تاریخ انتشار : یکشنبه 17 مهر 1401 - 15:14
کد خبر : 4160

نخستین اوراق گام بانک توسعه صادرات ایران منتشر شد

نخستین اوراق گام بانک توسعه صادرات ایران منتشر شد

مدیر امور شعب و بازاریابی بانک توسعه صادرات ایران از انتشار نخستین اوراق گام این بانک در شعبه اراک بنام شرکت آلومرول نوین از مشتریان این شعبه خبر داد. به گزارش آرمان اقتصادی از روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران، یوسف نجدی گفت: به دنبال اعطای مجوز صدور اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) توسط بانک

مدیر امور شعب و بازاریابی بانک توسعه صادرات ایران از انتشار نخستین اوراق گام این بانک در شعبه اراک بنام شرکت آلومرول نوین از مشتریان این شعبه خبر داد.

به گزارش آرمان اقتصادی از روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران، یوسف نجدی گفت: به دنبال اعطای مجوز صدور اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) توسط بانک مرکزی، انتشار این اوراق تا سقف ۳۵ هزار میلیارد ریال در سال ۱۴۰۱ در دستور کار قرار گرفت.
نجدی با اشاره به تاکید مدیرعامل بانک، مبنی بر اهتمام شعب بر استفاده از این ظرفیت افزود: پس از مذاکرات فشرده شعبه اراک با شرکت «آلومینیوم ایران» به عنوان فروشنده و شرکت «آلومرول نوین» به عنوان خریدار شمش آلومینیوم، اقدامات لازم برای انتشار این اوراق از مردادماه در دستور کار قرار گرفت.
وی خاطرنشان کرد: بر همین اساس همزمان با ارائه مستندات لازم از طرف شرکت «آلوم رول نوین» به عنوان خریدار و پذیرش آن در فرابورس، کمیته اعتباری شعبه نسبت به بررسی، تصویب و ارسال درخواست خریدار به رکن اعتباری مرکز اقدام و پس از تصویب کمیته اعتباری مرکز و صدور پیش فاکتور فروش از طرف شرکت آلومینیوم ایران، اولین اوراق گام بانک توسعه صادرات ایران با اهتمام همکاران شعبه اراک و پیگیری های مدیریت امور شعب و بازاریابی، بنام شرکت آلومرول نوین با سر رسید سه ماهه منتشر شد.
نجدی تاکید کرد: شرکت آلومینیوم ایران به عنوان فروشنده می تواند اوراق گام مذکور را به عنوان یک اوراق بهادار تا سررسید نزد خود نگاه دارد یا آن را در ازای بهای خرید حامل های انرژی از شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران، شرکت ملی نفت و یا بدهی مالیاتی به سازمان امور مالیاتی ارائه دهد.
مدیر امور شعب و بازاریابی بانک توسعه صادرات ایران اعلام کرد: در آینده نزدیک ارائه این اوراق به شرکت های برق منطقه ای برای پرداخت قبوض برق امکان پذیر خواهد شد. علاوه بر این شرکت آلومینیوم ایران می تواند در صورت نیاز اوراق مذکور را در بازار سرمایه تنزیل و وجه آن را زودتر از سررسید دریافت کند.
به گزارش آرمان اقتصادی از روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران، تا کنون سیستم بانکی بیش از ۲۷ هزار میلیارد تومان اوراق گام صادر کرده که غالب این عملکرد مربوط به یک ماهه اخیر بوده و بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان آن در بازار سرمایه تنزیل شده است.
با توجه به اینکه پیش بینی می شود این خدمت جدید در بانک توسعه صادرات با استقبال مشتریان مواجه شود، پیگیری و مذاکرات شعب با مشتریان جهت بهره مندی از این شیوه تأمین مالی جدید، در دستور کار این بانک قرار گرفته است.