اقتصاد کلان

شرایط فعلی "آکنتور" و "های وب"


به گفته درگاهی بازار سهام هم اکنون از کشش مناسبی برخوردار است و سه شرکتی که معارفه آن‌ها برگزار شده، در اولویت عرضه اولیه قرار دارند که به طور مشخص تأمین سرمایه امید در آینده ای نزدیک عرضه اولیه سهام خواهد شد و سپس شرکت آسیاتک و شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا باید عرضه شوند.

 

مدیر پذیرش بورس تهران آخرین وضعیت کنتورسازی را تشریح کرد و از هدف گذاری پذیرش و عرضه ۲میلیارد دلار اوراق مشارکت ارزی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از فارس، اسماعیل درگاهی درباره ادغام شرکت‌های (های وب)، (پارس آنلاین) و (آسیا تک) گفت: سهام شرکت آسیا تک در آستانه عرضه اولیه بوده و آخرین اطلاعاتی که وجود دارد، مبنی بر عرضه عمومی سهام این شرکت در اولین فرصت موجود است.

وی موضوع ادغام (آسیا تک) با (های وب) را به دلیل مباحث قیمتی منتفی دانست و گفت: البته در این زمینه بورس تهران اختیار کامل را به سهامداران عمده هر دو شرکت داده تا بر اساس منافع بنگاه تصمیم بگیرند و مجاز هستند، یا عرضه اولیه سهام و یا ادغام در یکدیگر را در دستور کار قرار دهند.

درگاهی با بیان اینکه ادبیات موضوع ادغام و تملیک شرکت‌ها امروزه در اقتصاد ایران تعریف شده، عنوان کرد: برای افزایش تجربه بیشتر باید چندین مجموعه عملیاتی وجود داشته باشد که بتوان ادغام و تملیک را به درستی در بنگاه‌های اقتصادی پیاده کرد. مجموعه بورس تهران از موضوع ادغام شرکت‌ها در های وب با شرط حفظ منافع عموم سهامدارانی که در عرضه اولیه آن شرکت کرده‌اند و همچنین ارزش افزا بودن این ادغام حمایت می‌کند.

مدیر پذیرش بورس تهران گفت: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و وزارت ارتباطات به عنوان نهادهای ناظر بر این بخش وقتی موافق با ادغام شرکت‌های مخابراتی و اینترنتی باشند، به تبع آن رسالت بورس تنها از زاویه رصد مباحث مالی و ارائه ساختار مشخص بر اساس رعایت دستورالعمل‌های این دو نهاد خواهد بود، هم اکنون نیز ادغام شرکت (پارس لین ارتباطات) با شرکت بورسی‌ (های وب) انجام شده و در حال ارائه اطلاعات به سازمان بورس هستند.

وی با اشاره به شکسته شدن سقف تاریخی شاخص بورس تهران نیز گفت: بازار سهام هم اکنون از کشش مناسبی برخوردار است و سه شرکتی که معارفه آن‌ها برگزار شده، در اولویت عرضه اولیه قرار دارند که بطور مشخص تأمین سرمایه امید در آینده ای نزدیک عرضه اولیه سهام خواهد شد و سپس شرکت آسیاتک و شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا باید عرضه شوند.

این مقام مسئول با اشاره به ترافیک شرکت‌های پذیرش شده برای عرضه اولیه در بورس تهران به کشش بازار برای استقبال از سهام جدید اشاره کرد و گفت: در خصوص اوراق مشارکت ارزی چند نهاد ناظر از جمله بانک مرکزی ، سازمان بورس و وزارت اقتصاد باید اظهار نظر کنند . ناشران اگر چه از این موضوع استقبال می‌کنند، اما بازار ارز را نیز باید در نظر داشت. هم اکنون پذیرش و عرضه اولیه دو میلیارد دلار اوراق مشارکت ارزی بطور جدی در برنامه‌های بورس تهران قرار دارد و در مورد این موضوع جلسات کارشناسی متعددی انجام می‌شود.

درگاهی با بیان اینکه تنها در یک دوره زمانی تأمین مالی ارزی ازطریق حوزه بانکی در بازارهای جهانی انجام شده،گفت: در بورس و بازار سهام تاکنون چنین اقدامی نبوده در حالی که در حال حاضر شرکت‌های بورسی به این ابزار نیاز دارند. از طرفی بورس نیز برای این موضوع برنامه جدی داشته و تا حد زیادی جلو رفته است.

به گفته وی، به نظر می‌رسد با کمی تعدیل نسبت به مدل‌های بین المللی اوراق مشارکت ارزی طی سال جاری نهایی شود و بر اساس زمان بندی که وجود دارد، اقدام‌های جدی برای انتشار اوراق مشارکت ارزی و تأمین مالی از طریق بازارهای بین المللی به شیوه‌های دیگری از جمله پذیرش سهام در بورس‌های خارجی صورت خواهد گرفت.

درگاهی در مورد آخرین اقدام‌های صورت گرفته ناشر کنتور سازی گفت: بر اساس آخرین اطلاعاتی که وجود دارد، هیات مدیره نسبت به تعیین مدیر عامل جدید اقدام کرده و قرار شده با بازگشایی نماد معاملاتی این ناشر در آینده ای نزدیک بازارگردان نیز تعیین شود.

Source link

قالب وردپرس

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا