سایر حوزه هاكشاورزي و دامپروري

انتخاب ۱۵۳ کشاورز نمونه در سطح کشور / اضافه شدن ۵۱ رشته جدید

معاون وزیر جهاد کشاورزی، از انتخاب ۱۵۳ نفر به عنوان کشاورز نمونه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، امروز در نشستی خبری گفت: امسال ۱۵۳ نفر از کشاورزان به عنوان افراد نمونه در سطح ملی انتخاب شده‌اند که نسبت به سال گذشته ۵۱ رشته جدید اضافه شده است.

اسکندر زند، با اشاره به اینکه برای بررسی نمونه‌ها کمیته‌های استانی و ملی تشکیل شده بود، افزود: در مجموع یک‌هزار و ۳۳۶ پرونده از کشاورزان مطرح کشور تشکیل شد که از این تعداد ۸۷ درصد یعنی یک‌هزار و ۱۷۰ نفر مرد و حدود ۱۳ درصد یعنی ۱۶۶ نفر زن هستند. در نهایت ۱۵۳ نفر حائز شرایط انتخاب نمونه‌ها بودند.

به گفته وی، امسال ۲۰ رشته در زراعت، ۲۷ رشته در باغبانی، ۱۹ رشته در دام و عشایر، هفت رشته در شیلات، ۲۸ رشته در آب و خاک و صنایع، ۱۳ رشته در ترویج، ۱۰ رشته در تشکل‌ها، ۱۵ رشته در منابع طبیعی و آبخیزداری و سه رشته در امور اراضی انتخاب شده‌اند.

زند، تعداد افراد منتخب دارای مدرک تحصیلی دیپلم به بالا را ۷۵ درصد دانست و عنوان کرد: ۶ درصد یا به عبارتی ۹ نفر از این تعداد دارای مدرک دکترا هستند. البته ۲۵ درصد کشاورزان نمونه امسال، مدرک ابتدایی و راهنمایی دارند.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اظهار کرد: حدود ۵۰ درصد منتخبان، بالای ۵۰ سال سن دارند و ۲۵ درصد نیز زیر ۴۰ سال هستند. همچنین جوانترن آنها یک نفر است که کمتر از ۳۰ سال سن دارد و پیرترین‌شان ۸۶ ساله است.

وی در ارتباط با تفکیک رشته‌های جدید گفت: در آب و خاک و صنایع ۱۶ رشته جدید، در دام و عشایر ۱۳ رشته جدید، در منابع طبیعی و آبخیزداری پنج رشته جدید، در زراعت ۱۰ رشته جدید، در ترویج سه رشته جدید و در بیمه و زکات نیز دو رشته جدید در سال جاری ایجاد شده است.

زند درباره سطح عملکرد مزارع ادامه داد: به عنوان مثال، اگرچه در گندم آبی میانگین کشوری حدود ۳٫۵ تن در هکتار است، اما کشاورز نمونه امسال توانسته با رقم داخلی پیشگام، ۱۳ تن در هکتار برداشت کند؛ آن هم با رعایت تمام اصولی که شرط لازم برای نمونه شدن است. همچنین جو کار نمونه با استفاده از ارقام داخلی بهمن و سرارود، حدود هشت تن و ۸۰۰ کیلوگرم عملکرد را به ثبت رسانده است.

این مقام مسئول اضافه کرد: در سیب درختی ۱۶۸ تن برداشت صورت گرفته، در حالی که میانگین عملکرد کشور بین ۱۶ تا ۱۷ تن برآورد می‌شود. تولیدکننده انار نیز با هفت برابر متوسط عملکرد کشور، توانسته ۹۵ تن در هکتار برداشت کند. برنجکار و کلزاکار نمونه هر کدام به ترتیب، ۱۱ و ۶٫۳ تن عملکرد در هر هکتار داشته‌اند.

وی تاکید کرد: امسال یک نفر نمونه تولیدکننده سیب‌زمینی ارگانیک از استان اردبیل خواهیم داشت که توانسته ۳۰ تن در هکتار تولید کند.

زند با بیان اینکه از سال ۹۲ بحث کانون‌های یادگیری مطرح شد، گفت: این موضوع به کشاورزان نمونه و مزارع آنها مرتبط است. در حال حاضر ۲۶۰ کانون در سطح کشور وجود دارد که تعداد آنها اندک است. البته تلاش می‌شود که در سال‌های آینده این تعداد به مقدار قابل توجهی افزایش یابد. همچنین در کنار این کانون‌ها یک‌هزار و ۷۰۰ سایت الگویی نیز برای ارتقای سطح علمی کشاورزان تدارک دیده شده است. همین کانون‌ها و سایت‌ها جهت انتخاب مجدد کشاورزان نمونه برای دوره‌های بعدی امتیاز محسوب می‌شود.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی افزود: اجر نهادن به تلاش کشاورزان، ایجاد فرصت برای طرح مسائل و مشکلات کشاورزان با مسئولان، ایجاد زمینه برای تبادل تجربیات، جلب نظر مسئولان به بخش کشاورزی، ترغیب بیشتر به سرمایه‌گذاری در این بخش و بهره‌گیری از تجربه‌های کشاورزان نمونه از مهم‌ترین اهداف انتخاب سالانه کشاورزان نمونه تلقی می‌شود.

رعایت اصول فنی در فرایند تولید، مصرف بهینه انرژی، رعایت کامل جنبه‌های زیست محیطی، کمیت و کیفیت محصول، مشارکت در انتقال دانش، توجه به کاهش ضایعات، ایجاد ارزش افزوده، رعایت استانداردهای تولید و رعایت اصول بهره‌وری از شرایط عمومی و تخصصی بود که معاون وزیر جهاد کشاورزی در راستای انتخاب نمونه‌ها به آن اشاره کرد.

لازم به ذکر است که مراسم تقدیر از کشاورزان نموهه ۱۱ دی ماه (دوشنبه هفته جاری) در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار خواهد شد.

 

منبع

ایانا

  کد خبر
10370
کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط