تاریخ انتشار : شنبه 23 دی 1402 - 12:50
کد خبر : 15489

پرداخت اقساط طرح نهضت ملی مسکن در دو سال اول تا سقف ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان

پرداخت اقساط طرح نهضت ملی مسکن در دو سال اول تا سقف ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن با اشاره به اینکه پرداخت اقساط طرح نهضت ملی مسکن در دو سال اول تا سقف ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان خواهد بود، اظهار داشت: عملکرد بانک ها در ۶ ماه گذشته نسبت به قبل اصلا قابل مقایسه نیست اما چهار بانک خصوصی با پرداخت ۶۰۶

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن با اشاره به اینکه پرداخت اقساط طرح نهضت ملی مسکن در دو سال اول تا سقف ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان خواهد بود، اظهار داشت: عملکرد بانک ها در ۶ ماه گذشته نسبت به قبل اصلا قابل مقایسه نیست اما چهار بانک خصوصی با پرداخت ۶۰۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات، سهمی را به بخش مسکن اختصاص ندادند.
به گزارش آرمان اقتصادی از پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، ابوالفضل نوروزی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری پنج شنبه شب این هفته شبکه خبر با موضوع نقش دستگاه ها در تأمین مالی طرح نهضت ملی مسکن تصریح کرد: از اقدامات موثر برای کمک به متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن تعیین سقف ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی برای بازپرداخت اقساط در دو سال اول است که پیش از این مبلغ اقساط بیشتر بود.

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن با اشاره به اینکه عملکرد بانک ها در ۶ ماه گذشته نسبت به قبل با برگزاری جلسات شورای مسکن و تأکید رئیس جمهور بر پرداخت تسهیلات مسکن اصلا قابل مقایسه نیست، بیان کرد: بانک پاسارگاد، بانک خاورمیانه، بانک سامان و بانک اقتصاد نوین در ۶ ماه اول سال ۶۰۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردند که سهم مسکن تقریبا هیچ بود.

وی ادامه داد: شبکه بانکی در طول ۲ سال منتهی به فروردین ماه ۱۴۰۲ کلا ۲۰۰ هزار قرارداد پرداخت تسهیلات مسکن منعقد کرده بودند، ولی در ۶ ماه گذشته با پیگیری‌های ویژه‌ای که صورت گرفته و دستورات رئیس جمهور حدود ۶۴۰ هزار قرارداد عموما در بانک‌های دولتی منعقد شده است.

نوروزی با تأکید بر لزوم همراهی کل شبکه بانکی کشور به ویژه برخی بانک‌های خصوصی که تا الان متأسفانه عملکردی نداشته اند، اظهار کرد: پرداخت تسهیلات مسکن طبق ماده چهار قانون جهش تولید مسکن تکلیف قانونی لازم الاجرا است در حالی که برخی بانک های خصوصی پرداخت تسهیلات دارند که نشان از توان مالی آنها است اما به بخش های خارج از حوزه مسکن پرداخت می کنند.

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن اذعان کرد: در شش ماه اول امسال ۶۰۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک های پاسارگاد، بانک خاورمیانه، بانک سامان و بانک اقتصاد نوین پرداخت شده است که نشان از توان مالی آنها است اما سهم مسکن در این تسهیلات تقریبا هیچ بوده است. در حالی که طبق قانون ۲۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک ها باید به بخش مسکن اختصاص یابد.

وی اضافه کرد: اگر این بانک ها قدرت پرداخت وام ندارند نباید به هیچ بخشی تسهیلات بدهند واگر تسهیلات می دهند باید طبق قانون یک پنجم آن را به بخش مسکن بدهد؛ خواهشمان این است که این بخش اصلاح بشود و به نهضت ملی مسکن هم تسهیلات بانکی در بانک های خصوصی پرداخت شود، قانون مصوب مجلس در ماده چهار قانون جهش تولید مسکن هم مشخص است و این تکلیف مالایطاقی نیست.

نوروزی پرداخت تسهیلات به طرح نهضت ملی مسکن را حمایت از دهک‌های پایین جامعه برشمرد و به ذکر مصدایق نسبت تسهیلات مسکن به کل وام های پرداختی بانک ها در کشورهای مختلف اشاره کرد و گفت: پرداخت تسهیلات مسکن حمایت از تولید و اشتغال است مثلا در کشور آلمان همین الان ۱۸ درصد تسهیلات پرداختی نظام بانکیشان مربوط به بخش مسکن است و هلند ۱۹ درصد، آمریکا ۲۳ درصد و سوئیس ۵۰ درصد.

وی توضیح داد: با توجه به اهمیت موضوع و اجرای قانون، جرایم مالیاتی برای بانک هایی که اقدام به پرداخت تسهیلات مسکن نمی کنند در نظر گرفته شده است و رئیس جمهور دستور صدور برگه تشخیص دادند تا از آنها مالیات ستانی انجام شود.

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: در ماه های گذشته اتفاقات خوبی با ابلاغ و اجرایی شدن افزایش مبلغ تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن به ۵۵۰ میلیون تومان در سراسر کشور اعم از شهرهای کوچک و کلانشهرها و پرداخت۳۵۰ میلیون تومانی تسهیلات مسکن روستایی با نرخ سود ۵ درصد انجام شده است.

وی افزود: حدود ۳۷۳ هزار فقره وام مسکن روستایی پرداخت شده و یا در حال پرداخت است که بخشی از این تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی است.

نوروزی اعلام کرد: حدود صد هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی طرح نهضت ملی مسکن تاکنون پرداخت شده است و حدود دو برابر این مبلغ آورده های متقاضیان است که با جمع آوری منابع خرد مردمی می‌تواند اثرات بسیار مثبتی در حوزه کنترل تورم، نقدینگی و بازارهای موازی مسکن باشد. این منابع مالی وارد تولید مسکن شده است که با بیش از ۱۲۰ رشته کاری مرتبط است و با ساخت هر ۱۰۰ متر مربع واحد مسکونی یک شغل مستقیم و یک و نیم شغل غیرمستقیم ایجاد و احیاء می شود.

وی در پایان اذعان کرد: تسهیلات بانکی و آورده های متقاضیان، در طرح نهضت ملی مسکن وارد بخش تولید می شود و می‌تواند تحولی جدی مثبتی را در حوزه اقتصاد رقم بزند.

برچسب ها : ،