بورسبورس اوراق

میانگین P/E بازار ۷٫۰۷مرتبه

گروه انتشار، چاپ و تکثیر نیز با یک شرکت و نسبت P/E معادل ۷٫۰۷ دقیقاً با متوسط این واحد ارزش گذاری بازار برابر است، این رقم نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۳٫۸ درصد رشد کرده است.

نسبت قیمت به عایدی (P/E) محاسبه شده بر مبنای ارزش بازار ۲۸۵ شرکت در آذر ماه برابر با ۷٫۰۶ مرتبه بوده است.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط اداره آمار شرکت بورس، نسبت  P/E بازار در آذر ماه امسال برابر با ۷٫۰۶ مرتبه بوده است. از ۳۲۷ شرکت حاضر در بورس تهران، ۲۶ شرکت دارای پیش‌بینی سود صفر یا منفی بوده که در محاسبات این اداره برای نسبتP/E لحاظ نشده‌اند. همچنین به دلیل عدم الزام ارایه پیش‌بینی سود شرکت‌های واقع در صنعت سرمایه‌گذاری‌ها، ۱۷ شرکت فعال در این گروه نیز در گزارش حاضر لحاظ نشده‌اند.

بر این اساس، نسبت قیمت به عایدی محاسبه شده بر مبنای ارزش بازار ۲۸۵ شرکت معادل ۳۶۱ هزار و ۹۵۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و سود پیش‌بینی شده ۵۱ هزار و ۲۷۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان است.

بر اساس آخرین اطلاعات اداره آمار شرکت بورس در آذر ماه سال جاری، گروه وسایل اندازه گیری، پزشکی و اپتیکی با یک شرکت و رتبه P/E معادل ۱٫۸۶ مرتبه دارای کمترین نسبت قیمت بر درآمد به تفکیک صنایع است که این مرتبه به نسبت آذر ۹۵ هیچ تغییری نکرده است. گروه انتشار، چاپ و تکثیر نیز با یک شرکت و نسبت قیمت به عایدی معادل ۷٫۰۷ مرتبه دقیقاً بر متوسط این واحد ارزش گذاری بازار قرار گرفته است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۳٫۸ درصد رشد کرده است. گروه محصولات چوبی با یک شرکت در انتهای جدول P/E صنایع با نسبت قیمت بر درآمد ۱۴۵٫۲۷ مرتبه قرار گرفته است که این نسبت طی یک سال گذشته ۶۶٫۲ درصد افزایش داشته است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده اداره آمار شرکت بورس، از بین ۳۲۷ شرکت حاضر در بورس، یک شرکت دارای رتبه چهار رقمی، ۱۷ شرکت دارای رتبه ۳ رقمی و ۱۲۷ شرکت دارای نسبت قیمت بر درآمد ۲ رقمی هستند. بر اساس این گزارش، ۵۰ شرکت نیز دارای نسبت قیمت بر درآمد در محدوده ۸ تا ۹ هستند. بدین ترتیب در تابلوی معاملات بورس تهران ۱۹۵ شرکت معادل ۶۹ درصد نمادها از منظر P/E  بالای متوسط آذر ماه ایستاده اند و فقط ۳۲ شرکت دقیقاً دارای نسبت قیمت به عایدی ۷ مرتبه هستند. البته ۵۴ شرکت نیز p/E کمتر از ۷ مرتبه دارند. خاطر نشان می شود، بیشترین نسبت قیمت بر درآمد (P/E) مربوط به شرکت تولید محور خودرو است که با آخرین قیمت ۲۱۹۷ ریالی و  پیش بینی درآمد هر سهم ۲ ریالی، قیمت بر درآمد ۱۰۹۸٫۵ واحدی را ثبت کرده است.

رتبه دوم بیشترین نسبت  P/E متعلق به شرکت سایپا شیشه با نسبت قیمت بر درآمد ۶۷۸ مرتبه ای است. این نسبت ماحصل آخرین قیمت ۱۳۵۶ ریالی به پیش بینی سود ۲ ریالی است. “کحافظ” با درآمد ۵ ریالی و قیمت ۳۲۷۶ ریالی هم اکنونP/E معادل ۶۵۵ مرتبه ای دارد که بدین ترتیب سومین نماد با بالاترین سطح است. و اما سیمان درود به نماد “سدور” در انتهای این جدول قرار گرفته است. به طوریکه با قیمت ۸۶۹ ریالی و پیش بینی سود هر سهم منفی ۷، P/E منفی ۱۲۴ دارد. شرکت شهد ایران و سرمایه گذاری ملت نیز به ترتیب با منفی ۷۳ و منفی ۶۶ کمترین نسبت قیمت بر عایدی را دارند.

و اما افزون بر این، بررسی صنایع از نظر ارزش بازار نشان می‌دهد، گروه محصولات شیمیایی با در اختیار داشتن ۲۸ شرکت و ارزش بازار ۷۸۸ هزار میلیارد ریالی در رتبه اول قرار دارد که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۱۱٫۷ رشد داشته است. در عین حال، گروه فلزات اساسی با ۲۰ شرکت و ۵۲۷ هزار میلیارد ریال و گروه فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای با ۸ شرکت  با ۳۲۴ هزار میلیارد ریال رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند.

بر این اساس ارزش بازار این صنابع به ترتیب نسبت به دوره مشابه سال قبل ۶۲٫۴ و ۵۴٫۴ درصد رشد داشته است.   خاطر نشان می شود؛ با حذف اعلام EPS شرکت ها از این پس واحد اندازه گیری P/E نیز حذف می شود.

منبع

SENA

  کد خبر
10127
کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط