تاریخ انتشار : دوشنبه 16 بهمن 1402 - 17:31
کد خبر : 16167

واگذاری حوزه حمل‌ونقل ریلی بار به بخش خصوصی

واگذاری حوزه حمل‌ونقل ریلی بار به بخش خصوصی

وزیر راه و شهرسازی گفت: سیاست اصلی ما واگذاری حوزه ناوگان حمل‌ونقل ریلی بار به بخش خصوصی و شرکت‌های صاحب بار است و در این راستا از مکانیزم‌های تشویقی استفاده می‌کنیم.به گزارش آرمان اقتصادی از پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در حاشیه

وزیر راه و شهرسازی گفت: سیاست اصلی ما واگذاری حوزه ناوگان حمل‌ونقل ریلی بار به بخش خصوصی و شرکت‌های صاحب بار است و در این راستا از مکانیزم‌های تشویقی استفاده می‌کنیم.
به گزارش آرمان اقتصادی از پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در حاشیه مراسم ورود ۶۸۵ دستگاه ناوگان نو و بازسازی شده به شبکه ریلی که امروز دوشنبه ۱۶ بهمن ماه برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: راهی جز ورود نهادهای عمومی و خصوصی برای سرمایه‌گذاری در حوزه زیرساخت و احداث خطوط ریلی و همچنین تامین ناوگان شامل کشنده‌ها و واگن نداریم و این سیاست در دولت سیزدهم نیز تاکید شده و یک اجبار است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: سودده بودن صنایع برای بخش خصوصی و رفع موانع برای سرمایه‌گذاری وظیفه دولت است که نسبت به آن اهتمام داریم.

بذرپاش در ادامه سخنان خود اظهار کرد: در حوزه ریلی امروز نزدیک به ۷۰۰ واگن و کشنده به بهره‌برداری رسید که بخش اعظم آن توسط بخش خصوصی انجام شده بود.

وی یادآور شد: این یک برنامه ممتد در دستور کار شرکت راه آهن است تا در حوزه ناوگان با کمک بخش خصوصی و عمومی، عملیات بازسازی و ساخت را توسعه دهند که بتوانیم نیازها در بخش بار و مسافر را پوشش دهیم.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه گفت: ماده ۱۲ و مکانیزم‌های تشویقی برای سرمایه‌گذاری در این بخش پیش از این مغفول واقع شده بود یا امکان اجرایی شدن نداشت اما امروز برای اولین بار عملیات پرداخت آن انجام شد.

بذرپاش تاکید کرد: سیاست ما در فاز اول واگذاری حوزه بار به بحش خصوصی به ویژه شرکت‌های صاحب بار است و توافقات خوبی در این حوزه در حال انجام است تا هر شرکتی که توان دارد وارد میدان شود. این سیاست از سوی رئیس جمهوری نیز ابلاغ شده است.

وی افزود: در حوزه مسافری نیز در حال حاضر شرکت‌های خصوصی در حال جابه‌جایی مسافران هستند اما تاکید ما بر این است که حوزه کشنده‌ها را نیز عهده دار شوند.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه تاکید کرد: هدفگذاری ما برای آینده آن است که کل عملیات ناوگان و سیر در اختیار بخش‌های مختلف خصوصی قرار گیرد.

بذرپاش در ادامه به سفارش گذاری ۵۰۰ واگن مسافری برای رفع نیازها و جبران برخی عقب ماندگی‌ها اشاره کرد و گفت: تلاش ما آن است تا جای ممکن این سفارش‌ها تولید داخل باشد در غیر این صورت از واردات نیز استفاده شود.

وی ادامه داد: در حوزه واردات برخی ممنوعیت‌های قانونی از سال‌های قبل وضع شده که در حال مذاکره برای رفع آن‌ها هستیم.

بهره‌برداری از راه‌آهن رشت_ کاسپین تا پایان سال
وزیر راه و شهرسازی در ادامه به راه‌آهن رشت_ کاسپین اشاره کرد و گفت: این پروژه تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

عملیات اجرایی راه آهن رشت_ آستارا در روزهای آینده آغاز می‌شود
بذرپاش در خصوص راه آهن رشت_ آستارا توصیح داد: قرارداد تجاری و اجرایی در روزهای آتی بین دو شرکت مجری امضا و عملیات اجرایی نیز آغاز می‌شود.
وی ادامه داد: قرارداد با یک شرکت روس است و از طریق وام دولتی بخشی از تامین‌ مالی پروژه انجام می‌شود و این‌ طرح طبق زمان بندی اعلام شده در حال انجام است.

برچسب ها : ،