای اونس طلای جهانی حدود ۱۴۶۹ دلار شد و در بازار داخلی هر Ù…ثقال طلای آبشده Ø¨Ù‡ قیمت یک میلیون و ۷۶۸ هزار تومان Ø±Ø³ÛŒØ¯ که معادل Ù‡Ø± Ú¯Ø±Ù… طلای Û±Û¸ عیار Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۴۰۸ هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

۱۱.۵۸۰

۱۱.۵۰۰

دلار صرافی ملی

۱۱.۵۰۰

۱۱.۴۰۰

یورو صرافی ملی

۱۲.۷۰۰

۱۲.۶۰۰

نرخ حواله درهم امارات

۳.۱۶۵

۳.۱۴۵

سکه طرح جدید

۴.۰۳۰.۰۰۰

۴.۰۱۵.۰۰۰

سکه طرح قدیم

۴.۰۰۰.۰۰۰

نیم‌سکه

۲.۰۲۵.۰۰۰

ربع سکه

۱.۲۵۵.۰۰۰

سکه گرمی

۸۵۰.۰۰۰

مثقال طلای آب‌شده

۱.۷۷۴.۰۰۰

۱.۷۶۶.۰۰۰

 

 

 


این مطلب برایم مفید است
۲


نفر
این پست را پسندیده اند

منبع: اقتصاد.نیوز

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا