اقتصاد کلان

قیمت طلا رکورد ۳.۵سال اخیر را شکست/ احتمال افزایش دوباره نرخ بهره فدرال‌رزرو

بازارهای مالی جهان طی روزهای آینده تمرکز زیادی بر روی آمارهای مهم اقتصادی آمریکا چین و بریتانیا دارند. تحلیلگران بر این باورند که قیمت جهانی فلزات گرانبها به خصوص طلا و نقره طی روزهای آینده تحت تاثیر نوسانات ارزش دلار و آمارهای تورم آمریکا قرار خواهد داشت.

به گزارش اینوستینگ، به نظر می رسد مهمترین آماری که ی روزهای آینده منتشر می شود، نرخ تورم آمریکا در ماه دسامبر خواهد بود که تاثیر زیادی بر وضعیت نرخ بهره فدرال رزرو خواهد داشت. به گزارش آرمان اقتصادی به نقل از سایت طلا، بر اساس این گزارش آمارهای ناامید کننده اشتغال و بیکاری در آمریکا در ماه دسامبر که اخیرا از سوی وزارت کار منتشر شده، نگرانی های زیادی را نسبت به وضعیت سیاست های پولی و نرخ بهره فدرال رزرو به وجود آورده است.

چین نیز آمارهای ماهیانه تجارت خارجی و تورم را منتشر خواهد کرد که این آمارها می تواند وضعیت دومین اقتصاد بزرگ جهان را مشخص کند.

در بریتانیا نیز سرمایه گذاران و فعالان بازارهای بین المللی منتظر گزارش تولیدات صنعتی هستند تا وضعیت این کشور را در روند برگزیت مشخص کند.

وزارت بازرگانی آمریکا جمعه آینده آمارهای تورم را منتشر می کند. تحلیلگران پیش بینی می کنند که نرخ تورم آمریکا در ماه دسامبر نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱٫۷ درصد برسد. شاخص قیمت مصرف کننده در آمریکا نسبت به نوامبر با رشد ۰٫۲ درصدی روبرو می شود.

این در حالی است که فدرال رزرو آمریکا هنوز برای دستیابی به نرخ تورم ۲ درصدی تلاش می کند. افزایش تورم می تواند عامل مهمی برای افزایش نرخ بهره فدرال رزرو باشد.

وزارت بازرگانی آمریکا همچنین آمارهای خرده فروشی در ماه دسامبر را منتشر خواهد کرد. پیش بینی می شود میزان خرده فروشی در اقتصاد آمریکا در این مدت با رشد ۰٫۴ درصدی روبرو شده باشد.

طی روزهای آینده برخی از مقام های ارشد فدرال رزرو سخنرانی خواهند کرد. متن مذاکرات نشست اخیر فدرال رزرو نشان می دهد که اکثر سیاستگذاران پولی با افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ موافق هستند ولی اختلاف اصلی آنها بر سر تعداد دفعاتی است که نرخ بهره افزایش خواهد یافت.

گرچه پیش بینی می شود فدرال رزرو در نشست ژانویه نرخ بهره را بدون تغییر حفظ خواهد کرد، ولی لحن بیانیه و اظهارات رئیس فدرال رزرو می تواند تصمیم درباره افزایش نرخ بهره طی ماه های آینده را روشن کند.

آمارهای تولیدات صنعتی بریتانیا نیز چهارشنبه منتشر خواهد شد. پیش بینی می شود تولیدات صنعتی بریتانیا در ماه نوامبر با رشد ۰٫۳ درصدی روبرو شود. این رقم در ماه اکتبر با رشد ۰٫۴ درصدی روبرو شده است.

چین نیز روز پنجشنبه آمارهای تجارت خارجی خود را اعلام خواهد کرد. پیش بینی می شود مازاد تجاری چین در ماه دسامبر به کمتر از ۳۷ میلیارد دلار برسد، این رقم در ماه نوامبر به بیش از ۴۰ میلیارد دلار رسیده بود.

چین قصد دارد روز سه شنبه آمارهای تورم قیمت تولید کننده و مصرف کننده را اعلام کند.

چشم انداز قیمت طلا و سایر فلزات گرانبها در روزهای آتی

تحلیلگران اینوستینگ بر این باورند که قیمت جهانی فلزات گرانبها به خصوص طلا و نقره طی روزهای آینده تحت تاثیر نوسانات ارزش دلار و آمارهای تورم آمریکا قرار خواهد داشت.

قیمت طلا در پایان مبادلات هفته گذشته با رشد یک درصدی روبرو شد تا برای چهارمین هفته متوالی یک روند صعودی را تجربه کند.

بر اساس این گزارش، شکسته شدن سطح مقاومتی ۱۳۰۰ دلاری یک تحول مثبت در بازار جهانی طلا به شمار می رود. قیمت طلا نزدیک به بالاترین سطح خود در ۳ ماه و نیم اخیر تثبیت شده است.

انتشار امارهای ناامید کننده اشتغال در اقتصاد آمریکا طی ماه دسامبر نیز تاثیر زیادی بر نوسانات نرخ ارز و قیمت کالاهای راهبردی داشته است.

اقتصاد آمریکا طی ماه گذشته ۱۴۸ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرده و نرخ بیکاری نیز به ۴٫۱ درصد رسیده است. اقتصاددانان پیش بینی کرده بودند که ۱۹۰ هزار فرصت شغلی جدید در این مدت ایجاد شده است.

میانگین دستمزدها نیز نسبت به دسامبر ۲۰۱۶ میلادی با رشد ۲٫۵ درصدی روبرو شده است. رشد دستمزدها نکته روشن این گزارش به شمار می رود و موجب افزایش نسبی ارزش دلار شده است.

بعید به نظر می رسد که انتشار آمارهای اشتغال بتواند گمانه زنی ها درباره افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در نشست مارس را تغییر دهد. البته فدرال رزرو احتمالا در نشست ژانویه نرخ بهره را تغییر نمی دهد. بازارهای بین المللی منتظر آغاز دوره ریاست جرومی پاول از ابتدای فوریه هستند.

نظرسنجی اینوستینگ نشان می دهد که احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در نشست مارس به ۶۷ درصد رسیده است.

روز سه شنبه آمارهای بخش مسکن استرالیا، تولیدات صنعتی آلمان و تراز تجاری این کشور، نرخ بیکاری منطقه یورو اعلام خواهد شد.

روز چهارشنبه، چین آمارهای مربوط به تورم تولید کننده و مصرف کننده را اعلام می کند، بریتانیا آمارهای تولیدات صنعتی و تجارت خارجی را اعلام خواهد کرد. آمریکا هم قیمت وارادات را منتشر می کند.

پنجشنبه استرالیا آمارهای خرده فروشی، بانک مرکزی اروپا متن مذاکرات نشست اخیر و کانادا آمار تورم قیمت مسکن را اعلام می کند. آمریکا نیز تورم قیمت تولید کننده و مدعیان دریافت بیمه بیکاری را اعلام خواهد کرد.

منبع

اقتصاد.آنلاین

کلیدواژه‌ها

قیمت طلا

قیمت طلا رکورد ۳.۵سال اخیر را شکست/ احتمال افزایش دوباره نرخ بهره فدرال‌رزرو

قالب وردپرس

  کد خبر
13443
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *