صنعت، معدن، تجارت

استراتژی جدید فرانسه برای ورود به بازار ایران

استراتژی جدید فرانسه برای ورود به بازار ایران

فرانسه قرار است یک و نیم میلیارد یورو به خریداران ایرانی خدمات و کالا و کمک به صادرکنندگان خود اختصاص دهد. به نظر می‌رسد این اقدام فرانسه، استراتژی جدیدی برای ورود به بازار ایران است. غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران در حاشیه در دومین نشست ویژه راه ابریشم که روز گذشته برگزار شد، در این خصوص گفت: صادرکنندگان ایرانی باید بتوانند از این موقعیت استفاده مناسبی کنند.

وی افزود: از این نظر تقویت روابط با ایران یک برنامه استراتژیک برای سایر کشورها در جهت دسترسی به اقتصاد منطقه است. دیگر کار به گذشته باز نمی‌گردد و کشورهای اروپایی هم به این توجه دارند که در شرایط موجود دیوار ریخته را سخت می‌توان دوباره بنا کرد. مطمئنا اروپا در این زمینه به منافع خود خارج از اینکه دیگران چه نظری دارند، توجه می‌کند. اروپا از نظر روابط اقتصادی هم در ایران منافع غیرقابل انکاری دارد و هم با وجود ایران دسترسی‌شان به بازارهای منطقه آسان‌تر می‌شود. 

شافعی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود اروپا برای تجارت با ایران راه میانبر برگزیده و با خط اعتباری یورویی می‌خواهد تحریم‌ها را دور بزند اگر مابقی کشورها این کار را بکنند آیا وابستگی ما برای تجارت خارجی به دلار کم می‌شود و تاثیر آن در تحریم های آمریکا چه خواهد بود، گفت: با برخی از کشورهایی که با آنها ارتباط نزدیک داریم در زمینه معاملات خارج از حوزه دلار مذاکراتی انجام شده که با پول های ملی کار کنند. وی با اشاره به انجام این مذاکرات با کشورهای حوزه آسیا اعم از روسیه و ترکیه افزود: همه این اقدامات وابستگی و تکیه گاه ما را به دلار به طرز قابل‌توجهی می‌تواند کاهش دهد.

شافعی ادامه داد: اگر این مساله به خارج از حوزه آسیا بسط پیدا کند، برای کشورهای اروپایی هم منافعی دربرخواهد داشت. در این زمینه محدودیت‌های ما را کمتر می‌کند. اتخاذ این سیاست گشایش جدیدی برای روابط اقتصادی ما با سایر کشورها و به انفعال کشیدن کشوری مانند آمریکا در بازار مبادلات اقتصادی خواهد بود.

منبع: اقتصاد.نیوز

  کد خبر
13859
کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *