اقتصاد کلان

بیشترین افزایش شاخص بورس به گروه های صادرات محور تعلق دارد


یک کارشناس بازار سرمایه درباره ابلاغ دستورالعمل جدید سازمان بورس مبنی بر حذف پیش بینی سود توسط شرکت ها، گفت: این دستورالعمل می تواند به سود بازار سرمایه شده و نقش تحلیل گران، شرکت های مشاور سرمایه گذاری و صندوق های سرمایه گذاری را تقویت کند.


یک کارشناس بازار سرمایه گفت: رشد اخیر شاخص بورس، بیشتر در گروه های صادرات محور که با نرخ دلار ارتباط نزدیکی دارند، رخ داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایرنا، شاخص بورس در ماه های اخیر با سرعت، روند صعودی را دنبال کرده است به طوری که از کانال ۸۵ هزار واحد در پایان شهریور ماه در روز گذشته به کانال ۹۷ هزار وارد شد که در طول تاریخ ۵۰ ساله فعالیت بورس، بی سابقه بوده است.
درباره علت رشد شاخص عوامل مختلفی بیان می شود که از مهم ترین آنها می توان به رشد قیمت نفت، افزایش قیمت فلزات اساسی در بازارهای جهانی و افزایش نرخ دلار در داخل کشور نام برد.
ایمان مقدسیان کارشناس بورس درباره وضعیت بازار سرمایه و رشد شاخص بورس، بیان داشت: عوامل متعددی در رشد بورس نقش داشته اند که از مهم ترین آنها رشد قیمت فلزات بود که از ابتدای امسال آغاز شده و به تدریج باعث رشد گروه فلزات در بورس شد.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: عامل دیگر رشد بورس، افزایش قیمت نفت به بالای بشکه ای ۶۰ دلار بود که حتی به بالای ۶۵ دلار نیز رشد کرد.
مقدسیان همچنین به نقش افزایش نرخ برابری دلار در رشد بورس اشاره کرد و ادامه داد: رشد بورس، بیشتر در گروه های صادرات محور که با نرخ دلار ارتباط نزدیکی دارند، رخ داده است.
وی درباره تاثیر کاهش سود بانکی در رشد شاخص نیز گفت: با توجه به اینکه کاهش نرخ سود بانکی در شهریورماه امسال رخ داد و برخی بانک ها اقدام به تمدید یک ساله سر رسید سپرده ها کردند، کاهش سود بانکی تاثیر مهمی در رشد بورس نداشته است.
این کارشناس بازار سرمایه خاطر نشان کرد: باید یک سال منتظر ماند تا اثر کاهش نرخ سود بانکی بر ورود نقدینگی از این بخش به بورس و رشد شاخص، آشکار شود.
مقدسیان درباره چشم انداز بورس، بیان داشت: ادامه سودآوری بورس به پایداری عوامل یاد شده، بستگی دارد.
وی یادآور شد: البته برخی گروه ها در ماه های اخیر در خواب بوده اند و رشد قابل توجهی نداشته اند و حتی در برخی موارد، منفی بوده اند، بنابراین، سبد سهام شماری از افراد که سهام شرکت های مرتبط با آنها را داشته اند، با وجود رشد شاخص با بازدهی پایین، همراه بوده است.
این کارشناس بازار سرمایه درباره ابلاغ دستورالعمل جدید سازمان بورس مبنی بر حذف پیش بینی سود توسط شرکت ها، گفت: این دستورالعمل می تواند به سود بازار سرمایه شده و نقش تحلیل گران، شرکت های مشاور سرمایه گذاری و صندوق های سرمایه گذاری را تقویت کند.
وی درباره ارزش معاملات بورس و ورود نقدینگی های جدید، بیان داشت: در ماه های گذشته با وجود ورود محسوس نقدینگی به بازار سرمایه، هنوز با نقطه ایده آل فاصله داریم.
مقدسیان خاطر نشان کرد: در زمان رونق بورس در اواخر سال ۹۲، ارزش روزانه معاملات به حدود پنج هزار میلیارد ریال می رسید، که هنوز با آن فاصله زیادی وجود دارد.

Source link

قالب وردپرس

  کد خبر
9279
کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *