تعاون و اشتغالسایر حوزه ها

پیش‌بینی ایجاد ۸۳۰ هزار شغل درسال۹۷/ برنامه دولت برای آلودگی هوا

سخنگوی دولت از پیش بینی اشتغال ۸۳۰هزار نفر در سال۹۷ خبر داد و جزئیات برنامه های دولت برای کاهش آلودگی هوا در پایتخت و شهرهای بزرگ را اعلام کرد.

به گزارش آرمان اقتصادی به نقل از صدا و سیما محمدباقر نوبخت در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوی سیما با بیان اینکه ایجاد اشتغال یک وظیفه است گفت: پیش بینی می کنیم سال آینده حدود ۸۳۰ هزار نفر وارد بازار کار شوند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: ۷۰ درصد از این تعداد را تحصیل کرده ها تشکیل می دهند.

او ادامه داد: در لایحه بودجه سال آینده باید حرفی برای گفتن داشته باشیم این در حالی است که در لایحه بودجه سال ۹۷ همچنان بحث خروج از رکود را هم دنبال می کنیم.

نوبخت به رام کردن تورم بالای ۴۰ درصد و رساندن آن به نرخ تک رقمی اشاره کرد و افزود: در لایحه بودجه سال آینده فصل قابل توجهی برای ایجاد فرصت شغلی در حد توان قانون برنامه و نیاز کشور دیده شده است.

وی گفت: تا سال گذشته موفق به ایجاد ۶۵۰ تا ۷۰۰ هزار فرصت شغلی شده بودیم اما سال آینده باید کاری کرد تا ۸۳۰ هزار نفر وارد بازار شوند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: برای گشایش درفضای اقتصادی و عمومی کشور و ورود سرمایه گذاران خارجی به داخل در حد توان تلاش کردیم و هنوز هم کوشش خواهیم کرد .

وی گفت : ما باید بتوانیم یک میلیون و سی و سه هزار فرصت شغلی و حدود ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان ایجاد سرمایه گذاری داشته باشیم تا برای جوانان کشور فرصت های شغلی مورد نیاز را فراهم کنیم، هدف ما توزیع این رقم میان بیکاران نیست بلکه تلاش دولت در جهت ایجاد شغل مولد است.

او افزود: این رقم قرار است در ۶ حوزه سرمایه گذاری شود .

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به وجود بافت های فرسوده گفت: این بافت ها در تهران و سایر استان ها شناسایی شده است در تهران حدود ۱۰۰ هزار واحد از ۲۷۰ محله را در برنامه بازسازی قرار داده ایم. دولت هم پذیرفته است از این ۱۰۰ هزار واحد مسکونی ۶۰ درصد بصورت تسهیلات با نرخ ۹ درصد در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

او ادامه داد: دولت متعهد شده است هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای گشایش معابر و زیر ساخت های واحد های مسکونی تامین مالی کند شهرداری هم قول داد تا عوارض و مالیات ها را در سهل ترین شرایط قرار دهد.

نوبخت گفت: ۲۵۰۰ میلیارد تومان هم از ۷۳ هزار و چهارصد میلیارد تومان درنظر گرفته شده تا برنامه منسجمی در راستای ایجاد اشتغال با احتساب حدود ۲۴۰ هزار فرصت شغلی برای جوانان صرف شود. در ضمن ۶۰ هزار شغل هم برای ایجاد ۵۰ هزار واحد مسکونی ارزان قیمت برای شهر و ۵۰ هزار واحد روستایی را برای نوسازی در نظر گرفته ایم.

وی افزود: دومین اقدام دولت برای ایجاد ۲۵ هزار فرصت شغلی در کشور مربوط به ناوگان حمل و نقل یا نوسازی بخش حمل و نقل درون شهری و برون شهری است.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: برای سال آینده در راستای کاهش آلودگی هوای تهران تصمیم گرفته شده است که هزار دستگاه واگن مترو در اختیار شهرداری قرار گیرد تا ۴۰۰۰ دستگاه اتوبوس و مینی بوس فرسوده از دور خارج شود.

نوبخت گفت: بخشی از سرمایه گذاری ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای خریداری ۳۰۰۰ دستگاه تاکسی سواری و ون و ۲۰ هزار دستگاه وانت فرسوده از رده خارج می شود و ۵۰ هزار دستگاه موتور سیکلت بنزینی با موتورهای برقی جایگزین خواهد شد.

او افزود:حدود یک میلیون و ۳۷۶ هزار تن از آلاینده های شهری کاهش می یابد و ۴۸۰ میلیون دلار از ناوگان فرسوده ای که بنزین زیادی مصرف می کند صرفه جویی خواهد شد اگر طرح های ما عملیاتی و اجرایی گردد این تغییرات حدود ۲۲ هزار و ۴۰۰ شغل در بخش درون شهری و ۲ هزار و ۷۰۰ شغل هم برای حمل و نقل برون شهری ایجاد خواهد کرد.

سخنگوی دولت همچنین گفت: ۱۰ هزار دستگاه کامیون نیز جایگزین خواهد شد.

ادامه دارد.

منبع

مهر

  کد خبر
10566
کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط