تاریخ انتشار : شنبه 25 آذر 1402 - 19:09
کد خبر : 14910

نگاهی به اجرایی‌شدن وام قرض‌الحسنه بدون کارمزد در بانک‌ها درخشش «آفتاب» بانک سینا در نظام بانکی

نگاهی به اجرایی‌شدن وام قرض‌الحسنه بدون کارمزد در بانک‌ها 
						
            درخشش «آفتاب» بانک سینا در نظام بانکی

بانک سینا احتمالاً نخستین بانکی است که اعطای وام قرض‌الحسنه بدون کارمزد را در نظام بانکی اجرایی کرده است. بانک سینا با معرفی طرح «آفتاب» پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه بدون کارمزد را بنیان گذاشته است که پرداخت این نوع وام از خردادماه ۱۴۰۲ آغاز شد. این بانک، طرح آفتاب که پرداخت وام قرض‌الحسنه بر پایه حساب‌های

بانک سینا احتمالاً نخستین بانکی است که اعطای وام قرض‌الحسنه بدون کارمزد را در نظام بانکی اجرایی کرده است. بانک سینا با معرفی طرح «آفتاب» پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه بدون کارمزد را بنیان گذاشته است که پرداخت این نوع وام از خردادماه ۱۴۰۲ آغاز شد.

این بانک، طرح آفتاب که پرداخت وام قرض‌الحسنه بر پایه حساب‌های قرض‌الحسنه و با کارمزد صفر درصد است را ابتدا به عنوان وامی مختص اهل سنت معرفی کرده و صرفاً در برخی شعب سنی‌نشین آن را ارائه کرد اما با توجه به استقبال این طرح، از ابتدای آبان‌ماه سال جاری پرداخت وام قرض‌الحسنه بدون کارمزد را در تمام شعب خود عملیاتی کرده است.

* مخاطبان پرشمار وام قرض‌الحسنه بدون سود

بانک سینا در طرح راهبردی کسب‌وکار خود، چهار خط بانکداری را بنیان گذاشت که عبارتند از بانکداری خرد، بانکداری تجاری، بانکداری اختصاصی (که مربوط به ارائه خدمات به هلدینگ‌های بزرگ به‌ویژه هلدینگ‌های زیرمجموعه بنیاد مستضعفان است) و بانکداری اجتماعی.

خط بانکداری اجتماعی در بانک سینا پیش از این به عنوان حوزه بانکداری اسلامی یا بانکداری قرض‌الحسنه شناخته می‌شد که هدف آن ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه به گروه‌های حمایتی، اقشار گروه هدف بنیاد مستضعفان، مددجویان و… بوده است که با تغییر رویکرد، اکنون موضوع پرداخت وام‌های حمایتی و قرض‌الحسنه را جدی‌تر دنبال می‌کند.

طرح آفتاب یکی از طرح‌های خط بانکداری اجتماعی است که گروه مخاطب آن را در حال حاضر کارگران دارای بیمه تأمین اجتماعی، گروه مددجویان، روحانیون و فعالان حوزه مساجد، گروه رانندگان (کامیون، تاکسی، سواری و…)، عشایر، پیشه‌وران و دامپروران تشکیل می‌دهند.

* میزان و شرایط وام قرض‌الحسنه بدون کارمزد آفتاب

برای دریافت وام قرض‌الحسنه بدون کارمزد آفتاب، افتتاح یک حساب قرض‌الحسنه با حداقل موجودی ۵۰ هزار تومان لازم است. افراد می‌توانند بر اساس میانگین یک ماهه تا ۱۲ ماهه این حساب درخواست وام کنند. بسته به اینکه موجودی یا همان رسوب سپرده قرض‌الحسنه افراد چند ماه است، مبلغ وام می‌تواند به میزان ۱۳.۱ درصد این موجودی تا ۱۴۷.۲ درصد آن باشد. به عنوان مثال اگر فردی برای مدت شش ماه مبلغ یکصد میلیون تومان را در این حساب قرار دهد، می‌تواند با فرض بازپرداخت ۱۲ ماهه، مبلغی حدود ۸۲ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه دریافت کند و مجموع موجودی خود را به ۱۸۲ میلیون تومان برساند.

مدت بازپرداخت این تسهیلات بین ۶ تا ۴۸ ماه متغیر است و بر اساس مدت زمان ایجاد میانگین حساب و بازپرداخت، ضریب تسهیلات یعنی نسبت وام دریافتی به میانگین سپرده، تعیین می‌شود.

سقف وام پرداختی به افراد در این طرح ۳۰۰ میلیون تومان است، مشروط به آن‌که مانده اصل تسهیلات خرد اعطایی و کارت اعتباری فرد در بانک سینا از این مبلغ بالاتر نباشد.

* وامی که می‌توان منتقل کرد

موضوع جذاب دیگر این طرح بانک سینا، امکان انتقال امتیاز این وام به سایر افراد است. یعنی پس از اینکه فرد سپرده‌گذاری کرده و موعد دریافت وام فرا رسیده، می‌تواند امتیاز دریافت وام را به پدر، مادر، همسر، فرزندان، خواهر و برادر خود با تکمیل فرم انتقال امتیاز واگذار کند.

همچنین کارفرمایان حقیقی نیز می‌توانند امتیاز وام خود را با ارائه مدارک مربوط به سوابق بیمه‌ای که حداقل باید سه ماه باشد و تکمیل فرم انتقال امتیاز وام، به پرسنل زیرمجموعه منتقل کنند.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به نشانی tarh.sinabank.ir/aftab مراجعه کنند.

منبع: باشگاه بانکداران

برچسب ها : ،

دریافت شماره شبا بولتن اخبار بانک کامل ترین اخبار بیمه کامل ترین اخبار بیمه اخبار وام و تسهیلات

پیشنهادی