اقتصاد کلان

بررسی وضعیت بازار سرمایه و پیش بینی آینده آن


مدیر امور اعضای کانون کارگزاران با اشاره به اینکه به جز حجم معاملات، بقیه محرک های بازار سرمایه سیگنال های مثبتی دارند، گفت: در صورت تداوم این سیگنال های مثبت و رشد ارزش بازار دور از ذهن نیست که شاخص در کوتاه مدت بتواند از سقف تاریخی خودش عبور کند و فصل جدیدی در بازار سرمایه پس از ۴ سال رقم بخورد.


بالاترین رقمی که شاخص کل بورس اوراق بهادار، در طول دوران فعالیت، به خود دید مربوط به 15 دی ماه سال ۹۲ است که به رقم ۸۹۵۰۰ واحد رسید.

بهنام بهزادفر، مدیر امور اعضای کانون کارگزاران در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، عنوان کرد: نه تنها شاخص بورس بلکه اکثر صنایع و شرکت ها در این تاریخ پیک قیمتی خود را تجربه کردند. 

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: شاخص اکنون در محدوده ۸۸ هزار واحد بوده و در فاصله اندکی با سقف تاریخی خود قرار گرفت. نکته مهم این که هرچند هنوز این سقف تاریخی شکسته نشده، اما بعضی از صنایع همانند گروه های دارو و رایانه و خودرو خیلی قبل ­تر، از این سقف عبور کردند و بعضی از گروه ها مثل فلزات اساسی اخیرا موفق به عبور از این سقف شدند، حتی شاخص فرابورس ایران هم ۸ ماه است که از بحران سال ۹۲ عبور کرد.

مدیر امور اعضای کانون کارگزاران با بیان اینکه در شرایط فعلی وضعیت صنایع و شرکت ها متفاوت از سال ۹۲ بوده و عبور بورس از رقم ۸۹۵۰۰ واحد هم با مقاومت محکمی از دیدگاه تحلیلی روبرو نخواهد بود، گفت: گرچه بازار در شرایط فعلی مثبت هست و حتی نسبت به ابتدای سال بازدهی خیره کننده ۱۴ درصدی هم داشت، اما حجم معاملات هنوز به میزان قابل قبول نرسیده است.

وی افزود: ارزش معاملات خرد روزانه بورس اوراق بهادار تهران، در چند روز گذشته در محدوده ۱۰۰ میلیارد تومان بود و ظرفیت افزایش آن وجود دارد. در مقام مقایسه در سال ۹۲، در برهه ای ارزش معاملات بازار بیشتر از ۴ برابر این مقدار بود.

بهزادفر با اشاره به اینکه به جز حجم معاملات، بقیه محرک های بازار سرمایه سیگنال های مثبتی دارند، گفت: به عنوان مثال قیمت نفت نسبت به ابتدای سال رشد ۲۲ درصدی داشته و به رقم ۶۲ دلار رسید، دلار هم نسبت به اول سال با ۱۰ درصد رشد به رقم ۴۱۰۰ تومان رسیدکه برای بورس اتفاقات مثبتی قلمداد می شوند. در صورت تداوم این سیگنال های مثبت و رشد ارزش بازار دور از ذهن نیست که شاخص در کوتاه مدت بتواند از سقف تاریخی خودش عبور کند و فصل جدیدی در بازار سرمایه پس از ۴ سال رقم بخورد.

Source link

قالب وردپرس

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا