سایر حوزه هاكشاورزي و دامپروري

پیش‌بینی تولید ۶۰۰ هزار تن دانه روغنی در کشور/ تأمین ۱۲ درصدی نیاز کشور از روغن تولید داخل

فصل کشت کلزا به پایان رسیده و با کشت گلرنگ و آفتابگردان در ماه‌های آینده پیش‌بینی می‌شود که در سال آینده ۶۰۰ هزار تن از دانه‌های روغنی در کشور تولید شود.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی،  مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی  درباره وضعیت کشت دانه‌های روغنی در کشور گفت: کشت دانه روغنی کلزا با پیش‌بینی تولید ۳۵۰ هزار تن به اتمام رسیده و با وجود آنکه بارندگی در نقاط مختلف کشور مطلوب نبود، مشکل بدسبزی یا خشک شدن این دانه روغنی هنوز گزارش نشده است.

علیرضا مهاجر افزود: کلزا یکی از دانه‌های روغنی است که نسبت به کم‌آبی مقاوم بوده و به‌طور قطع مشکلی در تولید آن به‌وجود نخواهد آمد.

وی بیان کرد: امسال پیش‌بینی می‌شود حدود ۶۰۰ هزار تن انواع دانه‌های روغنی در کشور تولید شود.

مهاجر ادامه داد: سطح کشت گلرنگ از بهمن‌ماه سال جاری در کشور آغاز می‌شود و دانه آفتابگردان نیز از اوایل سال جدید در زمین کاشته خواهد شد که به‌طور قطع تا آن زمان مشکل کم‌آبی و خشکی مرتفع می‌شود.

وی عنوان کرد: اگر زمستان پربارشی داشته باشیم، مشکل ذخیره آب برطرف شده و بدین‌ترتیب دیگر نگران بی‌آبی و کم‌آبی نخواهیم بود.

هرگز قرار نبوده دانه‌های روغنی جای گندم را بگیرد

مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی با تأکید بر آنکه قرار نیست دانه‌های روغنی جای دانه استراتژیک گندم را بگیرد، یادآور شد: متأسفانه عده‌ای با تفکر غلط آنکه دانه روغنی قرار است جای گندم را بگیرد، مشکل‌ساز شده‌اند، اما باید گفت که برای پایداری محصول گندم، کشت دانه‌های روغنی ضرورت دارد.

مهاجر تأکید کرد: گندم قوت غالب مردم است و نمی‌توانیم با کشت دانه‌های روغنی کاری کنیم که نان مردم نیز از طریق واردات تأمین شود.

وی خاطرنشان ساخت: هرچقدر دانه‌های روغنی در تناوب با گندم قرار گیرد، تولید این محصول استراتژیک پایدارتر خواهد شد و ظرف سه سال شاهد آن هستیم که تمامی مشکلات خاک و مواد مورد نیاز آن تأمین شود.

مهاجر اضافه کرد: امیدواریم که برای سال آینده ۱۲ درصد نیاز کشور به روغن از طریق تولید داخل تأمین شود.

به گفته وی، ضریب خوداتکایی دانه‌های روغنی رو به بهبود است و امروزه که ۹۶ درصد برآورد شده است، تا سال آینده ۸۸ درصد وابسته به واردات هستیم و ۱۲ درصد مابقی از طریق تولید داخل تأمین خواهد شد.

مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی در پایان اظهار کرد: با وجود گذراندن پاییزی خشک، مشکلی در دانه‌های روغنی وجود ندارد./

منبع

ایانا

  کد خبر
10913
کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط