بانک و بیمهبیمه

جزئیات پوشش‌های بیمه نفتکش سانحه دیده ایران

رئیس کل بیمه مرکزی جزئیات پوشش بیمه نفتکش ایرانی حادثه‌دیده در آب‌های کشور چین را تشریح کرد و گفت: ۷۰ درصد بیمه نامه نفتکش ایرانی موسوم به سانچی متعلق به یک شرکت نروژی و ۳۰ درصد تحت پوشش شرکت‌های بیمه‌ ایرانی است.

به گزارش آرمان اقتصادی به نقل از فارس، عبدالناصر همتی که در مورد پوشش بیمه نفتکش سانحه‌دیده ایران در آب‌های چین پرسید، اظهار داشت: این نفتکش تحت مدیریت شرکت ملی نفتکش ایران و به ارزش ۳۲ میلیون دلار بوده است.

وی افزود: محموله نفتکش میعانات و نوع قرارداد فوب بوده است، یعنی خریدار محموله را روی عرشه کشتی تحویل گرفته است. بر این اساس به احتمال قوی مسئولیت محموله برعهده خریدار یا شرکت کره‌ای است.

همتی در مورد جزئیات پوشش بیمه نفتکش ایرانی گفت: ۳۰ درصد بیمه‌نامه توسط شرکت‌های بیمه داخلی پوشش داده شده است که ۲۰ درصد از سوی بیمه البرز و ۱۰ درصد از سوی بیمه ملت است. از این ۳۰ درصد نیز ۵۰ درصد بیمه‌نامه‌های فوق نزد بیمه مرکزی پوشش بیمه اتکایی داشته است.

رئیس کل بیمه مرکزی اضافه کرد: ۷۰ درصد پوشش بیمه‌نامه این نفتکش نیز متعلق به یک شرکت نروژی است.

وی تصریح کرد: همچنین مسئولیت پوشش بیمه فوت و نقص عضو خدمه کشتی و همچنین آلودگی دریا با مرکز بین‌المللی P&I یا کلوپ بین‌المللی کشتی‌ها است.

همتی بر این اساس تصریح کرد: در صورتی‌که این نفتکش خسارت کلی خورده باشد و به‌عبارتی کل خسارت آن ‌Total lost باشد،پرداخت ۱۰ میلیون دلار از خسارت بر عهده شرکت‌های بیمه ایرانی خواهد بود که از این رقم ۵ میلیون دلار سهم دو شرکت بیمه البرز و ملت و ۵ میلیون دلار سهم بیمه مرکزی ایران است.

رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص مقصر حادثه و علت بروز آن نیز گفت: هنوز گزارشی در این رابطه به ما اعلام نشده و باید مقصر حادثه مشخص شود.

بر اساس این گزارش عصر روز گذشته یک فروند نفتکش ایرانی به اپراتوری شرکت ملی نفتکش ایران پس از برخورد با شناور فله بر چین در دریای چین شرقی آتش گرفت که ۳۲ خدمه آن کماکان مفقود هستند، در عین حال با توجه به جدا شدن یکی از قایق‌های نجات کشتی ایرانی امید‌هایی نسبت به نجات سرنشینان کشتی به وجود آمده است.

 تانکر ایرانی به مقصد کره جنوبی با حمل ۱۳۶ هزار تن نفت فوق سبک در حرکت بود. ارزش بار این تانکر حدود ۶۰ میلیون دلار برابر با یک میلیون بشکه نفت برآورد شده است.

وزارت حمل و نقل چین در باره این حادثه اعلام کرد: تانکر ایرانی در حال سوختن است و نشتی نفت بسیاری را از آن شاهد هستیم که با تلاش نیروهای امداد و نجات سعی در جلوگیری از آن داریم.

منبع

اقتصاد.آنلاین

  کد خبر
12686
کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط